HBB BAŞKANI SAVAŞ: “BÖLGEDEKİ BARIŞIN KORUNMASI İÇİN AB’NİN DESTEK OLMASINI İSTİYORUZ” « Hatay Yeni Haber Gazetesi

21 Temmuz 2024 - 23:37

reklam

HBB BAŞKANI SAVAŞ: “BÖLGEDEKİ BARIŞIN KORUNMASI İÇİN AB’NİN DESTEK OLMASINI İSTİYORUZ”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz ve beraberindeki heyeti konuk etti.

HBB BAŞKANI SAVAŞ: “BÖLGEDEKİ BARIŞIN KORUNMASI İÇİN AB’NİN DESTEK OLMASINI İSTİYORUZ”
Son Güncelleme :

20 Mart 2021 - 13:18

148 views

Türkiye’de severek yaşadığını ve Türk misafirperverliğine hayran olduğunu ifade eden Schulz, “Temmuz ayının ortasından itibaren buradayız. Burada severek yaşıyoruz ve şu anda Hatay’da olmaktan çok mutluyum. Buranın tarihi önemini çok iyi biliyorum” dedi.


Hatay’ın semavi dinlerin yerleştiği ilk yer olduğunu ifade eden Savaş, “Burası sırasıyla Musevilerin, Hristiyanların ve Müslümanların yaşadığı ortak yerdir. Aynı zamanda Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın kesiştiği ticaretin merkezi olmuştur” diyerek Hatay’ın tarihi, stratejik ve jeopolitik önemine vurgu yaptı.
“SURİYE’DEKİ BARIŞ KONUSUNDA FAZLASIYLA DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR”

reklam


Üç gün önce Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer Landrut’u ağırladıklarını söyleyen Başkan Savaş, “Suriye’deki barış konusunda fazlasıyla desteğe ihtiyacımız var. Almanya’nın lokomotif olduğu AB, buradaki Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde altyapı ve yaşam şartlarının iyileştirilmesi konusunda bize yardımcı oldu. Tüm bunlar için çok teşekkür ederim. Bölgedeki barışın korunması ve güvenliğin sağlanması için AB’nin destek olmasını istiyoruz” dedi.
Büyükelçi Schulz, Suriye için siyasi çözüme ulaşılması konusunda Almanya olarak uzun yıllardır çaba sarf ettiklerini ifade etti. Schulz, Almanya’nın özellikle Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nda üye olarak yer aldığı 2019 ve 2020 yıllarında bu konu ile ilgili ciddi çalışma yürüttüklerini sözlerine ekledi.
Lütfü Savaş, ziyaretin sonunda konuklarına Hatay’a özgü hediyeler takdim etti.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.