HAMOK: HALKIMIZI KENTİMİZİN GELECEĞİ İÇİN BU ALANA SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ « Hatay Yeni Haber Gazetesi

18 Mayıs 2024 - 03:43

HAMOK: HALKIMIZI KENTİMİZİN GELECEĞİ İÇİN BU ALANA SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ

reklam
HAMOK: HALKIMIZI KENTİMİZİN GELECEĞİ İÇİN BU ALANA SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ
Son Güncelleme :

15 Ağustos 2017 - 7:32

205 views

HAMOK: HALKIMIZI KENTİMİZİN GELECEĞİ İÇİN BU ALANA SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ

Hatay Diş Hekimleri odası, Hatay Eczacı odası, Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Hatay Tabip Odası, Hatay Veteriner Hekimleri Odası,TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilciliği, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi, TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilciliği, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilciliği, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilciliği, TMMOB Mimarlar Odası Hatay Şubesi, TMMOB Şehir Plancıları Odası Hatay İl Temsilciliği adına, Antakya Kent Merkezi’nde bulunan Stadyum Alanının, Stadyum taşındıktan sonra İmara açılacağı konusuyla ilgili olarak Mimarlar Odası Hatay Şubesinde basın toplantısı düzenledi.

HAMOK Dönem Sözcüsü Mustafa Özçelik, Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu olarak bir yandan üyelerimizin hak ve çıkarlarını savunup bu uğurda mücadele verirken, diğer yandan halkın ve kamunun çıkarlarını da savunmak görevleri olduğunu söyledi.
       

     STADIN YERİ İMARA AÇILMAMALI

Hatay İlinin ülke ve dünya ölçeğinde hak ettiği yere gelmesi her zaman öncelikleri olduğunu belirten Özçelik, “Kamunun ve ülkenin çıkarlarının korunması, çevre ve tarihi değerlerin yaşatılması, kültürel mirasın korunması, tarımsal ve sınai üretimin artırılması ile beraber yaşanabilir sağlıklı bir kent oluşturulması herkesin olduğu kadar bizlerin de görevidir.
Bu bağlamda Antakya Kent Merkezi’nde bulunan Stadyum Alanının, Stadyum taşındıktan sonra İmara açılacağı bilgisini maalesef almış bulunmaktayız.
Hatay İli, Antakya İlçesi, General Şükrü Kanatlı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Antakya Stadyumu ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Binasının taşınması ile ortaya çıkacak olan alan; Spor Genel Müdürlüğü’nün ihtiyacı olan spor tesisinin yapılmasına karşılık Toplu Konut İdaresine (TOKİ) devredilmiştir. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) bu alana ilişkin resen İmar Planı hazırlamış ve Planda bu alanın kullanımını Ticaret + Konut, kısmen park ve küçük bir meydan olarak belirlemiştir.

   ANTAKYA KENT MERKEZİNDE TEK YEŞİL ALAN NİTELİĞİ TAŞIYAN MEZARLIK KOMPLEKSİ

  Antakya Kent Merkezi’nde sağlıklı ve yaşanılabilir bir kentin ihtiyacı olan yeşil alanlarımız “yoğun yapılaşma sebebiyle” yok denecek kadar azdır. Mezarlık Kompleksi dışında neredeyse başka yeşil alanımız bulunmamaktadır. İhtiyaç duyduğumuz bir Kent Meydanı’na da sahip değiliz. Kentte yaşayan bireyler olarak bu önemli ihtiyaçlarımız dururken boşalacak bu alanın İmara açılması planlama ve şehircilik ilkelerine aykırıdır” diye konuştu.

     ÜÇ BİNE YAKIN İLAVE NÜFUS GELECEK
    Özçelik, “İmar Planı değişikliği yapılacak alan Stadyum ve çevresi için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından hazırlanmış olan İmar değişikliği hazırlanan plan çerçevesinde yapılan hesaplamalarda bu alana yaklaşık olarak 3000’e yakın ilave nüfus gelecektir. Teknik olarak bu yoğunluğu karşılayacak alt yapı mevcut değildir. Artan nüfusla ve ticaret alanlarıyla ortaya çıkacak olan altyapı ihtiyacı ve trafik yükünün karşılanamayacağı kesindir.
Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu olarak, hazırlanan bu plana ilişkin kamuoyunu bilgilendirmeyi; mesleki, kamusal ve toplumsal sorumluluklarımız çerçevesinde önemsemekteyiz” dedi.
TOKİ’NİN PLANI KABUL EDİLEMAZ
    Kentimizin en önemli noktalarından birinde yer alan, kent dokusuyla bütünleşmeyen, yeşil alan sürekliliğine engel olan özensiz bir şekilde hazırlanmış bu Planın kabul edilmesi mümkün olmadığını ifade eden Başkan Özçelik, “Sağlıklı ve yaşanabilir bir Kent oluşturabilmek için Kent Merkezinde yeşil alanlara ve Kent Meydanı’na ihtiyacımız vardır. Bu durum göz önüne alındığında imar planı değişikliği yapılan Antakya Stadyumu ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Binasına ait alanın; hemen yanında yer alan 15 Temmuz Parkı ile bütünleştirilerek kamusal alan niteliği kazandırılması ve kent meydanı yapılması gerekmektedir.
Ulusal Yarışmaya açılarak tasarlanması gereken söz konusu alanın Kent Meydanı olarak kullanımı Kamu yararı açısından hepimizin ihtiyacıdır.
Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu olarak, yapılması planlanan İmar değişikliğinin derhal durdurulması gerektiğini, Stadyum ve çevresindeki alanın ihtiyaç duyduğumuz yeşil alan ve kent meydanı olarak düzenlenmesinin kentin gelişimi ve sürdürülebilirliği için zaruri olduğunu kamuoyunun bilgisine sunarız.
Halkımızı bu planlamaya karşı durmaya ve Kentimizin geleceği açısından önemli gördüğümüz bu alana sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi. (Haber/Fotoğraf: Levent AŞKAR)

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.