HBB İLE MKÜ ARASINDA EXPO MOZAİĞİ İMZALARI ATILDI « Hatay Yeni Haber Gazetesi

19 Temmuz 2024 - 10:04

reklam

HBB İLE MKÜ ARASINDA EXPO MOZAİĞİ İMZALARI ATILDI

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi(HMKÜ) arasında değerli ve anlamlı bir protokol imzalandı. EXPO 2021 Hatay projesi kapsamında yer alacak ve dünyanın tek parça taban mozaiği olma özelliğini taşıyacak Ortak Varoluş mozaiğinin HBB’ye devri için imzalar atıldı.

HBB İLE MKÜ ARASINDA EXPO MOZAİĞİ İMZALARI ATILDI
Son Güncelleme :

27 Mart 2021 - 8:56

277 views

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi(MKÜ) arasında değerli ve anlamlı bir protokol imzalandı. EXPO 2021 Hatay projesi kapsamında yer alacak ve dünyanın tek parça taban mozaiği olma özelliğini taşıyacak Ortak Varoluş mozaiğinin HBB’ye devri için imzalar atıldı.

MOZAİK HATAY’DA YAŞAMIŞ 13 MEDENİYETİ TEMSİL EDİYOR

Hatay’da yaşamış 13 medeniyeti temsil eden mozaiğin tanıtımını yapan Dr. Öğretim Üyesi Banu Özdilek Tıbıkoğlu, “Ortak Varoluş mozaiği ortak çabanın ürünüdür. Üniversitemizin HBB ile ortaklığı Hatay’a özgün bir eser kazandırdı. Mozaiğimiz Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillendi ve patenti alındı. Ortak Varoluş Mozaiği Hataylılık aidiyet duygusuna ve şehrimizin uluslararası tanınırlığına katkı sağlayacak” dedi.

“HATAY’IN GÜZELLİĞİ TEK PARÇA HALİNDE GÖSTERİLİYOR”

Tıbıkoğlu, mozaiğin teknik detayları ve içeriği ile ilgili bilgiler de paylaştı.

Mozaiğin herkes için ilham kaynağı olacağını belirten Tıbıkoğlu, “Projede Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay mozaik sektörünün temsilcileriyle bir imece gerçekleştirecek. Anadolu’nun dört bir yanından temin edilen doğal taşlar kullanılarak yapılacak bu mozaik tamamlandığında, bu ölçekte dünyanın en geniş taban mozaiği unvanını elde ederek Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanacak. Mozaikte Asi Nehri, Kel Dağı, Habib-i, Neccar, Amik Ovası yer alıyor. Bu topraklardaki kardeşlik yansıtılıyor. Mozaiğimizde Hatay’ın güzelliği bin 600 metrekarede tek parça halinde gösteriliyor” dedi.

MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya da protokol imza töreninde yaptığı konuşmada,  bir ilke imza attıklarını ifade ederek çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti.

SAVAŞ: BUGÜN BURADA ATILAN İMZALAR İLK OLSUN SON OLMASIN

İmzaların Hatay’ın geleceğine değer katacağını söyleyen Başkan Savaş da, “Medeniyetlerin birikimini yansıtan eseri ortaya çıkardıkları için tüm hocalarımıza teşekkür ederim. Hatay müthiş birikime sahip bir kent. Bu eser aynı zamanda Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek en büyük ve en anlamlı mozaik olarak tarihteki yerini alacak. Bugün burada attığımız imzalar ilk olsun, son olmasın. Herkes için hayırlı olsun” dedi.

reklam

VETERİNERLİK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN DE PROTOKOL YAPILDI

Hatay Gastronomi Evi’nde düzenlenen törende aynı zamanda MKÜ Veterinerlik Fakültesi öğrencilerinin ‘Dış Pratik Eğitim Programı’ kapsamında, HBB’nin veterinerlik hizmeti veren birimlerinde iş ve işlemlere katılmaları, zorunlu yaz stajı yapmaları gibi başlıklarda görev alması için protokol imzalandı.

İki protokolün imzalanmasının ardından Lütfü Savaş ve HBB yöneticileri, günün anlam ve önemi için hazırlanan hediyeleri Hasan Kaya ve HMKÜ öğretim üyelerine takdim etti.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.