MAYIS AYI UKOME KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ « Hatay Yeni Haber Gazetesi

24 Temmuz 2024 - 16:21

reklam

MAYIS AYI UKOME KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

MAYIS AYI UKOME KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ
Son Güncelleme :

17 Mayıs 2019 - 14:00

212 views

MAYIS AYI UKOME KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) komisyonu aylık kurul toplantısı, HBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda 15 Mayıs Çarşamba günü gerçekleştirildi.

HBB Genel Sekreter Yardımcısı Metin Açık başkanlığında, Ulaşım Dairesi Başkanı M. İkbal Polat ve diğer kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda gündem maddeleri görüşülerek oylamaya sunuldu.

Mayıs Ayı UKOME Üst Kurulu Toplantısında öne çıkan maddeler arasında, son aylarda yaşanılan ciddi maliyet ve enflasyon oranlarında artışları karşısında, Hatay il genelinde, toplu taşıma araçlarında ortalama olarak %20’lik ücret artışına gidilmesi zorunda kalınmış olup, yeni düzenleme ile beraber öğrenci fiyat tarifeleri normal bedelin %25 altında olacak şekilde indirime gidildi.

Bir başkan önemli madde ise, ; Harbiye bölgesinde toplu taşıma araçlarında arasında yaşanılan problemlerin önüne geçebilmek adına, M plakalı bireysel işleticiler ile BB plakalı Özel Denetimli Toplu Taşıma Araç İşleticilerin güzergahların tamamen birbirinden ayrılmış olup; 308 Nolu Hat iptal edilerek Harbiye istikameti ve M plakalı araçların çevre yolu üzerinde Hatay Şehir Hastanesi istikametine doğru gideceği şekilde düzenleme kararı alındı.

Toplantının bir başka maddesi ise, Erzin ilçesinde faaliyet gösteren S.S.14 Nolu Erzin Yolcu Min. Oto. ve Serv. Hiz. Mot. Taş  Koop.’nin Burnazyolu güzergâhında değişiklik yapılarak, Erzin Burnaz Talep Edilen Güzergâh Gidiş: Çarşı minibüs garajından hareketle; Nalbantlar Sk.-Güriz Sk.- Kurtuluş Cad.-Yahya Kemal Cad.-Cami Caddesi-Hanifi Soylu Bulvarı-D-817 Karayolu-Dörtyol-Ceyhan Yolu-Yukarıburnaz-Turunçlu-Aşağıburnaz-Organize Sanayi Bölgesine varış. Erzin Burnaz Talep Edilen Güzergâh Dönüş: Organize Sanayi Bölgesinden hareketle; Aşağıburnaz-Turunçlu-Yukarıburnaz-Dörtyol-Ceyhan yolu-D-817 Karayolu-Hanifi Soylu Bulvarı-Cami Cad.-Yahya Kemal Cad.-Kurtuluş Cad.-Güriz Sk.-Nalbantlar Sk.-Çarşı minibüs garajına varış şeklinde Organize Sanayi Bölgesine kadar uzatılması talebi oybirliği ile karara bağlandı.

Diğer bir önemli madde, Belen ilçesinde faaliyet gösteren Güzelyayla mahallesinde toplu taşıma sistemi mevcut olmadığından 34 Nolu Belen Kooperatifi güzergahı Güzelyayla Mahallesinden hareketle- Müftüler Mahallesi-Antakya İskenderun Karayolu-Mareşal Çakmak Caddesi-Girne Caddesi-İbrahim Karaoğlanoğlu Caddesi-Profesör Muammer Aksoy Caddesi-Tayfur Sökmen Bulvarı-115. Sokak-Minibüs Garajına varış şeklinde düzenlendi.

Toplantının 19. Maddesinde, vatandaşlarda gelen Tahtaköprü – Arpahan arasında toplu taşım hizmeti veren aktarma araçlarının, Aşağıoba Mahallesine kadar gelmesi talebinde bulunulduğu,  yapılan çalışmalarda bölgeye toplu taşım hizmeti veren 1 adet münferit işleticinin olduğu, işleticinin günde sadece tek sefer yaptığı ve vatandaşların bu durum karşısında mağdur olduğu tespit edildiği,  bu durumun önüne geçebilmek adına, bölgeye en yakın toplu taşım hizmeti verebilecek olan hat, Üniversite-Serinyol Bölgesi güzergâhlarından olan 200-A7 Nolu hatta gerekli değerlendirmelerin yapılmasının ardından, 200-A7 Nolu Hat Uzunalıç Mahallesinden hareketle-Tahtaköprü Mahallesi -Sencari Caddesi-Atatürk Caddesi-Antakya İskenderun Karayolu-112 Acilden önceki köprüye varmadan sağa dönüş-Paşaköy Mahallesi-Aşağıoba Mahallesi-Arpahan Mahallesi son durak. Dönüş: Arpahan Mahallesinden hareketle-Atatürk Caddesi-Sencari Caddesi-Tahtaköprü Mahallesi-Uzunalıç Mahallesine varış şeklinde revize edilmesi talebi oy birliğiyle kabul edildi.

İl geneli toplu taşıma ve ulaşımın iyileştirilmesine yönelik gerçekleştirilen toplantıda 19 ana gündem ve 12 ek gündem olmak üzere toplamda 31 madde görüşüldü.  Görüşülen maddelerin 27 madde kabul, 3 madde alt komisyon ve 1 madde de ret yününde karara bağlandı.

(Haber Merkezi)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.