VETERİNERLER KORONAVİRÜSE KARŞI AYAKTA « Hatay Yeni Haber Gazetesi

25 Şubat 2024 - 19:36

VETERİNERLER KORONAVİRÜSE KARŞI AYAKTA

VETERİNERLER KORONAVİRÜSE KARŞI AYAKTA

     Hatay Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya Hamurcu, Dünya Veteriner Hekimler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada mesleki sorunlara dikkat çekti, koronavirüs salgınının sağlık meslek sınıflarının ‘tek sağlık´ konsepti altında birleşmesini dayattığı vurguladı.

reklam
VETERİNERLER KORONAVİRÜSE KARŞI AYAKTA
Son Güncelleme :

26 Nisan 2020 - 19:15

261 views

     VETERİNERLER KORONAVİRÜSE KARŞI AYAKTA

Hatay Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya Hamurcu, Dünya Veteriner Hekimler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada mesleki sorunlara dikkat çekti, koronavirüs salgınının sağlık meslek sınıflarının ‘tek sağlık´ konsepti altında birleşmesini dayattığı vurguladı.

 Veterinersiz Sağlık Ve Refah Olmaz!

Hamurcu, “Tüm dünyada sağlık meslek sınıfları hızla ve güçlü bir organizasyonla Tek Sağlık konsepti altında birleşirken, ülkemizin de bu konuda ilerleme kaydetmesi bugün ve gelecekte meydana gelmesi olası pandemiler ile etkin mücadele etme gücüne kavuşmasını sağlayacaktır. Tek Sağlık uygulamaları için yasal ve yapısal düzenlemelere bir an önce başlanmalıdır. Tek Sağlık Yasası çıkarılmalı, ülkesel ve küresel olayları değerlendiren Zoonotik Hastalıklar Kontrol ve Araştırma Merkezi, Sağlık Bakanlığında Veteriner Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığında Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü ve taşra teşkilatları kurulmalıdır” dedi.

Çevreyi ve doğal yaşamı korumaya dair her eksiğin dünyada doğal dengenin bozulmasına neden olacağının unutulmaması gerektiğini ifade eden Hamurcu, bunun Covid- 19 pandemisi ile bir kez daha yaşanarak görüldüğünü belirtti.

Dünya Veteriner Hekimler Günü´nün Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü´nün (OIE) girişimleri sonucunda her yıl Nisan ayının son Cumartesi günü, o yıl için belirlenen bir tema çerçevesinde kutlandığına da işaret eden Hamurcu, 2020 yılının temasının ise “İnsan ve hayvan sağlığı için çevreyi korumak” olarak belirlendiğini hatırlattı.

Hamurcu, şu görüşleri dile getirdi: “Dünya Veteriner Hekimler Günü sebebiyle bir kez daha belirtmek isteriz ki; sağlıklı hayvan, sağlıklı gıda, sağlıklı insan ve sağlıklı toplum ile çevre sağlığı ve biyogüvenlik konularında veteriner hekimler çok önemli çalışmalara imza atmaktadır. Tüm Dünyada yaşanan Covid-19 salgını da bir kez daha, veteriner hekimsiz insan sağlığının ve refahının olamayacağını göstermiştir. Ülkemizde sağlık meslek grubundan olan veteriner hekimler; özellikle son 150 yılda tarihe mal olan hizmetlerine, başarılarına, özellikle viral ve bakteriyel salgınların kontrol ve eradikasyonlarındaki engin deneyimlerine, koruyucu hekimlik, epidemiyoloji ve karantina önlemleri konusundaki faaliyetlerine, teşhis ve aşı üretimindeki bilgi birikimlerine ve Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bugünlerde ülkemize has virüsün izolasyonu ve söz konusu virüsün genetik haritasını ortaya koyan bilim insanlarımızın veteriner hekim olmalarına rağmen, ülkemizde halen hak ettiği değeri alamayan ve özellikle son zamanlarda sağlık meslek grubuna yönelik bir kısım yasal düzenlemelere dahil edilmeyen meslek mensuplarıdır. Veteriner hekimler olarak sağlığa verdiğimiz bunca emek ve katkının yanı sıra ve veteriner hekimlere yönelik onlarca şiddet fiili ortada iken ve her şeyin ötesinde ulusal ve uluslararası kabullerde sağlık sınıfında olmasına rağmen, kısa bir süre önce Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde kabul edilen sağlıkta şiddet yasasında veteriner hekimlere yer verilmemesi tarafımızca anlaşılamamış ve meslek mensuplarımızı büyük bir üzüntüye sevk etmiştir”dedi.

 Veterinerler Koronavirüse Karşı Ayakta

Koronavirüsü salgınında meslek grubunun alan çalışmasında etkin rolüne de dikkat çeken Hamurcu, şunları ifade etti: “Başta İnsan sağlığı olmak üzere, çevre sağlığını, biyogüvenliği, sosyal hayatı, ekonomiyi, ticareti ve değerlerimizi ciddi oranda tehdit ve tahrip ederek, bütün Dünyayı kuşatan Covid-19 sebebiyle tüm veteriner hekimler, mücadele kapsamında sahada olup ülkemizin en büyük metropolünden, ülkenin en ücra köşesindeki köy ve mezrasına kadar ayaktadır. Bir taraftan laboratuvarlara kapanarak hayatları kurtaracak aşı ve serum üretmek için olağan üstü gayret gösterilirken, diğer taraftan sahada, salgın ve zoonotik hastalıklara karşı koruyucu aşılamalar, hastalık mihraklarına müdahale, tedavi hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi, insanımızın gıda güvenliğinin sağlanması ve sahipsiz sokak hayvanlarının yaşam koşullarının iyileştirilmesi gibi hizmetler onlarca riske rağmen gece gündüz demeden devam ettirilmektedir.

Dünyanın bundan sonraki hayatının, ekosisteminin farklı olacağı, gerek ulusal, gerekse uluslararası bir kabul olarak deklare edilirken, ülkesel ve küresel planlamaların önemine dikkat çekilerek, sebeplerin üzerinde durulması gereken bir stratejiden bahsedilmektedir. Covid-19 ile; Tek Sağlık konseptini tanımlayan, hayvan sağlığı, insan sağlığı ve çevre sağlığının ayrılamayacağı, önlemenin tedaviden daha önemli ve öncelikli olduğu ve yeni bir yaklaşımla küresel iş birliğinin kaçınılmazlığı daha iyi anlaşılmaktadır. Koruyucu hekimlik hizmetleri kapsamındaki tüm veteriner hekimlik faaliyetleri hem daha ekonomik, hem de insan sağlığı ve çevre sağlığının korunmasını sağlamak adına çok daha etkindir”dedi. (Haber Merkezi)

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.