HBB BAŞKANI SAVAŞ: “EXPO HATAY ORTA DOĞU’DAKİ BARIŞ İKLİMİNE KATKI SUNACAK « Hatay Yeni Haber Gazetesi

18 Mayıs 2024 - 17:38

HBB BAŞKANI SAVAŞ: “EXPO HATAY ORTA DOĞU’DAKİ BARIŞ İKLİMİNE KATKI SUNACAK

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında kent ve ülkem gündemine dair açıklamalarda bulundu.

reklam
HBB BAŞKANI SAVAŞ: “EXPO HATAY ORTA DOĞU’DAKİ BARIŞ İKLİMİNE KATKI SUNACAK
Son Güncelleme :

09 Mart 2021 - 23:36

110 views

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında kent ve ülkem gündemine dair açıklamalarda bulundu.


Savaş, EXPO Hatay organizasyonundan pandemiye, Hatayspor’un başarısından HBB’nin çalışmalarına kadar birçok konu hakkında düşüncelerini izleyicilerle paylaştı.
SAVAŞ HATAY’DAKİ VAKA ARTIŞINA DİKKAT ÇEKTİ
Hatay’daki vaka sayılarının son bir haftada yükseldiğine dikkat çeken Savaş, “Türkiye’nin genelinde bir yükseliş var. Şehrimizdeki vaka sayısı şu anda yüz binde 60 seviyesinde. Vatandaşlarımız biraz daha dikkatli olursa bu yükselişi durdurabiliriz. İnsanlarımızın yüzde 60’ını aşılarsak bu sorundan köklü şekilde kurtulmaya yaklaşırız” dedi.
Sırası gelen vatandaşları aşı olmaya davet eden Savaş, “Koronavirüs aşısı olmak toplumsal bir sorumluluktur. Sıram geldiği zaman iki doz aşımı oldum. İmkanı olan, sırası herkes aşısını vurulursa toplum olarak bağışıklık kazanmış oluruz” dedi.
Lütfü Savaş, EXPO Hatay organizasyonun son durumunu izleyicilerle paylaştı.


SAVAŞ: “EXPO İÇİN CANHIRAŞ ÇALIŞIYORUZ”
Organizasyonun pandemi sebebiyle 10 Aralık 2021 tarihine alındığını ifade eden Savaş, “EXPO yöneticileri ile yaptığımız görüşmeler sonucunda tarih değişikliğine gittik. Pandeminin yaz aylarından sonra hafifleyeceğini düşünüyorum. Organizasyonda yer alacak şehirler, ülkeler ve şirketler eylül itibariyle mutfaklarını, bahçelerini ve stantlarını alanlara getirip hazırlıklarını yapabilecek. Tüm bunlar için canhıraş çalışıyoruz” dedi.
EXPO’yu iki farklı alanda yapacaklarını söyleyen Savaş, “Antakya-Defne bölgesindeki alanımızın inşaat çalışmaları yüzde 92, İskenderun-Arsuz bölgesindeki alanımızın inşaat çalışmaları yüzde 95 bitmiş durumda. Şu ana kadar 8 ülke şehirleriyle katılacağını bildirdi. 10 ülke ile görüşmelerimiz devam ediyor. Ayrıca Afrika’dan 5 ülke ortak bir bahçe yapacak” diyerek organizasyonun çok renkli olacağını belirtti.
EXPO ALANINDAKİ MOZAİK GUİNNESS REKORLAR KİTABI’NA GİRMEYE ADAY
EXPO Hatay’ın pandemi sonrası yapılacak ilk büyük organizasyon olacağını söyleyen Savaş, “Antakya bölgesindeki alanımızda Hatay ve ülkemizin şehirlerinin gastronomi alanları, el sanatları alanlarımız, biyolojik göletimiz ve 5 bin kişilik amfi tiyatromuz olacak. Bunlarla birlikte şehrimizde yaşamış 13 medeniyeti temsil eden bin 650 metrekarelik mozaik olacak. Bunun niçin Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurduk. İskenderun bölgesinde ise UNESCO tescilli şehirlerin mutfak kültürleri yer alacak. 10 bin kişilik amfi tiyatro ve konser alanı olacak” diyerek tüm bu alanların EXPO’dan sonra da Hatay’a hizmet edeceğini ifade etti.
Hatay’ın zengin bitki örtüsüne sahip olduğuna dikkat çeken Savaş, “Asya, Avrupa ve Orta Doğu’da en fazla bitki örtüsüne sahip şehiriz. 850 civarında tıbbi aromatik, 250 endemik bitkimiz ve binlerce çiçeğimiz var. 2011 yılında yeni bir çiçek türü bulundu ve 13 yaprağından dolayı Barış Çiçeği ismini verdik ve organizasyonumuzun logosu yaptık. İlimize özgü dağ ceylanlarını maskotumuz yaptık” diyerek EXPO’nun coşku dolu geçeceğini ifade etti.
Lütfü Savaş, Ankara’da büyükelçiler ile görüştüklerini belirterek EXPO’nun Orta Doğu’daki barış iklimine de katkı sunacağına inandığını söyledi.
LÜTFÜ SAVAŞ HEMŞEHRİLERİNE MÜJDEYİ VERDİ
HBB Başkanı Savaş, Antakya’daki Vakıf İşhanı alanı ile ilgili de hemşehrilerine müjdeyi verdi.
Söz konusu alanın kent meydanı yapılması için anlaşma sağlandığını aktaran Savaş, “Valimiz, Vakıflar Bölge Müdürümüz, Antakya Belediye Başkanımız ile ortak karar aldık. Mevcut alanı şehrimizin tarihi ve kültürel yapısına uygun düzenleyerek kent meydanı yapacağız. Herkesin arzuladığı bir konuyu çözüme kavuşturduğumuz için çok mutluyum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” diyerek Hatay’ın hak ettiği bir alan yapacaklarının sözünü verdi.
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde anlamlı etkinliklerin altına imza attıklarını ifade eden Savaş, başarısındaki payının yarısından fazlasının eşi Nazan Savaş’a ait olduğunu mutlulukla belirtti.
Başkan Savaş programın son bölümünde Hatayspor’un başarısının devamının geleceğini sözlerine ekleyerek bir gün Barcelona ile maç yapacaklarına inandığını tekrar ifade etti.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.