KAŞIKÇI:”HBB ANAYASAYI ÇİĞNİYOR” « Hatay Yeni Haber Gazetesi

24 Eylül 2023 - 21:35

KAŞIKÇI:”HBB ANAYASAYI ÇİĞNİYOR”

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı Beyzade Fm Tv’ de Serkan Uğraş ve Mustafa Dilek’ in sorularını cevapladı.

reklam
KAŞIKÇI:”HBB ANAYASAYI ÇİĞNİYOR”
Son Güncelleme :

14 Haziran 2021 - 12:40

131 views

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı Beyzade Fm Tv’ de Serkan Uğraş ve Mustafa Dilek’ in sorularını cevapladı.

reklam

Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Defne ilçesindeki Turunçlu Arıtma Tesisi başta olmak üzere, ilçelerdeki kanalizasyon sorunlarına değindiği konuşmasında, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin anayasaya aykırı bir faaliyet içerisinde olduğunu belirterek “HBB Anayasayı çiğniyor. Anayasanın 56. Maddesinde ‘devlet vatandaşının sağlığını korur’ diyor. Nasıl koruyacak? Çıkardığı kanunlarla da belirtmiş. Genelgelerle yasalarla aşağıya taşınmış. Bu arıtma tesisi meselesi yasalarla Hatay Büyükşehir Belediyesine verilmiş. HBB bu meseleyi çözmesi lazım. HBB seçimden önce söz vermiş kaldıracağım diye. Seçim bitti, vatandaşlar eylem yapıyor. Orada bir sağlık problemi var. 300 bin insanın kanalizasyon atığı Turunçlu’ da toplanıyor. O da günlük 40 bin metre küp civarında.

ARITMA TESİSİ ŞEHİR DIŞINDA OLMALI

Arıtmanın teknolojisi de eski, gürültü ve koku kirliliği de var, önüne geçilemiyor.  Zaten yenilenmesi lazım. Bu tesis teknolojisi de yenilenerek şehrin dışında yapılsın diyoruz ama HBB hazırladığı projede çamur havuzlarını yeraltına alarak üstünü kapatmayı planlıyor. Bilinmelidir ki bu çözüm bilimden uzak ve bu sorunu çözemeyecektir.

BİRÇOK İLÇEDE SORUN VAR

Sadece Defne’ de değil, birçok ilçenin kanalizasyonunu doğru düzgün arıtan tesis yok. Dörtyol Yeşilköy tarafından denize akan kanalizasyonun videosunu çekip paylaşmıştım. Muhtemelen önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanlığına ve Çevre bakanlığına bir suç duyurusunda bulunacağım. Gelin buraya siz bakın bu işe el atın diyeceğim.

KANALİZASYON ATIKLARI DENİZE DÖKÜLÜYOR

Çevrenin tartışıldığı, Marmara denizindeki müsilaj deniz kirliliğinin konuşulduğu şu günlerde biz ne yapıyoruz? Samandağ, İskenderun, Dörtyol, Payas’ ta da kanalizasyon atıkları denize dökülüyor. Acaba kendi kıyılarımızda da bu müsilajı görebilecek miyiz diye endişeliyiz, çünkü bizde de bu tehdit var” diye konuştu.

reklam

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.