HİSARCIKLIOĞLU DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNÜ KUTLADI « Hatay Yeni Haber Gazetesi

10 Aralık 2023 - 13:33

HİSARCIKLIOĞLU DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNÜ KUTLADI

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu bir kutlama mesajı yayınlandı.

reklam
HİSARCIKLIOĞLU DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNÜ KUTLADI
Son Güncelleme :

08 Haziran 2021 - 11:25

112 views

HİSARCIKLIOĞLU DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNÜ KUTLADI

 

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu bir kutlama mesajı yayınlandı. Çevre konusunda duyarlı davranmamanın ekonomik ve sosyal boyutta çok yıkıcı etkileri olabileceğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Karbon bazlı ve çevreyi kirletmeye dayalı ekonomik büyüme modelleri artık sürdürülebilir değildir, yeşil dönüşüme hazır olmak gerekmektedir.” dedi.

reklam

Hisarcıklıoğlu mesajında şu cümlelere yer verdi: “İklim değişikliğinin etkilerini çok yoğun hissettiğimiz ve çevrenin, hayati önemini bizlere çok net biçimde gösterdiği bir zamandayız. Özellikle Covid-19 koşullarında yaşadığımız süreç, çevreyi korumak konusunda bir tercihten ziyade, zorunluluk bulunduğunu bize bir kez daha kanıtladı. Ekstrem hava olayları, aşırı sıcaklık artışı, kuraklık, su seviyesinin yükselmesi gibi olayların çevresel, ekonomik ve sosyal boyutta çok yıkıcı etkileri olmaktadır. Birleşmiş Milletler tarafından 5 Haziran olarak kabul edilen ve her yıl kutlanan Dünya Çevre Günü’nün “ekosistem restorasyonu” olarak belirlenen bu yılki teması, bu olumsuz gidişatı tersine çevirme yolunda son derece anlamlı bir mesaj vermektedir. Karbon bazlı ve çevreyi kirletmeye dayalı ekonomik büyüme modelleri artık sürdürülebilir değildir, yeşil dönüşüme hazır olmak gerekmektedir. Ülkemiz ve geleceğimiz için oldukça büyük öneme sahip olan Avrupa Yeşil Mutabakatı; sanayiden ticarete, ekonomik döngüden çevre dostu enerjiye kadar birçok faktörün şekillenmesinde önemli bir dönüm noktasıdır ve çevre odaklı üretim açısından önemli fırsatlar barındırmaktadır. Daha yaşanabilir yarınlara uyanmak için elimizi taşın altına sokmalı, sanayimizi dönüştürmeli ve çevre dostu atılımlarda bulunmalıyız. En temelinde; yaşam tarzımızı değiştirmeli, atıkları değerlendirme yolunu seçmeli, geri dönüşümü ve geri kazanımı hayatımızın merkezine almalıyız. Sürdürülebilir üretim ve tüketim modeli benimsemeliyiz. Mobilite konusunda çevre dostu yatırımları desteklemeli; elektrikli araçların kullanılmasıyla,  doğanın ve çevrenin korunmasına katkı veren bir ulaşım sistemi kurmalıyız. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, çevre ve iklim krizinin öneminin bilinciyle; sanayicilerimizin geri dönüşüm, sıfır atık, emisyon azaltımı, karbon ayak izi gibi konularda farkındalığının artırılması için çalışmalarımızı sürdürüyor ve çevre dostu faaliyetleri teşvik ediyoruz. Bu düşüncelerle ve çevrenin önemi konusunda farkındalık sağlanması umuduyla bütün insanlarımızın Dünya Çevre Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.”

reklam

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.