Şahin: Haklı dava güçlü sendika « Hatay Yeni Haber Gazetesi

3 Aralık 2022 - 15:08

Şahin: Haklı dava güçlü sendika

Türkiye Kamu-Sen ve Türk sağlık sen Hatay şube Başkanı Hayri Şahin kamu görevlilerinin sorunlarını ve beklentilerini dile getirdi.

reklam
Şahin: Haklı dava güçlü sendika
Son Güncelleme :

05 Ekim 2022 - 19:57

89 views
reklam

Şahin: Haklı dava güçlü sendika

Türkiye Kamu-Sen ve Türk sağlık sen Hatay şube Başkanı Hayri Şahin kamu görevlilerinin sorunlarını ve beklentilerini dile getirdi.

Reklam

Ek gösterge, vergi dilimleri, sözleşmelilere kadro, promosyonlar, Yardımcı hizmetliler gibi birçok konuda Türkiye Kamu-Sen’in beklentilerini dile getiren Şahin, yaptığı açıklamada özellikle sözleşmeli istihdamının kamuda büyük sorunlara yol açtığını bir kere daha ifade ettik. Toplu sözleşmenin gereği olarak hazırlanacak olan sözleşmeli personele ilişkin kanun teklifinde istisnasız olarak bütün güvencesiz sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi konusunda kamuoyunun büyük bir beklenti içerisinde olduğunu bir kere daha vurguladık” dedi.
3600 EK GÖSTERGE
Şahin yaptığı açıklamada; “Gerçekleştirilen ek gösterge düzenlemesinin 2023 yılında yürürlüğe girecek olması nedeniyle önümüzde 3 aylık bir süre olduğunu varsayarak bu düzenlemenin aksayacak yönlerinin düzeltilmesi için taleplerimizi paylaştık. Bu noktada başta teknik hizmetler sınıfı ve genel idari hizmetler sınıfı çalışanları olmak üzere pek çok kamu çalışanının hak ettiği halde 3600 ek göstergeden faydalanamadığını, bazı meslek gruplarında mağduriyetler yaşandığını da dile getirdik. Bu nedenle kadro derecesi bire gelmiş olan bütün kamu çalışanlarının 3600 ek göstergeden faydalanması gerektiğini, bu konuda bir düzenleme yapılarak 2023 yılında yaşanabilecek mağduriyetlerinin önüne geçilebileceğini ifade ettik. Bununla ilgili olarak hazırladığımız kanun tekliflerini alternatifli olarak sunduk”

Reklam

VERGİ DİLİMLERİ
Vergi dilimleri konusunda yaşanan mağduriyetleri de dile getiren Başkan Şahin, “Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen değişiklikle asgari ücret kadar olan ücret kısımlarının gelir vergisinden muaf tutulmasının olumlu bir uygulama olduğunu, ancak vergi dilimlerinde memur maaşları ile orantılı bir artış yapılmadığı için yeni mağduriyetler oluştuğunu bu nedenle kamu çalışanlarının vergi konusunda büyük bir haksızlıkla karşı karşıya olduğunu ifade ettik. Vergi dilimlerinin mutlak surette ekonomik gerçeklere göre belirlenmesi gerektiğini bir kere daha vurguladık.”
PROMOSYON TARTIŞMALARI
“Ekonomik gelişmelere bağlı olarak daha öncesinde yapılan promosyon anlaşmalarının son derece yetersiz kaldığını, birkaç ay önce yapılan promosyon anlaşmaları ile bugünkü promosyon anlaşmaları arasında çok büyük farklar olduğunu bu nedenle de kamu çalışanları arasında büyük bir huzursuzluk yaşandığını ileterek, kamu çalışanları adına yapılan promosyon anlaşmalarının mutlak surette güncellenmesi gerektiğini bir kere daha ifade ettik”
YARDIMCI HİZMETLİLER
“Buna ek olarak kamuda sayıları 110 bini bulan Yardımcı hizmetler sınıf personelinin büyük bir ayrımcılığa tabi tutulduğunu, memurlara verilmiş olan pek çok hakkın Yardımcı hizmetler sınıfı personeline tanınmadığını vurguladık. Yardımcı hizmetler personelimizin pek çoğunun zaten kurumlarında memur görevi yaptıklarını, büyük çoğunluğunun da yüksekokul mezunu olduğunu eğitim düzeylerinin yüksekokul olduğunu bildiğimiz bu gerçekten yola çıkarak da yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personeli genel idari hizmetler sınıfına geçirilerek yaşadıkları sorunların giderilmesi ve kamuda kariyer ilkesinin hayata geçirilmesinin bu yolda sağlanacağı konusunda ki düşüncelerimizi de bir kere daha paylaştık. Türkiye Kamu-Sen olarak her zaman memurun sesi olacağımızı her zaman yanlarında olacağımızı bilmelerini isteriz Türkiye Kamu-Sen varsa her zaman ümit vardır Haklı dava güçlü sendika” dedi.

Reklam

http://www.asitemizlik.com.tr, Bu Reklam Linki ile firmamıza başvuru yapanlara firmamız tarafından %10 indirim yapılacaktır.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam