Karamollaoğlu: Milletimiz Lebalep Borç Batağında! « Hatay Yeni Haber Gazetesi

21 Nisan 2024 - 11:45

Karamollaoğlu: Milletimiz Lebalep Borç Batağında!

Karamollaoğlu: Milletimiz Lebalep Borç Batağında!
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, basın toplantısında “Milletimiz lebalep borç batağının içerisinde, geçim sıkıntısı ile boğuşmakta, gelecek kaygısı ile yaşamaktadır.” dedi.

reklam
Karamollaoğlu: Milletimiz Lebalep Borç Batağında!
Son Güncelleme :

03 Mart 2021 - 16:35

4.269 views

Karamollaoğlu: Milletimiz Lebalep Borç Batağında!

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, basın toplantısında “Milletimiz lebalep borç batağının içerisinde, geçim sıkıntısı ile boğuşmakta, gelecek kaygısı ile yaşamaktadır.” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Karamollaoğlu, “Trabzon’da iflas eden bir kardeşimiz namuslu bir şekilde battık, lebaleb batırıldık dedi. Ben de bugün diyorum ki milletimiz lebalep borç batağının içerisinde, geçim sıkıntısı ile boğuşmakta, gelecek kaygısı ile yaşamaktadır.” dedi.

 Normalleşme Adımları

Karamollaoğlu, konuşmasının devamında; “Yaklaşık bir yılı aşkın bir süredir tüm insanlık olarak karşı karşıya kaldığımız koronavirüs salgını süreci ile ilgili bu hafta başında alınan normalleşme kararlarına temas etmekte fayda görüyorum.

İnşallah alınan kademeli normalleşme kararları ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olur.

Yaşadığımız pandemi sürecinin getirmiş olduğu ekonomik ve sosyal bunalım bir nebze azalır.

Özellikle pandemi tedbirleri kapsamında çok ciddi zarar gören sektörlerimiz olan; servis şoförlerimiz, kırtasiyelerimiz, lokanta ve cafelerimiz gibi işletme sahibi kardeşlerimiz bu süreçte nefes alabilirler.

Temennimiz; süreç içerisinde desteksiz kalan ve ne yapacağını bilemez durumda adeta entübe olan esnaflarımız kendilerini toplarlar.

Bu meselede bir başka önemli husus ise eğitimle ilgili alınan kararlardır. Bu kararlar tatmin edici gözüküyor dememiz şu an da tam olarak mümkün değildir. Bir şaşkınlık hali yaşanıyor, tıpkı geçmişte yaşandığı gibi. Uzaktan eğitim kararı alındığı zaman bir alt yapının olup olmadığına bakılmadı bile.

Bakınız; bütün dünyada her yeri kapatalım ama okullar açık kalsın anlayışı hakimken bu süreçte Türkiye, dünyada okulları en uzun süre kapalı tutan ülke olmuştur.

 Okullar Açılmalı

Okulların açılması ne kadar çok aksarsa, öğrenme kaybı da o kadar büyük olur. Bu nedenle önümüzdeki süreçte acil olarak yapılması gerekenler;

  1. Okulların güvenle açılabilmesi için gerekli koşulları en kısa sürede sağlanmalıdır.
  2. Önceliğimiz çocuklar ve öğretmenler dâhil, herkesin sadece sağlığını korumak için yaşantısını kısıtlamak değil; sağlık ve günlük yaşam arasında en uygun dengeyi kurmak olmalıdır!
  3. Okulları güvenli bir şekilde açtıktan sonra, okulların kapalı olduğu dönemin öğrenme kayıplarını tespit etmek, çocukların bu süreçte kaybettikleri sosyal ve duygusal sağlığı yeniden temin etmek, ek eğitim yaklaşımlarıyla eşitsizlikleri gidermek için gerekli tedbirleri alarak kaybı telafi etme çabasına odaklanmak, öncelikli amaç olmalıdır.
  4. Okulları yeniden açmak, normale dönmek olarak düşünülmemelidir! Zira ortada tam bir yılını kaybetmiş milyonlarca çocuk var. Bu nedenle; önümüzdeki süreçte eğitim öğretim alanında sadece öncekinden farklı değil, eğitimi bütünü ile alarak bir acil eylem planı hayata geçirilmelidir.

AK Parti iktidara geldiğinden bu yana tablet ve akıllı tahtanın dışında eğitimi bir bütünü ile rayına oturtacak çalışma yapamadı.

En fazla değişiklik Milli Eğitim Bakanları’nda oldu.

Siz sürekli bakanları değiştirerek eğitimi düzeltemezsiniz.

Bugün belli bir problemle karşı karşıya kaldığımızı ve bu problemin büyüdüğünü vurgulamak için bu misali verdim.

Adalet Reformu

Meclis’te iktidar partisi adalet reformu diye bir takım teklifler getirecek. Çoğunluğu olduğu için de bunlar geçecek. Soruyorum ne değişecek?

Zihniyet değişmeden, sadece kanunları nizamları tüzükleri değiştirmek bir mana ifade etmiyor.

Esas mesele yaklaşımda zihniyette iş tutuşta…

Eğer bunlar sağlanmazsa sadece kağıt üzerinde bir takım ifadeleri dile getirerek hiçbir konuyu düzeltemezsiniz adalet bunun başında gelir.

Adalet fikri ve düşünce hürriyetini korumaya matuf olmalıdır.

Adalet haksızlıklar karşısında mazlumun yanında olmalıdır, İktidarın değil.

Aslında demokrasilerde adalet iktidarı elinde bulunduranlara karşı mazlumları koruyacak bir mekanizma olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yoksa tahakküm edeni koruyan bir adalet anlayışı huzuru ve barışı tesis edemez.

Millet Lebaleb Geçim Sıkıntısı İle Boğuşmakta

Muhterem arkadaşlar…

Biz, ekonomi denildiği zaman ısrarla içinde bulunduğumuz sıkıntının reçetesi olarak üretim, üretim, üretim demekten vazgeçmiyoruz.

Hiçbir ülke üretmeden zenginleşemez. Hiçbir ülke kendi insanının tamamına iş bulmadan o ülkede sağlıklı bir ekonomi alt yapısı vardır denemez.

Yaşadığımız tabloyu tek bir somut örnekle izah etmek istiyorum.

Trabzon’da işletmesi iflas eden bir kardeşimiz; “namuslu bir şekilde battık, lebaleb batırıldık” diyerek derdini iktidara anlatmaya çalıştı.

Bugün milletimiz lebaleb borç batağının içerisinde.

Bugün milletimiz lebaleb geçim sıkıntısı ile boğuşmakta.

Bugün milletimiz lebaleb gelecek kaygısı ile yaşamakta.

Ama yönetenler sadece lebaleb dolan kongre salonlarına odaklanmış milletin derdinden, sıkıntısından kopmuş durumda.

Gerçekler Can Yaktıkça Hayallere Sarılıyorlar

Gerçekler can yaktıkça, iktidar hayallere sarılıyor.

Bir hafta bakıyorsunuz uzaya çıkıyoruz bir hafta bakıyorsunuz, “Dünya GAFAM’dan (Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft) büyüktür. Bu GAFAM’ın muadillerini yapacağız” diyorlar.

Daha çok değil bir sene önce bugünlerde ücretsiz maske dağıtacağız dedikten sonra bunu organize edemeyen, milletin fakirlikten pazarlarda akşamları atılanları topladığı,

İnsanlarının geçim sıkıntısı sebebiyle canına kıydığı,

İşsizliğin zirve yaptığı, gençlerin gelecekten ümidini kestiği, her dört gençten üçünün yurt dışında yaşamayı hayal ettiği, her geçen gün beyin göçü verdiğimiz Türkiye’mizde gerçekler can yaktıkça, millete hayal satmaya çalışıyorlar.

Hayal kurmak elbette çok güzel bir şey, biz hayal kurmayalım geleceğe dönük projelerimiz olmasın demiyoruz.

Ama gerçeklerden koparak, hayal satmaya kalkarsanız orada durun bir dakika deriz!

Asıl meselelerimizi ıskalayarak günü kurtarmaya matuf söylemler kimsenin karnını doyurmuyor, milletin derdine derman olmuyor.

Kişi Başı Gelirde Başa Döndük

TÜİK önemli bir kurum hükümeti de vatandaşı da bilgilendiren bir kurum. Bilgi üretmeyen bilgileri toplayan bir arada takdim bir kurum.

Ama son beş sene içinde belki 5 kere TUİK başkanı değişti son değişiklikten birkaç hafta sonra yeni gelen de değişti.

Neden? Merak ediyorum ben, demek ki bunlar iktidarın bekledikleri performansı sağlayamıyorlar. Yani rakamlarla gereği gibi oynayamıyorlar. Biz batarken su yüzüne çıkıyormuşuz intibaını veremiyorlar vatandaşa.

Ama bazı gerçekler var, çarpıklıkları da dile getirerek söylemek istiyorum; TÜİK rakamlarına göre; Türkiye ekonomisi 2020 yılında yüzde 1.8 büyüdü. 2020’nin son çeyreğinde yüzde 5.9 ile büyümüş. 2019 yılında 9 bin 127 dolar olan kişi başı milli gelir 2020 yılında 8 bin 599’a gerilemiş.

Türkiye’de kişi başı milli gelir geldiği nokta itibariyle. 2004’deki kişi başı dolar değerine yaklaşmış oldu.

İktidar sosyal ve siyasi atmosfer olarak 1940’ların tek parti dönemine dönüş yaparken, iktisadi olarak ise 2002 şartlarına hızla dönüş yapmakta.

Tarım En Önemli Meselemiz

Huzurlarınızda bir meseleye daha temas ederek basın toplantımızı bitirmek istiyorum.

2020 yılında pamuk ekim alanları %40 azaldı bu son 30 yılın en düşük değeri, 353 bin hektar gerileme oldu.

Bunun neticesinde ise 962 bin ton pamuk ithalatı için 1.5 milyar dolar döviz ödemek zorunda kaldık.

Sormak istiyorum tarımda uygulanan bu politikaları neyle izah edeceğiz?

Takdiri aziz milletimizin vicdanlarına bırakıyorum.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.