ŞAHİN: REFAH PAYI UYGULAMASI KALICI OLMALIDIR « Hatay Yeni Haber Gazetesi

3 Şubat 2023 - 04:47

ŞAHİN: REFAH PAYI UYGULAMASI KALICI OLMALIDIR

Türkiye Kamu-Sen ve Türk sağlık sen Hatay şube Başkanı Hayri Şahin, refah payı uygulamasının kalıcı hale gelmesini istedi.

reklam
ŞAHİN: REFAH PAYI UYGULAMASI KALICI OLMALIDIR
Son Güncelleme :

12 Ocak 2023 - 10:43

50 views
reklam

ŞAHİN: REFAH PAYI UYGULAMASI KALICI OLMALIDIR

Türkiye Kamu-Sen ve Türk sağlık sen Hatay şube Başkanı Hayri Şahin, refah payı uygulamasının kalıcı hale gelmesini istedi.

Reklam

Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Şahin; “Memur ve emeklilerin maaşlarına Ocak-Haziran 2023 döneminde enflasyon farkı ile birlikte %30 zam yapılmasına ilişkin kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Toplu sözleşme hükümleri uygulansaydı,  maaşlar %16,48 artacaktı. Ancak, ekonomik gerçekler ve yaşanan gelişmeleri dikkate alarak uzunca bir zaman boyunca toplu sözleşmede alınan kararların yeterli olmadığını, maaşlara ek zam yapılması gerektiğini ifade etmiş, yapılacak ek zamma ilave olarak alım gücünün reel olarak artması için ayrıca refah payı verilmesinin zorunlu olduğunu belirtmiştik. Gelinen noktada %8,48 2022 ikinci yarısından kaynaklı enflasyon farkı ve %8 ilk 6 ay zammının üstüne yüzde 13,52 eklenerek memur ve emeklilerin maaşlarına yapılacak zam %30 olarak belirlendi.

Reklam

MEMUR VE EMEKLİLERE EK ZAM VERİLMELİDİR

Zorunlu tüketim harcamaları başta olmak üzere mal ve hizmet fiyatlarında yaşanan artışlar dikkate alındığında bu artışın yeterli olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu nedenle maaşlara ilave bir seyyanen zam yapmak şart olmuştur. Bunun yanında maaşlara yapılacak %13,52’lik ilave artışın enflasyon farkı hesabına dahil edilmeyecek olması olumlu bir uygulama olmuş, talep ettiğimiz refah payı uygulaması Ocak-Haziran dönemi için hayata geçirilmiştir. Buna göre 2023’ün ilk 6 ayında enflasyon %8’in üzerinde gerçekleşirse memur ve emeklilere enflasyon farkı ödenecektir. Sonuç itibariyle 2022 enflasyon farkı dahil %30; enflasyon farkı hariç %21,52 oranındaki zam kesinlikle ekonomik gerçeklerle bağdaşmamıştır. Her dönem için memur maaşlarına enflasyon artışının üzerinde bir refah payı ödenmesi kalıcı hale getirilmelidir. Türkiye Kamu-Sen olarak memur ve emekli maaşlarına ek zam verilmesi konusundaki çalışmalarımız ve mücadelemiz sonuç alıncaya kadar sürecektir” ifadelerini kullandı.

Reklam

Reklam

http://www.asitemizlik.com.tr, Bu Reklam Linki ile firmamıza başvuru yapanlara firmamız tarafından %10 indirim yapılacaktır.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam