Hambolat: Gençlikten Ömür Saklamak Hepimizin Elinde « Hatay Yeni Haber Gazetesi

21 Temmuz 2024 - 02:02

reklam

Hambolat: Gençlikten Ömür Saklamak Hepimizin Elinde

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı.

Hambolat: Gençlikten Ömür Saklamak Hepimizin Elinde
Son Güncelleme :

17 Mart 2021 - 22:01

329 views

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı.

Hambolat, açıklamasında, “Yirminci yüzyılda ön plana çıkan en önemli demografik olgulardan birisi nüfusumuzun yaşlanmasıdır. Dünyada insanlar daha uzun yaşamakta, doğum oranları azalmakta ve yaşlı nüfus sayısal olarak artmaktadır. Gelişmiş ülkelerde daha belirgin olan yaşlanma olgusu, artık gelişmekte olan ülkeler açısından da önem kazanmakta olup ülkemizde yaşlı nüfus giderek artmaktadır. Nüfus yaşlanması, sağlıktan sosyal güvenliğe, eğitime, iş imkânlarına ve aile hayatına kadar toplumun her yönünü etkilemektedir. Yapılan araştırmalar, ülkemizin yeni bir demografik yapıya geçmekte olduğunu göstermektedir. Yaşlı nüfusun artan oranı yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerinin de çeşitlenmesini gerektirmektedir. Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık oluşturmak amacıyla “18–24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası” olarak anılmakta ve bu tarihlerde etkinlikler yapılmaktadır.

REKLAM


YAŞ ARTTIKÇA GÖRÜLEN HASTALIKLARDAN BİRİ DE DEMANS’TIR
İnsanlarda görülen pek çok hastalığın ilerleyen yaşla birlikte arttığı bilinmektedir. Bu hastalıklardan biri de demanstır. Demans yaşlılarda sık görülen bir sorundur. Hastalık başlangıçta sinsi bir unutkanlıkla başlayabileceğinden yaşlılıkta izlenen unutkanlık normal olarak görülmemelidir. Alzheimer hastalığı demansın en sık nedenidir. Demans hastaları genel olarak erken, orta ve ileri olmak üzere üç evreye ayrılır. Hastalar zaman içerisinde erken evreden ileri evreye ilerlerler. Evreler arası geçiş süreleri hastadan hastaya farklılık göstermekle birlikte ortalama 2-5 yıldır. Demans hastası sağlığını korumak için; Düzenli egzersiz yapmalı, diğer medikal hastalıkların takibini yapmalı, yıllık influenza aşısı ve 5 yılda bir pnömokok aşısı yaptırmalı, ağız ve diş hijyenini önemsemeli, gözlük gereksinimi kontrol ettirmeli, işitme problemleriyle başa çıkmalıdır. İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne kadar üzerinde en çok düşündüğü, araştırma yaptığı, türlü çareler aradığı ama bir türlü engelleyemediği gerçek yaşlanmaktır. Her yeni güne yaşlanmak için değil sağlıklı yaşamak için; “Gençlikten Ömür Saklamak Hepimizin Elinde” ifadelerini kullandı.
REKLAM

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.