SAVAŞ: ANKARA’DAN DESTEK BEKLEDİK AMA O DESTEK GELMEDİ « Hatay Yeni Haber Gazetesi

18 Mayıs 2024 - 15:53

SAVAŞ: ANKARA’DAN DESTEK BEKLEDİK AMA O DESTEK GELMEDİ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki göç mutabakatının 5. yıl dönümü ve bölgedeki son durum ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

reklam
SAVAŞ: ANKARA’DAN DESTEK BEKLEDİK AMA O DESTEK GELMEDİ
Son Güncelleme :

18 Mart 2021 - 17:11

124 views

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki göç mutabakatının 5. yıl dönümü ve bölgedeki son durum ile ilgili düşüncelerini paylaştı.


“İNSANİ GÖREVİMİZİ YAPIYORUZ”
10 yıl önce başlayan savaş sebebiyle ülkesini terk eden 10 milyon Suriyelinin 4 milyonun Türkiye’de yaşadığını hatırlatan Savaş, “Hatay, en çok Suriyeliyi misafir eden şehirler arasında üçüncü sırada yer alıyor. 10 yıldır ekmeğimizden suyumuza kadar tüm nimetlerimizi Suriyeli misafirlerle paylaşıyoruz. İnsani görevimizi yapıyoruz. 5 yıl önce ülkemiz ile AB arasında yapılan 6 milyar avroluk anlaşma var. Biz de özellikle altyapı çalışmalarında bu anlaşmadan faydalanan şehirlerden bir tanesiyiz. Aslında bizim buna çok ihtiyacımız var. Çünkü her 3 Hataylının nafakası ile bugüne kadar 4 kişi geçinmek zorunda kaldı” dedi.
“ANKARA’DAN DESTEK BEKLEDİK AMA O DESTEK GELMEDİ”
Suriyelilerin gelişi ile beraber Hatay halkının pastadan aldığı payın daraldığını ifade eden Savaş, “Bu süreçte belediyelerin yükü arttı. Ankara’dan destek bekledik ancak o destek bir türlü gelmedi. Umut ediyorum ki sorunlar çözülsün ve huzur ortamı sağlansın. Sadece bizim ülkemizdeki değil dünyanın farklı coğrafyalarına dağılan Suriyeliler endi ülkelerine dönsün” açıklamalarında bulundu.
İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TEMEL FARKLAR VURGULANDI
Hatay halkı ile Suriyeli vatandaşlar arasında çok büyük sosyal ve kültürel farklılar olduğunu belirten Savaş, “İki ülke arasında büyük entelektüel farklılıklar var. Gelişmişlik olarak onlardan 40 yıl ilerideyiz. Böyle olunca onların su tüketimi, çöp üretimi çok daha fazla oluyor. Ve bu gibi problemlerle daha yoğun şekilde uğraşıyoruz” dedi.
Savaş, Hatay’a gelen Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer Landrut ile görüştüğünü ve bölgedeki durumun gerçekliğini anlattığını belirtti.
Suriye’de yaşanan dramdan psikolojik, sosyolojik ve ekonomik çok etkilendiklerini söyleyen Savaş, “Maalesef egemen güçler bölgedeki asıl hastalığı tedavi etmek yerine pansumanla uğraşıyor. İklim değişikliği, kuraklık, küresel ısınma, susuzluk gibi problemler az gelişmiş ülkelerden göçü tetikliyor. İşsizliği, siyasi çatışmayı beraberinde getiriyor. Bu durum Suriye’de bitse bile yeni yerlerde de yaşanacak. Egemen ülkeler bu soruna kalıcı çözüm bulmalı” dedi.

REKLAM


BAŞKAN SAVAŞ HATAY HALKININ YAŞADIĞI SIKINTILARI DİLE GETİRDİ
Hatay halkının 10 yıllık süreçte yaşadığı ekonomik sıkıntıları da açıklayan Savaş, “Gittikçe artan ekonomik problemlerimiz var. Büyük sıkıntılar yaşasak da bugünlere huzursuzluk olmadan geldik. Gençlerimiz işsizlik sebebiyle ailevi sorunlar yaşadı. Gelen Suriyelilerin çoğu vergi ödemeden esnaflık yaptı, ticaret ve turizmle uğraştı. Ancak tüm bunlara rağmen Hatay halkı misafirlerine saygı ve şefkatle yaşadı” dedi.
EXPO HATAY BÖLGEDEKİ HUZURA KATKI SAĞLAYACAK
EXPO Hatay organizasyonunu bölgedeki huzura katkı sağlamAsı için de yapacaklarını sözlerine ekleyen Savaş, “Orta Doğu ve Kuzey Afrika hep sıkıntıyla, sefaletle anıldı. Biz EXPO Hatay ile madalyonun diğer yüzünü de göstermek istiyoruz. İki farklı alanda yapacağımız botanik EXPO’su ile ülkelerin mutfaklarını, bahçelerini ve fidancılıkla ilgilenen şirketlerini ağırlayacağız. EXPO’nun bölgedeki huzura, barış iklimine katkı sunmasını amaçlıyoruz. Ankara’da ziyaret ettiğimiz ülkelerin büyükelçilerine de bunu ifade ettim. Barış için siz de elinizi uzatın diyoruz” dedi.

REKLAM

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.