HATAY BAROSU DEPREMDE ŞEHİT OLAN AVUKATLAR İÇİN ANMA PROGRAMI DÜZENLEDİ  « Hatay Yeni Haber Gazetesi

17 Nisan 2024 - 22:08

HATAY BAROSU DEPREMDE ŞEHİT OLAN AVUKATLAR İÇİN ANMA PROGRAMI DÜZENLEDİ 

Hatay Barosu Kültür ve Sanat Komisyonu 6 Şubat depremlerinde vefat eden meslektaşlarını “Ağıt, şiir ve türkülerle” andı.

reklam
HATAY BAROSU DEPREMDE ŞEHİT OLAN AVUKATLAR İÇİN ANMA PROGRAMI DÜZENLEDİ 
Son Güncelleme :

22 Şubat 2024 - 11:48

200 views

HATAY BAROSU DEPREMDE ŞEHİT OLAN AVUKATLAR İÇİN ANMA PROGRAMI DÜZENLEDİ 

Hatay Barosu Kültür ve Sanat Komisyonu 6 Şubat depremlerinde vefat eden meslektaşlarını “Ağıt, şiir ve türkülerle” andı.
Hatay Baro başkanlığı da ;” Vefat eden meslektaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz.” Mesajı verdi.


6 Şubat’ta yaşadığımız 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde ilimiz Hatay’da 57 Avukat enkaz altında kalarak hayatını kaybetmişti. Depremin büyük yıkıma neden olduğu kentlerden Hatay’da 57,Kahramanmaraş’ta 30, Adıyaman’da 13, Gaziantep’te 6, Adana’da 4, Malatya’da 3, Diyarbakır’da 3 ve Osmaniye’de 2 “adalet bekçisi” yaşamını yitirdi.


Çok sayıda avukatın da enkazdan yaralı kurtarıldığı kentlerde birçok ofis yıkıldı ya da kullanılamaz hale geldi. Depremde en çok yıkımın ve ölümlerin yaşandığı ilimiz Hatay’da olması nedeniyle Hatay barosu eski başkanı Av. Cihat Açıkalın, Deprem felaketi nedeniyle bundan sonra 5 Nisan Avukatlar Günü’nü “Kutlama değil” Hatay Barosu olarak bir anma ve mücadele günü olarak değerlendirmeyi düşündüklerini belirtmişti.


Hatay Barosunun kısa süre öncesine kadar başkanlığını yürüten Av. H.Cihat Açıkalın ,daha önceki açıklamalarında 6 Şubat depreminin meslektaşları arasında yarattığı derin hüzün ve acının bir ifadesi olarak logoyu da değiştirdiklerini kaydederek şunları söylemişti: “Bundan böyle yeşil rengin yerine siyah rengi, terazinin diğer kefesinde ise kırmızı rengi, yani ceza yargılamalarında kararlı duruşumuzu, adalet arayışımızdaki inancımızın ve kararlı duruşumuzun bir ifadesi olacak. Siyah renk de elbette ki acımızın bir temsilidir” dedi.


6 Şubat depreminde hayatını kaybeden Hatay barosu üyesi deprem şehidi Avukatların isimleri: “Abdullah Doğruyol, Ahmet Beyaz, Ugur Alaz Genç, Alev Safa Yapar, Ali Asaf Bilgin, Ali Genç, Ali Şener ,Ayfer Çift ,Ayşe Jale Bayındır ,Batuhan Dinç ,Batuhan Zambak ,Bensi Tekirdağ ,Bestami Uğur Alkan ,Beyza Beşkardeş,  Mehmet Burak Genco ,Bülent Şener, Cansu Durdu ,Cansu Tekirdağ, Ceylan Gülkan Özdemir ,Diler Denizoğlu ,Esra Bilkay, Filiz Miraç Karaca ,Gülsüm Kocacık ,Hasan Şen ,Hatice Can, Hatice Rana Salih ,Hayrettin Neşeli ,Hayriye Gamze Ulaş, İlke Ceren Atılğan ,İlkin Emir,Kamile Vural Kaplan,Kemal Fatih Özdemir,Fatih Başeğmez,Mehmet Sabri Mursaloğlu,Melahat Yılmazlar, Muhammet Yasin Bal, Mustafa Çağan, Abdullah Selim İnce ,Nasım Fırat Bayındır , Nebil Aslan ,Nihal Berber ,Niyazi Aslan ,Ozan Emre Bankir ,Pınar Havare ,Reyhan Babuç Ahrazoğlu, Sevcan Dulda ,Suat Balcı ,Şeyda Temizkan ,Vefik Çelik ,Yusuf Sarıoğlu

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.