Töb-Sen:”OVAKENTTEKİ OKULLARDA UYUZ VAKASI GÖRÜLMÜŞTÜR” « Hatay Yeni Haber Gazetesi

29 Kasım 2023 - 16:13

Töb-Sen:”OVAKENTTEKİ OKULLARDA UYUZ VAKASI GÖRÜLMÜŞTÜR”

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası TÖB SEN adına Merkez Yürütme Kurulu Başkanı Deniz EZER bugün Antakya ilçesine bağlı Ovakent ortaokulunda onlarca öğrencide görülen uyuz vakası ile ilgili basın açıklaması yayımladı.

reklam
Töb-Sen:”OVAKENTTEKİ OKULLARDA UYUZ VAKASI GÖRÜLMÜŞTÜR”
Son Güncelleme :

27 Ekim 2023 - 15:43

768 views

Deniz EZER:”OKULLARDA HİJYEN SORUNU GİDERİLMEZSE OKULLARDA
SALGIN, HASTALIKLAR ARTACAKTIR”

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası TÖB SEN adına Merkez Yürütme Kurulu Başkanı Deniz EZER bugün Antakya ilçesine bağlı Ovakent ortaokulunda onlarca öğrencide görülen uyuz vakası ile ilgili basın açıklaması yayımladı.

Başkan EZER açıklamasında:”Daha önce de birçok kez okullarda hijyen sorunu olduğuna dair açıklama yapmış ve Milli Eğitim Müdürlüklerine okullardaki hijyen sorununu çözmeden okulların açılmaması gerektiğini basın yoluya belirtmiştik. Okulların açılmasıyla birliktede Hatay’da okullarda sabun gibi hijyen maddelerinin olmadığını,tuvaletler dahi sınıfların temiz olmadığını,temiz suya erişimin sağlanamadığını defalarca belirttik. Gelinen noktada maalesef bu taleplerimizi ya göstermelik şekilde yerine getiriliğini ya da önemsiz bulunduğunu gördük. Sağlıklı yaşam koşullarına sahip olmayan depremzede çocuklarımızın sağlığını yok saymak, önemsememek kabuledilemez. Sadece bugün Antakya ilçesine bağlı Ovakent ortaokulunda onlarca öğrencide uyuz vakası tespit edilmiştir.
Hijyen hastalıktan korunmak için çok önemlidir,depremden sonrası ise hijyen oldukça dahada çok önemlidir. İnsanların toplu halde bulundukları ortamlarda, toplu ulaşım araçlarında temizliğe son derece dikkat edilmelidir.


Konteyner kentlerden okullara veya okullardan konteyner kentlere doğru yatay
geçirgenlik ile baş gösteren bulaşıcı hastalıklarla karşı karşıyayız. Çadırkentlerde,Konteyner kentlerde ve okullarda su yok,çoğu zaman kesiliyor. Şebeke sularının kaynağı beliirsiz.
Depremzedeler konteyner kentlerde kalabalık ve yakın temas içinde yaşıyor. Barınma alanlarında güvenli içme suyu, tuvalet ve hijyen imkanları halen tam olarak sağlanamamıştır. Bu durum toplum sağlığı bakımından sorunlar yaratmaktadır.
Enkaz kaldırma ve yıkım çalışmaları nedeniyle ortaya çıkan toz solunum yolu
hastalıkları için ayrıca bir risk oluşturmaya devam etmektedir. Olası asbest solunumu
akciğer kanseri ve asbestoz riskini de beraberinde getirmektedir.
Hatay Valiliği ,İl Milli eğitim Müdürüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine sesleniyoruz. Bölgede okulların hijyen htiyacı vardır.Barınma koşulları, temiz suya
erişimin olmaması, hijyen ve tuvalet imkanlarının halen yetersiz olması nedeniyle üst solunum yolu hastalıkları, gastrointestinal sistem hastalıkları, uyuz ve uriner sistem enfeksiyonları sık olarak görülmektedir.


Birçok okulda uyuz ve uyuz’a benzer bulaşıcı hastalık vakası görülmektedir.Daha
önceden sendikamıza bu konuda birçok yerden bilgi gelmiş bu vakaların münferit
olabileceğini düşünerek isim vermeden basın açıklaması yoluyla kamuoyu ile paylaşmıştık.Fakat bugün Antakya ilçesine bağlı Ovakentte velilerin sendikamıza
ulaşmaları sonucu Ovakentte gitmiş ve durum tespiti yaptık.Bu süreçtede okullardan gelen bilgileri araştırınca ciddi bir sağlık sorununun yaşandığını tespit ettik.Antakya ilçesine bağlı Ovakentte bulunan Yıldırım Beyazit ortaokulunda ve Hoca Ahmet Yesevi İmam Hatip Lisesinde resimdede görüldüğü Uyuz vakası görülmüştür. Bu bulaşıcı hastalığın UYUZ olduğu doktorlar tarafından tarafımıza teğit edilmiştir. Birçok veli ve öğrenci kaygılanmaktadır. Gerek Ovaketteki halkın gösterdiği gerekse okullarda görülen uyuz vakasına derhal müdahale edilmelidir. Çünkü hepimizin bildiği gibi Konteyner kentten Okullara doğru veya Okullardan Konteyner kentlere,servis araçlarına ve toplu yaşam alanlarına doğur bu salgın devam edecektir”dedi.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.