SUZAN ŞAHİN: “İNFAZ KORUMA MEMURLARININ ŞARTLARI DÜZELTİLMELİ” « Hatay Yeni Haber Gazetesi

21 Temmuz 2024 - 02:13

reklam

SUZAN ŞAHİN: “İNFAZ KORUMA MEMURLARININ ŞARTLARI DÜZELTİLMELİ”

SUZAN ŞAHİN: “İNFAZ KORUMA MEMURLARININ ŞARTLARI DÜZELTİLMELİ”
Son Güncelleme :

03 Mart 2021 - 9:20

132 views

Cezaevlerinde görev yapan infaz koruma memurlarının özlük hakları ve çalışma koşulları ile ilgili önemli talepleri olduğunu söyleyen CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, infaz koruma memurlarının hem görevleri sırasında hem de emekliliklerinde daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri için gerekli düzenlemeler yapılması gerektiğini belirterek konuyu meclis gündemine taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, cezaevlerinde görev yapan infaz koruma memurlarının özlük hakları ve çalışma koşulları ile ilgili önemli talepleri olduğunu söyleyerek, infaz koruma memurlarının hem görevleri sırasında hem de emekliliklerinde daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri için gerekli düzenlemeler yapılması gerektiğini belirterek konuyu TBMM gündemine taşıdı.

 

İnfaz koruma memurlarının da riskli çalışma grubu olarak değerlendirilmesi ve bu kapsamda başta kadro, özlük ve mali sorunları olmak üzere tüm beklenti ve taleplerinin giderilmesi gerektiğini ifade eden Şahin, ‘‘İnfaz ve koruma memurları, 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ve Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Hizmetlerinin İnfazı Hakkında Tüzüğüne göre vücut ve ruh bütünlüğünün korunması gereken hükümlü ve tutukluların ve kurumun her türlü asayişini, disiplinini, eğitim ve bireysel gelişim programlarına ve sağlık hizmetlerine katılmasının sağlanması işini icra etmektedirler. Diğer güvenlik birimleri gibi riskli bir meslek faaliyeti yürütmektedirler. İnfaz ve koruma memurları yaptıkları işin soruşturma, kovuşturma ve infaz aşamasında, ülkemizin kolluk kuvvetleri olan Emniyet ve Jandarma teşkilatının muhatap olduğu aynı suç ve suçlu gruplarıyla muhatap olmakta, ancak Emniyet ve Jandarma teşkilatları personelinin sahip olduğu özlük haklarından mahrum, daha güvencesiz olarak çalışmaktadır. Bu durum benzer işi yapan meslek grupları arasında ayrımcılığa neden olmakta ve iş barışını bozmaktadır. Unutulmamalıdır ki infaz koruma memurları masa başı memuru değil, saha memurudur.’’ dedi.

 

İnfaz koruma memurlarının, kolluk kuvvetlerine benzer bir görev üstlenmelerine rağmen emniyet ve güvenlik hizmetleri sınıfında değil, genel idari hizmetler sınıfında sayılmalarından dolayı özlük haklarında önemli eksiklikler ve sorunlar yaşandığını gördükleri için konuyu meclis gündemine taşıdıklarını ve mesleğin tehlikeleri ile zorlukları göz önüne alındığında gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılma ve infaz koruma memurlarının da emniyet ve güvenlik hizmetleri sınıfına alınması konusunda AKP hükümetini göreve davet ettiklerini söyleyen CHP’li Şahin, Adalet Bakanı tarafından şu soruların cevaplandırılmasını istedi;

 

İnfaz ve koruma memurluğu mesleğinin 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda Emniyet ve Jandarma Hizmetleri sınıflarında olduğu gibi sınıflandırılması, amirleri ile birlikte organik bir teşkilat yapısı oluşturacak şekilde ayrı bir sınıf olarak tanımlanması için çalışmanız var mıdır?

İnfaz ve koruma memurlarının özlük hakları ile birlikte Emniyet Hizmetleri Sınıfında tanımlanması yönünde bir çalışma var mıdır?

İnfaz ve koruma memurlarına 3600 ek gösterge verilmesi için bir çalışmanız var mıdır?

Sözleşmeli olarak çalışan infaz ve koruma memurlarının kadroya alınması için bir çalışmanız var mıdır?

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.