Deniz EZER:”FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ”    « Hatay Yeni Haber Gazetesi

17 Haziran 2024 - 04:11

reklam

Deniz EZER:”FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ”   

TÖB-SEN Tüm Öğretmenler Sendikası adına Merkez Yürütme Kurulu Başkanı Deniz EZER İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırıları ve katliamları ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Deniz EZER:”FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ”   
Son Güncelleme :

19 Ekim 2023 - 5:04

1.152 views

Deniz EZER:”FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ”                                                      TÖB-SEN Tüm Öğretmenler Sendikası adına Merkez Yürütme Kurulu Başkanı Deniz EZER İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırıları ve katliamları ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Başkan EZER basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“İsrail Siyonizmine ve Gericiliğe Karşı Filistin Halkının Yanındayız”

“İşgalci İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırıları ve katliamları devam ediyor. Saldırıda binlerce insan hayatını kaybetti. Emperyalistler ve Siyonist İsrail işbirlikçileri Hamas’ın saldırılarını gerekçe göstererek  Filistin halkını dünyadan tecrid edip İsrail’in saldırılarına meşruiyet kazandırmaya çalışıyor. Elbette ki Hamas’ın sivillere yönelik saldırılarını kabul etmiyoruz. Filistin halkının intifadal’ardan gelen direnişi ve mücadelesi  haklı bir mücadeledir ve aynı zamanda meşrudur.Ayrıca Filistin halkının mücadele birikimini temsil eden güç Hamas değildir. Hamas’ın sivillere yönelik saldırısı da onaylanamaz. Filistinlilerin mülklerini gasbetmeye, yerlerine yerleşmeye devam eden İsrail karşısında haklı ve  meşru bir savunma yapan bir halka dünyanın gözü önünde adeta bir soykırım uygulanıyor.. Filistin topraklarının parça parça işgal edilmesi, Filistin halkının yerlerinden yurtlarından edilmesi kabul edilemez.

2 milyondan fazla insanın yaşadığı Gazze’yi yıllardan beri abluka altında tutan İsrail son saldırılarla birlikte yiyecek ve ilaç dahil tüm yardımların girişini yasakladı, elektrik, su ve yakıt ambargosu uygulamaya devam ediyordu.Bu yetmezmiş gibi İsrail savaş uçakları, dün Gazze Şeridi’nde bulunan Baptist Hastanesi’ni (Al Ahli Arab Hastanesi) vurdu. Saldırıda yüzlerce can kaybı var.Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsünün   yaptığı açıklamada, İsrail tarafından Baptist Hastanesi’ne düzenlenen hava saldırısında en az 500 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.Bu aynı zamanda bir savaş suçudur..

İnsanlığını yitirmiş siyonist anlayışın bir hastaneyi vuracak kadar pervasız olmasını cesaretlendiren Emperyalizmin iki yüzlülüğüdür..Filistin halkının yaşadığı zulüm yeni değildir.Genç, yaşlı, kadın, çocuk Filistinliler sapanla, taşla İsrail siyonizminin katliamına  karşı hep direndiler.

“EMPERYALİZM ORTADOĞU HALKLARINA KAN VE GÖZYAŞI DIŞINDA BİR ŞEY GETİREMEZ.

İsrail’in arkasına Emperyalistleri alarak Filistin halkına yönelik on yıllarca yaptıkları sistematik yok etme politikalarına karşı Filistin halkının haklı ve meşru mücadelesini terörize eden Emperyalizm Hamas saldırılarında şiddet karşıtı mesajlar gönderen ve İsrail ile dayanışma açıklamaları yaparken.Gazze’ye bomba yağdıran,ölüm kusan,hastane bombalayan İsrail’e bir sözleri olmamıştır.Bu durum şiddeti bir tarafa reva görmek diğer tarafa söz söylememe iki yüzlülüğünün net göstergesidir. Bölgede yıllardır yaşanan Siyonist İsrail şiddetini görmeyen Emperyalistler taraflarının İsrail’den yana olduğunu göstermiştir.

Filistin halkı yıllardır zorla yerlerinden edildi. İsrail tarafından ağır şiddete uğradı, hava, saldırıları dahil en ağır katliamlara maruz kaldı.Toprakları İsrail ordusu ve İsrailli yerleşimciler tarafından işgal edilen Filistinlilerin yıllardır maruz kaldığı sistematik baskı,zulüm ve katliam on yıllardır devam ediyor. Direnen Filistinliler terörist ilan edildi.

Filistin davası Filistin halkının haklarının teslim edilmesi, uluslararası alanda bağımsız Filistin Devletinin kabul edilmedi ve eşit yurttaşlık temelinde bir kabul ile sonuçlanması durumunda barış ile bitmiş olacaktır.

SALDIRILARI KINAMAK YETERLİ OLMADIĞI GİBİ ,SALDIRILAR KARŞISINDA TARAFSIZ  VEYA ARABULUCU TAVIR DA DOĞRU DEĞİLDİR.

Başta ABD emperyalizmi olmak üzere, İsrail’i destekleyen tüm emperyalist devletler, Ortadoğu’daki işbirlikçileri yaşanan bu katliamdan sorumlu oldukları unutulmamalı. Her İsrail saldırısı sonrasında uluslararası alanda yapılan açıklamalar caydırıcı olmuyor. Filistin halkının yanında olduğunu iddia eden devletlerin yaptıkları tek şey yumuşak biçimde saldırıları kınamak oluyor. Çünkü hepsi de gırtlaklarına kadar başta ABD olmak üzere emperyalist devletlere bağımlılar. Bu bağımlılık ilişkisinden dolayı yapmış oldukları açıklamalar iki yüzlü açıklamalardır. Türkiye’de ise iktidar sözlü olarak İsrail’i kınarken askeri ve ticari konulara hiç girmiyor. İsrail Filistin halkının üzerine bombaları yağdırırken, ağır silahları kullanırken, toprakları işgal ederken Türkiye ile askeri ve ticari alandaki faaliyetleri ise sürüyor” dedi.

AKP iktidarının yaptığı gibi İsrail siyonizminin soykırım’a varacak kadar saldırıları karşısında  tarafsızlık ya da ‘arabuluculuk’ tutumu alınamaz.Ayrıca bölge halkları kendilerine dayatılan gericiliği ve emperyalistler tarafından çizilen bu kadere mahkum değildir.AKP iktidar’ı Filistin halkının ulusal,siyasal eşitlik mücadelesi ve devlet olma hakkı talebini net biçimde desteklenmeli ve Filistinlilerin hak eşitliğini tanımayan hiçbir ‘çözüm’ kabul edilmemelidir. İsrail’in işgali ve savaş son bulmalı, Filistin halkının talepleri kabul edilmelidir. İktidar’ın daha somut adımları atması yönünde çağrıda bulunuyoruz.İktidarın;İsrail ile yapıln tüm anlaşmalar iptal edilmeli ve Filistin halkına daha somut destek verilmelidir.İsrail’in işgal ettiği bütün topraklardan çekilip iki devletli adil bir çözümün sağlanması için uluslararası baskı uygulanmalıdır.

Başta Türkiye olmak üzere,tüm Ortadoğu ülkelerine sesleniyoruz. İsrail ile ilişkileri sonlandırmalı, İsrail uluslararası alan da mutlaka tecrit edilmeli, yalnızlaştırılmalıdır. İsrail işgal ettiği tüm Filistin topraklarından çekilmeli, saldırılarına ve katliamlarına son vermelidir.

TÖBSEN olarak Mazlum Filistin halkının yanındayız ve acılarını paylaşıyoruz. Halkımıza  mazlum Filistin halkının yanında olmalıdır.”Dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.