MKÜ ERASMUS PERSONEL HAFTASI TAMAMLANDI « Hatay Yeni Haber Gazetesi

25 Haziran 2024 - 03:40

reklam

MKÜ ERASMUS PERSONEL HAFTASI TAMAMLANDI

MKÜ ERASMUS PERSONEL HAFTASI TAMAMLANDI
Son Güncelleme :

19 Nisan 2019 - 11:34

298 views

MKÜ ERASMUS PERSONEL HAFTASI TAMAMLANDI

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) basın yayın daire başkanlığından Onuncusu düzenlenen Erasmus Personel Haftası programı ile ilgili yazılı basın açıklaması yapıldı.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) basın yayın daire başkanlığından yapılan yazılı açıklaması: “Üniversitemizde 08-12 Nisan 2019 tarihleri arasında Onuncusu düzenlenen Erasmus Personel Haftası başarıyla tamamlandı. Dört gün süren etkinliğe Almanya, Polonya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Romanya ’da bulunan farklı üniversitelerden toplam 16 akademik ve idari personel katıldı.

Etkinliğin ilk günü Üniversitemiz Rektör yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen’in Atatürk Konferans Salonu’nda yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Önlen konuşmasında uluslararasılaşmanın önemine vurgu yaparak Erasmus+ kapsamındaki personel hareketliliğinin giden ve gelen akademik ve idari personele sağladığı kişisel yararların yanı sıra kurumların da uluslararası tanınırlığına yardımcı olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Yusuf Önlen’den sonra konuşmasını gerçekleştiren Uluslararası İlişkiler Birim Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Oğuzhan Yılmaz Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler alanında yapılan çalışmalar hakkında kısa bilgiler verirken, Erasmus programının önemine vurgu yaptı.

Program, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından düzenlenen konser ile devam etti.

Dr. Öğr. Üyesi Erhan Tekin, Dr. Öğr. Üyesi Gamze Toprak, Öğr. Gör. O. Şükrü Bezirci, Ögr. Gör. Sezgin Suna, Arş. Gör. Buket Genç ve Halk Oyunları Eğitmeni Ercan Çirmi tarafından hazırlanan konserde, konservatuvar öğrencilerinden oluşan koro ve orkestra Dr. Öğretim Üyesi Erhan Tekin’in şefliğinde sanat müziği eserleri seslendirdi. Uluslararası İlişkiler Birimi’nde görev yapan Öğr. Gör. Melodi Çiftçi söylediği iki şarkı ile ilgi gördü.

Urfalı Aşık Feyzullah’ın icrası ve Ercan Çirmi yönetimindeki halk oyunları topluluğunun koro eşliğinde gerçekleştirdiği gösterilerin renk kattığı konser, dünyanın çeşitli ülkelerinin üniversitelerinden Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne konuk olan akademik ve idari personellerin beğenisini kazandı.

Konser sonrasında, Erasmus Kurum Koordinatörü, Öğretim Görevlisi Mehmet Yaran Hatay ve Üniversitemiz hakkında tanıtıcı sunumlar yaparken, öğleden sonra Uluslararası İlişkiler Birimi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Oğuzhan Yılmaz moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda katılımcılar kendileri hakkında kısaca bilgi verdikten sonra uluslararası öğrenciler ve çok kültürlülük hakkında görüşlerini ifade ettiler.

Etkinliğin ikinci gününde Uluslararası İlişkiler Birimi Öğretim Görevlisi Melodi Çiftçi Türkiye tanıtım sunumunu, Öğretim Görevlisi Çağrı Güçlüten ise Türk Kültürünü tanıtıcı sunumunu gerçekleştirdi.

Personel Haftası süresince yabancı konuklar kendi alanları ile ilgili bölümleri ziyaret ederek bilgi aldılar. Ziyaretlerde üniversitelerin yürütebileceği ortak çalışma alanları, öğrenci ve akademisyen değişimi gibi konular konuşuldu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen Akademisyenleri Makamında Kabul Etti

Etkinliğin üçüncü gününde öncelikle kendi üniversiteleri hakkında detaylı sunumlar yapan katılımcılar, daha sonra Rektör yardımcımız Prof. Dr. Yusuf Önlen tarafından kabul edildiler. Rektörlük makamında gerçekleştirilen ziyarette, yabancı akademisyenler ve yetkililer kendileri ve üniversiteleri hakkında bilgiler vererek, her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirttiler. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesini çok beğendiklerini ve özellikle Hatay yemeklerine ve coğrafyasına hayran kaldıklarını ifade eden akademisyenler, üniversitemizde bulunmaktan ve kendilerine gösterilen yakın ilgiden dolayı teşekkürlerini ilettiler.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yusuf Önlen ise, yabancı akademisyenleri üniversitemizde misafir etmekten dolayı çok memnun kaldıklarını, ileriki yıllarda daha fazla yabancı akademisyeni misafir etmek istediklerini belirterek bunun uluslararasılaşmaya büyük katkı sunacağını ifade etti.

Etkinliğin dördüncü gününde Kütüphane binasında gerçekleştirilen Uluslararası Fuarda, katılımcılar üniversitelerini tanıtma imkanı buldular. Fuar, öğrencilerimizin yoğun ilgisi ile gerçekleşti.

Daha sonra, 10. Uluslararası Personel Haftası anısına, Hatay MKU Erasmus Öğrenci topluluğu başkanı Şefik ÇEMEK ve topluluk öğrencileri, gelen yabancı konuklar ve Uluslararsı ilişkiler birimi yönetici ve çalışanları eşliğinde ağaç dikme etkinliği geliştirdi.

Personel Haftası boyunca,  Mozaik Müzesi, Saint Pierre Kilisesi, Çevlik, Titus Tüneli gibi  Hatay’ın çeşitli kültürel ve tarihi güzelliklerini de gezme fırsatı yakalayan misafirler, Hatay’ı her yönü ile çok beğendiklerini ifade ettiler.

Etkinliğin son gününde katılımcılar, veda yemeği ve sertifika töreninde Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yusuf Önlen, Uluslararası İlişkiler Birimi yöneticileri ve çalışanları ile bir araya gelerek işbirlikleri konusunda fikir alışverişinde bulundular. Gece sonunda katılımcılara, katılım sertifikaları takdim edildi.” (Haber Merkezi)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.