Tokdemir’den Oktay’a soru önergesi « Hatay Yeni Haber Gazetesi

21 Nisan 2024 - 12:28

Tokdemir’den Oktay’a soru önergesi

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

reklam
Tokdemir’den Oktay’a soru önergesi
Son Güncelleme :

11 Mart 2021 - 16:23

121 views

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.


Tokdemir soru önergesinde cami borçlarıyla ilgili sorular yöneltti. Vekil Tokdemir, önergesinde, “Camilerde hali hazırda uygulanan çift elektrik abonelik sistemi ile camilerin aydınlatma giderleri genel bütçeden karşılanırken, ısınma ve soğutma giderlerin vatandaşlardan toplanan paralarla ödenmeye çalışılmaktadır. Camilerimizin elektrik giderleri sadece aydınlatmalar devlet tarafından ödeniyor. Isıtma ve soğutma giderleri ise ödenmiyor. Ülkemizin genelinde olduğu gibi Hatay ili genelinde ve özellikle Reyhanlı ilçemizdeki camilerimizin birçoğunda ısıtma-soğutmadan kaynaklı geçmişe dönük ödenmemiş elektrik faturası borçları bulunmaktadır. Bu faturaların zamanında ödenemeyişinden dolayı elektriği kesilen veya kesilmesi tehdidi ile alakalı sıkıntılı durumlar yaşanmaktadır. Camilerin ısınma ve soğutmadan kaynaklı elektrik faturaları cami görevlileri, cemaat ve elektrik şirketlerini karşı karşıya getirmektedir.
Bu bağlamda;
1-Cami ve ibadethanelerimizin geriye dönük borçlarının bir kereye mahsus genel bütçeden ödemeyi düşünüyor musun?
2-Elektrik şirketleri geçmişe dönük borçlardan dolayı ısıtma ve soğutma giderleri için camilerin abonelik işlemlerini yapmamaktadır. Bu konuda bir çalışmanız var mıdır?
3-Cami ve ibadethanelerinin birikmiş elektrik borçlarının görevlilerden talep edilmesi ve icra takibi başlatılması söz konusu mudur?” ifadelerini kullandı.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.