LÜTFÜ SAVAŞ HATAY HALKININ HAKKINA SAHİP ÇIKIYOR « Hatay Yeni Haber Gazetesi

21 Temmuz 2024 - 00:36

reklam

LÜTFÜ SAVAŞ HATAY HALKININ HAKKINA SAHİP ÇIKIYOR

LÜTFÜ SAVAŞ HATAY HALKININ HAKKINA SAHİP ÇIKIYOR

LÜTFÜ SAVAŞ HATAY HALKININ HAKKINA SAHİP ÇIKIYOR
Son Güncelleme :

15 Mart 2021 - 16:20

163 views

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs vaka sayılarından EXPO Hatay hazırlıklarına, HBB’nin çalışmalarından Atakaş Hatayspor’a kadar birçok gündem başlığının konuşulduğu programda Savaş merak edilen tüm konulara açıklık getirdi.

Hatay’daki riskin devam ettiğini belirten Savaş, “Pandemi sebebiyle günde ortalama 5 vatandaşımızı kaybediyoruz. Tehlike geçmeden kalabalık ortamlara girmemek lazım. Özellikle siyasetçilerin ve kanaat önderlerinin bu konuda daha dikkatli davranması gerekir. Ben de mahalle ziyaretlerimi çok özledim ama bir vatandaşımızın bile hayatı çok önemli olduğu için bunu yapmıyorum” dedi.

İllere göre açıklanan vaka sayılarında Hatay özelinde büyük bir değişiklik olmayacağı yönünde görüş bildiren Savaş, “Ölüm oranlarına bakacak olursak aynı yerde kalırız diye düşünüyorum. Bireysel koruma refleksini geliştirmeliyiz. Hastalık bitmedi” diyerek tedbirlere uyulması konusunda hassas davranılması gerektiğini bir kez daha önemle belirtti.

BAŞKAN SAVAŞ ELEŞTİRİLERE HAK VERDİ

Lütfü Savaş, gazetecilerin sorularına samimiyetle cevap verdi. Kent merkezindeki yolların durumu ile ilgili yapılan eleştirilere hak verdiğini söyleyen Savaş, “Hemşehrilerimiz eleştirilerinde haklı ancak altyapı çalışmalarımız devam ediyor. İsale hatlarında ve şehir şebekesinde yüzde 70-80 civarında su kaybımız vardı. İçme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon şebekelerini değiştiriyoruz. Göreve başladığımızda sadece 2 arıtma tesisi vardı. Şu anda yaptıklarımızla birlikte bu sayı 12’ye çıkacak. 33 yeni depo yaptık ve 55 tane daha yapacağız” diyerek Antakya ve Defne’deki altyapı çalışmalarını 4 ayda tamamlayacaklarını ve ardından yol yapım çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.

“SU ZENGİNİ BİR ŞEHİR DEĞİLİZ”

Hatay’ın su zengini bir şehir olamadığını ifade eden Savaş, “Kış mevsimi kurak geçiyor. Karaçay Barajı şu an 3’te 1 seviyesinde doluluk oranına sahip. Yağışlarla birlikte doluluk oranı artarsa yazın sıkıntı yaşamayız. Bununla birlikte yeni bir proje üstünde çalışıyoruz. Antakya Honda kavşağından Hacıpaşa, Demirköprü’ye kadar Tahtaköprü Barajı’ndan su vermeyi planlıyoruz. Bunu yaparsak su rezervlerimizi tüketmeyip yeraltı sularımızı beslemiş olacağız. Ayrıca hijyenik şartları sağlayabilirsek Aslantaş Barajı’ndan gelen suyu İskenderun ile Arsuz’un bir kısmına vermeyi planlıyoruz” dedi.

“EXPO’YU PARA KAZANMAK İÇİN DEĞİL HATAY’IN TURİZM VE TİCARET HACMİ ARTSIN DİYE YAPIYORUZ”

Savaş, EXPO Hatay hazırlıklarının son durumunu izleyicilerle paylaştı. Ankara’da birçok ülkenin büyükelçisi ile görüştüklerini söyleyen Savaş, “Bu hafta da Ankara’ya gidip görüşmelere gerçekleştireceğim. Tibet’ten Orta Doğu’ya, Balkanlar’dan Afrika’ya kadar birçok ülkeyi bekliyoruz. Ne kadar çok ülke gelirse organizasyon o kadar renkli geçer. Pandemi işimizi zora soktu ancak zorluklar olsa da büyük avantajlar da beraberinde gelecek. Biz bu işi belediye para kazansın diye değil, Hatay’ın turizm ve ticaret hacmi artsın diye yapıyoruz” dedi.

“EXPO VATANDAŞLARIMIZA İYİ GELECEK”

Hatay’ın bugüne kadar devlet yatırımlarından mahrum kaldığını da söyleyen Savaş, “Şu anki mevcut iktidar en uzun süre görev yapan iktidardır. Biz adliye ve cezaevinden daha fazlasını hak ediyoruz. Şehrimizde tarımla uğraşan insan sayısı yüzde 69 düştü. Sanayide, el sanatlarında, ihracatta geriledik. Hatay’dan Orta Doğu’ya günde 250 TIR giderken şu anda 25 günde 100 TIR gidiyor. EXPO, vatandaşlarımıza, esnafımıza, turizm sektörüne iyi gelecek” dedi.

“EXPO’YA ENGEL OLMAK İSTEYENLER HATAY HALKININ HAKKINA SAYGI DUYMALI”

EXPO’nun Hatay’ın projesi olduğunu söyleyen Savaş, “ EXPO’yu yapamayalım diye Ankara’da emek harcayanlar oldu. Bu benim ya da CHP’nin değil Hatay halkının projesidir. Bizi bu işten alıkoymaya çalışanlar buranın milletvekili. Onlardan ricam Hatay halkının hakkına saygı duymalarıdır. Parti ayırt etmeksizin 30 büyükşehir belediyesine davet gönderdik. Gaziantep mutfağıyla, bahçesiyle yer almak istediğini belirtti. Biz diyoruz ki EXPO bizim düğünümüz ve gelin birlikte yapalım” ifadelerini kullandı.

“BURAYI ANTAKYA VE İSKENDERUN DİYE AYIRIRSANIZ İNSANLAR SİZE NEREDEN GELDİĞİNİZİ SORARLAR”

Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesinin İskenderun’da hizmet yapmadığı eleştirilerine yanıt verdi. İlçedeki en büyük yatırımı İskenderun’a yaptıklarını belirten Savaş, “Hatay’ın 15 ilçesi bütündür. Biz bütünleşerek güçlü oluruz. 115 milyon liralık battı çıktı yaptık. EXPO’nun bir alanını İskenderun’a yaptık. Limanın olması, demir-çelik ve filtre sanayilerinin burada yer alması tabi ki vergi ödemede İskenderun’u öne çıkartacak. İskenderun’da yatırım yapan birçok farklı şehir ve ülkeden gelen yatırımcı var. Onlar burada yaptığı yatırımların vergisini kendi şehri ve ülkesine mi gönderiyor. Hatay Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanetidir ve biz bu emanete sahip çıkıyoruz. Burayı Antakya ve İskenderun diye ayırırsanız insanlar size nereden geldiğinizi sorarlar” dedi.

Savaş, Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yapmaktan mutlu olduğunu söyledi. Kimsenin yerinde gözünün olmadığını da söyleyen Savaş, “Bu şehrin belediye başkanı olmaktan onur duyuyorum. Arkamda Hakk ve halk var. Bu şehri yönetecek kişinin kültür ve tarih birikimi olması gerekir. Hatay halkı bana sahip çıktı ve kazandık. Bir daha aday olursam da kazanma ihtimalimiz yüksek” diyerek hakkında çıkacak parti değiştirecek iddialarına cevap vermiş oldu.

“CHP DOĞRU YOLDA İLERLİYOR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ülke meselelerini konuştuklarını söyleyen Savaş, “Kemal Bey bütüncül siyaset anlayışını benimsiyor. İnsanları sinesinde karşılamayı tercih ediyor. Tıpkı Mustafa Kemal Atatürk gibi. CHP’li başkanlar olarak Genel Başkanımızın çizdiği güzergâhlar doğrultusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz. CHP doğru yolda ilerliyor” dedi.

BAŞKAN SAVAŞ SURİYELİLERİN ÜLKELERİNE DÖNECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

Suriye’de insanlığın öldüğünü açıklayan Savaş, “Oradaki egemen güçlerin menfaati için kimse ölmemeli. Suriye’nin bütünlüğü etrafındaki ülkelerin de bütünlüğüne katkı sağlar. Son 2-3 yıldır sınırlarımızı korumak için önemli adımlar atıldı. Suriyelilerin ülkelerine dönmesi için gerekli zemin hazırlanmalı. Suriyelilerin kendi ülkelerine gideceğine inanıyorum. Büyükelçilik ziyaretlerimde bunu da dile getiriyorum” dedi.

Savaş, Hatay’ın bazı ilçelerindeki vatandaşların Suriyeli nüfusun artmasından dolayı göç etmeye başladığı iddialarına da açıklık getirdi.

SAVAŞ KIRSAL KALKINMA PROJELERİNİN AMACINI AÇIKLADI

Kırsal kalkınma planlarının temelinde tam da bu olduğunu ifade eden Savaş, “Kırsal kalkınma projemizin altındaki sebeplerden biri de sınır köylerimizin boşlamaması. Kırsaldaki insanımızın refah seviyesi yükseltmek ve bölgesinden göç ettirmemek. Dar gelirli vatandaşlarımızın ürettiği ürünleri gübreleme, ilaçlama, pazarlama, endüstri ile birleştirme ve markalaşma için şirkete ihtiyaç vardı. Bu şirket kooperatifler üstü bir şirket. Bunun için şirket kurduk. Çünkü kooperatifler aracılığıyla her şeyi yapamıyorsunuz. Şirket aracılığıyla uluslararası ticaret yapabileceğiz. Bu şirket yaşayacak ve vatandaşlarımızı yaşatacak” dedi.

Gelecek yıllar için gıda ve teknolojinin çok önemli olacağını da ifade den Savaş, endüstri 5.0 ve uzay teknolojileri için adım atmaları gerektiğini söyledi.

BAŞKAN LÜTFÜ SAVAŞ GENÇLERE GÜVENİYOR

Başkan Savaş, YouTube kanalındaki içerikler hakkında sorulan soruya; “Gençler siyasete kırgın ve kızgın. Siyasetçilerin kendini gençlere anlatması lazım. Apolitik ve politikaya kızgın olan gençleri anlamak istiyoruz. Politikadan uzak kadınlarımızı da anlamak ve onlara kendimizi anlatmak istiyoruz. Youtube kanlımdaki içeriklerde gençlerle buluşup bazen hiciv yapıyor, bazen fikirlerimizi tartışıyoruz. Yüz yüze de görüşüyoruz. Görüştüğümüz gençler farklı siyasi görüşlerden ve hepsi bizi seviyor” diye cevap verdi.

Başkan Lütfü Savaş kanalındaki abone sayısının 10 bini geçmesi üzerine kanal üzerinden para kazanılabileceğinin hatırlatılması üzerine Savaş, elde edilecek gelir bir öğrenciye burs olarak kullanacağını ifade etti.

YENİ STADYUMUN AÇILIŞ MAÇI FENERBAHÇE İLE OLACAK

Programın son bölümünde Atakaş Hatayspor konuşuldu. Stadyumun devrinin A.Hatayspor’a yapılması üzerine düşüncelerini paylaşan Savaş, “Stadyumun yapılmaya başladığı günden bugüne kadar kimin emeği varsa hepsine teşekkür ederim. Planlarda bir değişiklik olmazsa açılış maçını 27-28 Mart gibi Fenerbahçe ile yapacağız. Eğer karar alınır ve maçlar seyircili oynanmaya başlanırsa kalan maçlarımızı yeni statta oynamak isteriz.  Olmazsa Atatürk Stadyumu’nda oynamaya devam edeceğiz. Yakın zamanda locaların satışına başlayacağız” dedi.

Pandemi kurallarına uyulmak şartıyla stadyumlara taraftar alınabileceğini de söyleyen Savaş, “Aşı yapılan taraftarın statlara girebileceğini düşünüyorum. Sosyal mesafe kurallarına uyarak ve maske takarak yüzde 30-35 kapasiteli ile taraftar alınabilir” ifadelerini kullandı.

LÜTFÜ SAVAŞ YENİDEN YÜKSELİŞ İÇİN GALATASARAY MAÇINI İŞARET ETTİ

A.Hatayspor’un Galatasaray maçı ile yeniden yükselişe geçeceğine inandığını belirten Savaş, hedeflerinin ligi ilk 10 sırada bitirmek olduğunu bir kez daha vurguladı.

Bordo-beyazlı takıma güzel bir tesisi kazandırmak için kolları sıvadıklarını da sözlerine ekleyen Savaş, 62 dönümlük bir alanda yapılacak tesis için yaz aylarında ilk kazmanın vurulabileceğini söyledi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.