ADALET MİTİNGİ: 2 MİLYONU AŞKIN KİŞİ ADALET İSTEDİ « Hatay Yeni Haber Gazetesi

14 Haziran 2024 - 12:09

ADALET MİTİNGİ: 2 MİLYONU AŞKIN KİŞİ ADALET İSTEDİ

reklam
ADALET MİTİNGİ: 2 MİLYONU AŞKIN KİŞİ ADALET İSTEDİ
Son Güncelleme :

11 Temmuz 2017 - 14:28

175 views

Adalet Mitingi: 2 milyonu aşkın kişi adalet istedi

   MALTEPE RUHU

Adalet Yürüyüşü’nün son gününde yurdun dört bir yanından 2 milyonu aşkın kişi Maltepe’de Adalet Mitingi’nde buluştu. Halk miting alanına sığmadı.

    SAMANDAĞ İLÇESİNDEN KATILIM

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Samandağ CHP İlçe Başkanı İbrahim Aydoğan,CHP ilçe yöneticileri ve Samandağlı vatandaşlar mitinge katılarak ilçemizi temsil ettiler. Samandağ Belediyesi önünden kaldırılan araçlarla İstanbul’a giden Samandağlılar böylesine anlamlı bir mitinge katılmanın gurur verici olduğunu belirttiler.

    BAŞKAN NEHİR :”BU ÜLKEDE ADALET TESİS EDİLENE KADAR ADALET TALEBİMİZİ HAYKIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ. “

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir:”Adalet yürüyüşünün başlangıcını yapan Genel Başkanımız sn.Kemal Kılıçdaroğlu adalet talebiyle 25. gündür yollarda.Bugünde bu yürüyüşün taçlanacağı adalet mitingindeyiz. Bu ülke dün gibi idare edilemeyecek.Bugün dünden çok daha farklı yarın bugünden çok daha iyi olacak diye ümit ediyorum.Bu ülkede adalet tesis edilene kadar bu talebimizi haykırmaya devam edeceğiz.

  AYDOĞAN:”ZİNCİRLERİ KIRA KIRA,ADALETİ HEP BiRİLİKTE KURMAYA GELDİK

Chp Samandağ İlçe Başkanı İbrahim Aydoğan:” Zincirleri kıra kıra adaleti kurmaya geldik.Bugün İstanbul’da Maltepe’deyiz. Burada insanlar adalet istiyor. En doğal hakkımız olan adaleti istiyoruz.bunun için yollardayız. Bu insanlar her şeyin en iyisine layıktır.Bunu hep birlikte başaracağız.”dedi.

   İKİ MİLYONU AŞKIN KİŞİ MALTEPE’DE BULUŞTU

24 gün boyunca devam eden Adalet Yürüyüşü’nün finali olarak İstanbul Maltepe’de Adalet Mitingi gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanından adalet talep eden 2 milyonu aşkın kişi sabah Maltepe’de buluştu. Halk miting alanına sığmadı. Sanatçılar, demokratik kitle örgütü temsilcileri, milletvekilleri de mitingteki yerini aldı.. Miting alanında anons yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Özel sadece miting alanında 1 milyon 600 bin kişinin olduğunu anons etti. CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ise 1 milyon kişinin de miting alanı dışında olduğunu ve katılımın 2,5 milyon civarında olduğunu belirtti.

   KILIÇDAROĞLU:TARİHE NOT DÜŞMEMİZ LAZIM

 

nu açıkladı

“Tarihe not düşmemiz lazım”

CHP, tarihinin en önemli mitinglerinden birisini, Ankara’dan İstanbul’a 25 gün süren “adalet yürüyüşü”nün ardından Maltepe Meydanı’nda yaptı. Burada yaptığı konuşmada “Darbeyi durdurmak

için sokak iyi, adalet için sokak kötü. Darbeyi de önleyeceğiz, adaleti getireceğiz. Sokaksa sonuna kadar sokak” diyen Kılıçdaroğlu, 10 maddelik “adalet manifestosu”nu da açıkladı.

“Bir araya gelen milyonlar olarak Türkiye’nin özellikle son bir yılda, tespitlerimiz, acil şekilde yerine getirilmesi gerekenlere ilişkin çağrımız şudur” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, taleplerini şöyle sıraladı:

“FETÖ’nün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalı ve gerçek darbecilerden hesap sorulmalıdır”

1. 15 Temmuz’u açık ve kesin bir dille lanetliyoruz. TBMM’nin kararlı duruşu, halkımızın direnmesi ülkemizin anayasal ve demokratik kazanımı olmuştur. Buna sokağın 15 Temmuz’u diyoruz. Ancak siyasi ayağın ortaya çıkarılması iktidar tarafından bilinçli olarak engellenmektedir. FETÖ’nün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalı ve gerçek darbecilerden hesap sorulmalıdır.

“Hukuk düzeni yeniden tesis edilmelidir”

2. İkitidar tarafından 15 Temmuz fırsat bilinerek 20 Temmuz yapılmıştır. OHAL’le TBMM’nin yetkileri gasp edilmiştir. Saray’ın 15 Temmuz’u diyoruz. OHAL derhal kaldırılmalı ve hukuk düzeni yeniden tesis edilmelidir.

“Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı mutlaka sağlanmalıdır”

3. Yargıyı siyasetin emrine vermek demokrasiye ihanettir. Demokrasinin vazgeçilmez kuralı yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı mutlaka sağlanmalıdır. Adil yargılanma hakkı eksiksiz uygulanmalıdır.

“OHAL mağdurları sivil ölüme terk edilmiştir”

4. OHAL uygulamalarıyla mağdurların yargıya erişim ve sosyal güvenlik hakları ellerinden alınmıştır. OHAL mağdurları sivil ölüme terk edilmiştir.

“Milletvekilleri serbest bırakılmalıdır”

5. 20 Temmuz sivil darbesinden sonra 15 Temmuz darbe girişimiyle veya arkasındaki örgütle hiçbir ilişkisi bulunmayan ama sırf hükümete muhalif göründüğü için haklarından mahrum bırakılan akademisyenler ve kamu görevleri görevlerine iade edilmelidir. Milletvekilleri serbest bırakılmalıdır.

“Baskılara son verilmelidir”

6. 150’nin üzerinde tutuklu gazetecinin olduğu bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Derhal serbest bırakılmalı ve baskılara son verilmelidir.

“Anayasa değişikliği garimeşrudur”

7. OHAL koşullarında devletin bütün imkanları kullanılarak yapılan anayasa değişikliği gayrimeşrudur. Bu mühürsüz bir seçimdir. Türkiye gayrimeşru bir anayasayla yönetilemez.

“Her türlü baskı kaldırılmalıdır”

8. Parlamanter sistem üzerindeki her türlü baskı kaldırılmalıdır. Demokratik, laik, sosyal hukuk devleti güçlendirilmeli, liyakat sistemi esas alınmalıdır. Eğitimde laikliğin aşındırılmasına son verilmelidir.

“Kadınlara ayrımcılığa son verilmeli”

9. Sadece hukuk alanında değil, toplumsal yaşamın bütün alanlarında adaletsiz düzen devam etmektedir. Yoksulluk, ayrımcılık, şiddet, terör gibi toplumsal adaletsizliklerin giderilmesi için ortak irade hayata geçirilmelidir. Kadınlara ayrımcılığa son verilmeli, kadın hakları toplumsal hayatın her alanına uygulanmalıdır.

“Hukukun olmadığı bir toplumda düzen ve barış sağlanamaz”

10. Son zamanlarda uygulanan saldırgan dış politika ülke içindeki adaletsizlikleri de kökleştiren bir kısır döngü yaratmıştır. Adalet uluslararası ilişkilere de hakim olmalıdır. Türkiye yüzünü insan haklarına, hukuk devletine, adalete önem veren milletler ailesine dönmelidir. Hukuk güvenliğinin olmadığı bir toplumda kamu düzeni ve toplumsal barış sağlanamaz. (Haber Merkezi)

 

 

 

 

 

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.