HATAY TABİP ODASI: YAŞAMAK İSTİYORUZ! « Hatay Yeni Haber Gazetesi

29 Şubat 2024 - 06:14

HATAY TABİP ODASI: YAŞAMAK İSTİYORUZ!

reklam
HATAY TABİP ODASI: YAŞAMAK İSTİYORUZ!
Son Güncelleme :

01 Kasım 2017 - 16:42

122 views

HATAY TABİP ODASI: YAŞAMAK İSTİYORUZ!

Hatay Tabip Odası, bir günde 3 hekimin intihar ederek yaşamına kıymasının mesleki güçlüklerin yol açtığı sıkıntı bunalımların eseri olduğunu savundu ve “Yaşamak İstiyoruz” mesajı verdi. Hatay Tabip Odası açıklamasında, aynı gün içerisinde biri uzman, biri asistan doktor ve biride 4. sınıf tıp öğrencisi olmak üzere 3 tıp insanının yaşamına son verdiği hatırlatıldı ve bu haberlerle tüm tıp camiasının yasa boğulduğu kaydedildi ve şöyle denildi:
“Ne çok öldük!
Dün Gaziantep’te, Samsun’da…
Bugün Adana’da, Batman’da, İstanbul’da!
Bazen, sağlık sisteminde her aksaklığın sebebini en kolay ulaşabildiği hekim olarak gören, kışkırtılmış sağlık talebini sorgusuz sualsiz karşılanmasını isteyen hasta yakınları tarafından geldi ölüm.
Bazen de; geçtiğimiz yıllarda gördüğümüz üzere, sabah akşam demeden çalışırken, otuz altı saatlik nöbetler tutarken, hakkındaki bir şikâyet bir doktorun ölümüne neden olur. Dr. Melike için de böyle olmuştu ve çalıştığı hastanede intihar etmişti.
İnsan yaşamının sorumluluğunu üstlendiğimiz ve onurla sürdürdüğümüz meslek hayatımızda;
Düzelmeyen yoğun ve yorucu çalışma koşulları,
Uzun süren çalışma saatleri,
Mesleğimizi uygularken yaşadığımız duygusal ve fiziksel yüklenmenin getirdiği yıpranma,
Yetmezmiş gibi şiddete uğrama riskimiz,
Değersizleştirilen emeğimiz ve mesleki kimliğimiz,
Güvencesizlikle yaratılan geleceksizlik…
Gibi, hekimlerde strese ve hatta intihara yol açabilen bu sorunlarının çözümü için başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz.
Ne yazık ki:
Sanatı; yaşatmak olan bir meslek grubu, YAŞAMAK İSTİYORUZ! diye haykırıyor.
EVET!!!
YAŞAMAK ve YAŞATMAK İSTİYORUZ!!!”

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.