İsmail Bayrakdar: ‘’DEMOKRASİ BASINLA, BASIN İSE DEMOKRASİ İLE GÜÇLÜDÜR’’ « Hatay Yeni Haber Gazetesi

21 Nisan 2024 - 12:27

İsmail Bayrakdar: ‘’DEMOKRASİ BASINLA, BASIN İSE DEMOKRASİ İLE GÜÇLÜDÜR’’

reklam
İsmail Bayrakdar: ‘’DEMOKRASİ BASINLA, BASIN İSE DEMOKRASİ İLE GÜÇLÜDÜR’’
Son Güncelleme :

12 Ocak 2019 - 12:12

202 views

Eğitim Bir-Sen Hatay 1 No’lu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar: DEMOKRASİ BASINLA, BASIN İSE DEMOKRASİ İLE GÜÇLÜDÜR

Eğitim Bir-Sen Hatay 1 No’lu Şubesinin, Çalışan Gazeteciler Günü onuruna düzenlenen kahvaltıda basın mensuplarıyla bir araya gelen Eğitim Bir-Sen Hatay 1 No’lu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar “Demokrasi basınla, basın ise demokrasi ile güçlüdür” dedi.

ÇALIŞMA ŞARTLARI İYİLEŞTİRİLMELİ

Basının, insanların doğru bilgi alması, günlük olaylardan haberdar olması, dünyada olup bitenlerin farkına varabilmesi için gerekli ve önemli olduğuna işaret eden Bayrakdar: “Objektif, özgür ve mesleğin ahlak kurallarına uyan bir basın, demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından biridir. Tarafsız bir basın, demokrasiyi güçlendirirken, sağlıklı bir kamuoyunun oluşmasına, halkın gerçekleri öğrenmesine, temel hak ve özgürlüklerin gelişmesine de katkıda bulunur. Bu bağlamda çaba harcayan basın mensuplarının ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor; bugünün, basın ve medya emekçilerinin görevlerini daha verimli ve rahat yapabilmeleri için, hukuki düzenlemelerle çalışma şartlarını iyileştiren, mağduriyetleri gideren, güven ve imkân sağlayıcı çalışmaların yapılmasına vesile olmasını temenni ediyoruz” dedi.

BASIN DÖRDÜNCÜ KUVVETTİR

Tarih boyunca ‘doğru haberleşme’, en dar muhitten başlayarak en geniş çevreye kadar sağlıklı iletişim kurmanın temel şartlarından biri olduğuna işaret eden Bayrakdar “Doğru haber alma imkânı olmayanlar, doğru bilgi üretemez, doğru yorum ve tanımlama yapamazlar. Geldiğimiz son aşamada, ileri bilgi teknolojileri ve internet imkânları sayesinde, en şahsi olandan en genel ve sosyal olana kadar bütün olayların anında paylaşıldığı portal ve platformlar, hayatın sıradan realitesine dönüşmüştür. Bu çağa ismini verecek yoğunluk ve yaygınlıkta önem kazanan bilginin, içerik, erişim ve paylaşımı, ‘haber’in nitelik ve etkisini hiç olmadığı kadar artırmış, değiştirmiştir. Artık haber de haberci de her yerdedir. Bu durum, hak ve özgürlük alanlarının ihlal edilmesini kısmen de olsa önlemekte, demokratik toplum sürecine geçişi kolaylaştırmaktadır. Esasen basını ‘dördüncü kuvvet’ olarak onu güçlü kılan, halkın sesi olması, hak ve özgürlük taleplerinin karşılanmasını arzulayan geniş kitlelerin haber ve bilgi kaynağı olmasıdır. O nedenle, demokratikleşme, basının özgürlüğünden ve rahat çalışma şartlarından bağımsız düşünülemez olmuştur. Daha net bir ifadeyle, genelde bütün özgürlüklerin özelde basın özgürlüğünün sağlanma oranı, demokratik gelişmişliğin ve olgunluğun göstergesi sayılmıştır. Demokrasi, özgür basınla; basın ve çalışanları da demokrasiye samimi yakınlıklarıyla önem ve güç kazanmaktadır” dedi.

EKONOMİK HAKLARI TESLİM EDİLMELİ

Bayrakdar açıklamasının sonunda Eğitim-Bir-Sen olarak, basın meslek ilkelerine bağlı kalarak, mesleki ve toplumsal hassasiyet içinde çalışmalarını sürdüren gazetecilerin gününü kutlayarak “Bugünün, çalışma şartlarının iyileştirilmesine, sosyal ve ekonomik haklarının teslim edilmesine, mağduriyetlerinin giderilmesine, güven ve imkân sağlayıcı çalışmaların yapılmasına vesile olmasını temenni ediyoruz” dedi. (Haber/Fotoğraf: Hatice Kübra İSMETOĞLU- Leyla KARAMAN)

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.