Milletvekili Kaya madencilerin yanında « Hatay Yeni Haber Gazetesi

4 Ekim 2023 - 12:23

Milletvekili Kaya madencilerin yanında

15 yıldır alacakları tazminatları için mücadele eden ve haklarını alabilmek için çıktıkları yolda Ankara’ya girişleri polis tarafından engellenen Uyar madencilerin bekleyişleri devam ediyor.

reklam
Milletvekili Kaya madencilerin yanında
Son Güncelleme :

06 Temmuz 2021 - 16:52

97 views

Milletvekili Kaya madencilerin yanında

15 yıldır alacakları tazminatları için mücadele eden ve haklarını alabilmek için çıktıkları yolda Ankara’ya girişleri polis tarafından engellenen Uyar madencilerin bekleyişleri devam ediyor.

reklam

Tazminat mağduru madenciler, Ankara girişindeki bekleyişlerinin 2’nci gününde AKP iktidarına çağrıda bulunarak, “Gerçekten adalet varsa, devlet büyüklerimiz bu adaleti yerine getirsinler. Onlar yatakta yastıkta yatarken, bizim burada yastığımız baret. Baretin ve taşın üstünde yatıyoruz. Hakkımızı verin, yoksa yolumuzdan dönmeyeceğiz” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan Ocak ayında söz alan ve en son Haziran ayının son haftası AKP Grup başkanvekili Mustafa Eliştaş ile yaptıkları son görüşmeden olumlu yanıt bulamayan Uyar Madencilik işçileri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın önünde eylem yapmak için geçtiğimiz gün aileleriyle birlikte otobüsle Ankara’ya yola çıktı. Polis Ankara’ya girişinde otobüsü durdurarak, madencilerin Ankara’ya girişine izin vermedi.

Madencilerin, Ankara-Eskişehir yolu üzerinde Dumlupınar Bulvarı üzerinde bekleyişleri devam ederken, aralarından 5 kişilik bir heyetin bakanlık yetkileriyle görüşmesine izin verildi. İki gündür Ankara yolu üzerinde aşırı sıcaklarda yol kenarında bekleyişlerini sürdüren madencileri CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ikinci kez ziyaret etti.

“MADENCİLERİN ANKARA SINIRINDA TUTULMASINDAN UTANIYORUM”

Bekleyişlerini sürdüren tazminat mağduru madenciler ile görüşen CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “Maden işçileri, 2 gündür 600 kilometre yol olan Soma’dan Türkiye’nin başkentine gelerek Ankara’ya giremiyorlar. Yani kendi başkentlerine giremiyorlar. Tosuncukların elini kolunu sallayarak başkentte gezdiği, siyasetçilerin duyarsızlığının had safhaya geldiği bir süreci yaşıyoruz. Aylarca, defalarca söz verildi. Bu sözlerin hiçbiri tutulmadı. Ben bir Ankara milletvekili olarak madencilerin Ankara sınırında tutulmasından utanıyorum. Madencilerin bir an önce Ankara’ya erişmeleri gerekmektedir” dedi.

CUMHURBAKANI TALİMAT VERDİYSE NEDEN YERİNE GETİRİLMİYOR?

Tazminat mağduru madenciler ile birlikte bekleyişlerini sürdüren Bağımsız Maden İş Sendikası Genel başkanı Tahir Çetin ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sorunun çözümü noktasında talimatının olmasına karşın, bazı kesimlerin çözümü engellediğini iddia etti.

Çetin, “Cumhurbaşkanı’nın Manisa’da ve yakın bölgelerde düzenlenen mitinglerine otobüslere bindirilerek tüm arkadaşlarımız katıldı. Ama maalesef alamadıkları tazminatlardan kaynaklı sorunlarını dile getirmek için Ankara’ya geldiler ve kente alınmadılar. Cumhurbaşkanı’nın talimatı olmasına rağmen birileri hala taş koyup tazminatların ödenmemesi konusunda direniyor. Cumhurbaşkanından bu tazminatların ödenmemesi konusunda kim taş koyuyor öğrenmesini istiyoruz. Cumhurbaşkanını talimatının niçin hala yerine gelmediği konusunda şaşırıyoruz. Artık bu haklar ödensin” diye konuştu.

MADENCİLER İKTİDARA SESLENDİ: HAKKIMIZI VERİN

Ankara girişinde yol kenarında bekleyişlerini sürdüren madenciler ise iktidara çağrıda bulundu.  “Siz hiç soğuk betonda yattınız mı?” diyerek iktidara seslenen işçilerden İdris Sarıkaya, “Bizleri temsil eden milletvekilleri. Siz hiç soğuk beton üzerinde yatıp hak aradınız mı? Bizlere söz verip, sözünü tutmayanlar. Siz hiç soğuk beton üzerinde yattınız mı? Bizler sözlerin tutulmasını talep ediyoruz. Biz Ankara’ya geldik. Ama sokulmadık. 5 kişi haricinde Ankara’ya giremedik. Biz Soma’ya veya Manisa’ya geldiğiniz zaman böyle mi karşılıyoruz. Biz bu haklarımızı mutlaka alacağız. Ölmek var, dönmek yok.”

reklam

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.