Hambolat: Böbrek sağlığınıza dikkat edin « Hatay Yeni Haber Gazetesi

21 Nisan 2024 - 11:12

Hambolat: Böbrek sağlığınıza dikkat edin

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, 11 Mart dünya Böbrek Günü dolayısıyla yayınladığı basın açıklamasında vatandaşlara böbrek sağlığıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

reklam
Hambolat: Böbrek sağlığınıza dikkat edin
Son Güncelleme :

10 Mart 2021 - 14:56

133 views

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, 11 Mart dünya Böbrek Günü dolayısıyla yayınladığı basın açıklamasında vatandaşlara böbrek sağlığıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkan Hambolat açıklamasında, “Kronik Böbrek Hastalığı dünyada ve ülkemizde salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur. Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Ancak hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkan vermemektedir. Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır. Türk Nefroloji Derneği’nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır.  Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan çalışmalar, hastalığın farkındalığının yüzde 10’un altında olduğunu göstermiştir. Düşük farkındalık nedeniyle hastalık son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) evresine ilerlemekte, kötü yaşam kalitesi ile hastanın sağlığını tehdit etmekte, engellilik ve ölüm oranlarının artmasına neden olmaktadır. Bakanlığımız, böbrek sağlığı konusunda toplum bilincini arttırmak, kronik böbrek hastalığında erken tanının önemini vurgulamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla her yıl düzenli olarak sağlık personeline yönelik hizmet içi eğitimler ve halka yönelik bilgilendirme programları kapsamında çeşitli etkinlikler yürütmektedir. Kronik böbrek hastalığından korunmak için;

Düzenli egzersiz yapın

Sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun

Tuzu azaltın, Yeterli sıvı alın

Sigara içmeyin

Ağrı kesici ilaçlardan kaçının

Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün

Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin

Sağlıklı Günler Dilerim” ifadelerini kullandı.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.