Başkan EZER: “Yoksulluk Sınırının Altında Yaşamayı Kabul Etmiyoruz, İnsanca Yaşam İçin Yeterli Ücret İstiyoruz” « Hatay Yeni Haber Gazetesi

7 Aralık 2023 - 14:03

Başkan EZER: “Yoksulluk Sınırının Altında Yaşamayı Kabul Etmiyoruz, İnsanca Yaşam İçin Yeterli Ücret İstiyoruz”

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası TÖBSEN Adına Merkez Yürütme Kurulu Başkanı Deniz EZER , Toplu iş sözleşmesi, ekonomik kriz ve geçim sıkıntısı hakkında basın açıklaması yayımladı.

reklam
Başkan EZER: “Yoksulluk Sınırının Altında Yaşamayı Kabul Etmiyoruz, İnsanca Yaşam İçin Yeterli Ücret İstiyoruz”
Son Güncelleme :

20 Ağustos 2023 - 23:50

1.225 views
Başkan EZER: “Yoksulluk Sınırının Altında Yaşamayı Kabul Etmiyoruz, İnsanca Yaşam İçin Yeterli Ücret İstiyoruz”

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası TÖBSEN Adına Merkez Yürütme Kurulu Başkanı Deniz EZER , Toplu iş sözleşmesi, ekonomik kriz ve geçim sıkıntısı hakkında basın açıklaması yayımladı.

Töbsen Başkanı Deniz Ezer açıklamasında: “Ülkede açlık,yoksulluk sıradan bir hale gelmiştir.Halkın yüzde 80’i yoksulluk,sefalet içinde yaşamaya mahkum edilmiş durumda.Bu somut tablo varken bunun sebebinin küresel bir ekonomik kriz olarak tanımlamak sadece ona bağlamak halkı kandırmaktan başka bir şey değildir.3 sene önce Hedef 2023 deyip şahlanma dönemi olacak denilirken bugün ekonomi yönetimi iflas etmiş durumdadır.Bunun tek sebebi vardır kaynakların doğru kullanılmaması ve sermayeye aktarılan paralardır.

Ülkede üretim yok,tarım bitmiş durumda;üretimin olmamasının sebebi de tarım’ın bitmiş olmasının sebebi de  ekonomik kriz değil;siyasi iktidar’ın sosyal ve ekonomik politikalarının iflas etmiş olmasıdır.Ekonomik kriz bir sonuçtur.Her şeyi algı üzerinden kurgulamak,sıcak parayı piyasaya sürmek var olan kamu iktisadi kuruluşları,fabrikaları satıp nakit üretmek geçici bir refah sağlamak dışında başka bir şey olmamıştır.Üstelik ekonomik kriz varken tasarrufu sadece halktan beklemek,siyasi iktdarın lüks yaşam ve harcamalar konusunda geri adım atmaması,seçimde akıtılan paralar kriz’i faturasını halka mal etme zihniyetidir.Yapılan fahiş zamlar için 2 yıl idare edin denmesi de bu zihniyetin devam ettiğinin göstergesidir.
Gabar’da petrol ve Karadenizde doğal gaz bulduk deyip aylarca reklamını yaptıktan sonra akaryakıta rekor zam bindirmek ülkemize ait bir özellik olsa gerek.Son bir aydır akaryakıt ve doğalgazda ÖTV artışı, hemen her şeyin KDV oranlarının artırılması, TL’nin döviz karşısında değer yitirmesi ile hızlanan zam fırtınası zincirleme bir şekilde temel tüketim dahil A’dan Z’ye  tüm ürünlere yansımaya devam ediyor. Dolayısıyla tüm emekçilerin satın alma gücü, reel ücreti hızla buharlaşıyor.
TÜİK çalışma prensibini kaybetmiş iktidar tarafından kendine verilen görevi yapmaya devam etmektedir. Pazarda,çarşıda,markette,mutfakta gerçek anlamda hissettiğimiz. yaşadığımız gerçek hayat pahalılığını elinden geldiğince düşük göstermeye devam etmektedir.İktidarın TÜİK vasıtası ile enflasyonu düşük gösterme, böylece milyonlarca kamu çalışanının ve emeklinin maaş-ücret artışlarını da mümkün olduğunca düşük tutma politikası TÜİK üzerinden şekillenmektedir.
TÜİK’in resmi verilerine göre enflasyon (TÜFE) Temmuz’da aylık %9,49 artmış, yıllık enflasyon ise %47,83’e çıkmıştır. Bağımsız iktisatçıların kurduğu Enflasyon Araştırma Grubu(ENAG) ise enflasyonun Temmuz’da aylık %13,18, yıllık ise %122,88 arttığını açıklamıştır..
Sadece ev kiralarına baksak geldiğimiz ekonomik krizin boyutlarını görmüş oluruz.Örneğin tüm veriler kiraların son dört yılda altı kata yakın arttığını göstermektedir. Bugün özellikle büyükşehirlerde kira tutarları asgari ücreti aşmıştır. Ortalama maaş alan bir kamu emekçisi maaşının %70’ini kiraya ayırmak zorunda kalmaktadır.
Açıklanan TÜİK verilerine göre ise kira-konut enflasyonu aylık sadece %6,03 artmıştır.Oysa gerçekte sadece son bir ay içinde gıdadan, kiraya, ulaşımdan sağlığa tüm ana harcama gruplarında yaşanan zam sağanağı TÜİK enflasyon verilerini katlamaktadır.
Son bir ayda ;
akaryakıt ürünleri %45,
toplu ulaşım %58,
harçlar ve vergiler %40,
ekmek %40,
damacana su-pet su %30,
gıda ürünleri, meyve ve sebze ortalama %25 zamlanmıştır.
Bu zamlar yetmezmiş gibi TBMM’den geçirilen 1 Trilyon 120 Milyar TL’lik ek bütçenin yükü dolaylı vergiler ve gelir vergisi ile yine halkın, ücretli kesimlerin omuzlarına yıkılmıştır.Halkımız bu ağır yükün altında ezilmektedir.
 
ANKARADA YETKİLİ SENDİKA İLE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ ADI ALTINDA ORTAOYUNU SAHNELENMEKTEDİR.
Daha öncede yapılan 6 Toplu İş sözleşmesinden çıkan  kararlara bakıldığında 7. Masadan da ne çıkacağını tahmin edebiliyoruz.Çünkü Siyasi iktidar’ın alt bir birimi çalışan yetkili sendika kamu emekçilerinin haklarını savunmaktan çok iktidarın istediği tabloyu meşrulaştırma görevini yapmaktadır.Çatışıyor gibi gözükseler de nihayetinde masadan istediği gibi ayrılan siyasi iktidar olmuştur.12 yıl içinde kaybeden hep kamu emekçileri ve emekliler olmuştur. Her Toplu İş sözleşmesi hayal kırıklığıyla bitti.Kamu emekçisi yoksullaştırıldı, güvencesiz ve özlük hakları erimiş bir hale getirildi.
TÖBSEN olarak kamu emekçilerine sesleniyoruz kazanımlarımız ancak mücadele ile elde edilir.Sınıf dayanışması ruhuyla tüm kamu emekçilerini ortak mücadeleye çağırıyoruz” dedi.
reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.