Günal: YKS başarısızlığı MEB’e aittir « Hatay Yeni Haber Gazetesi

27 Kasım 2022 - 02:33

Günal: YKS başarısızlığı MEB’e aittir

Eğitim-İş Hatay 1 Nolu Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Günal, YKS’deki başarısızlığın Milli Eğitim Bakanlığı’na ait olduğunu belirtti.

reklam
Günal: YKS başarısızlığı MEB’e aittir
Son Güncelleme :

29 Temmuz 2021 - 10:53

51 views
reklam

Günal: YKS başarısızlığı MEB’e aittir

Eğitim-İş Hatay 1 Nolu Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Günal, YKS’deki başarısızlığın Milli Eğitim Bakanlığı’na ait olduğunu belirtti.

reklam

Başkan Günal, konuyla ilgili yayınladığı açıklamada, “Öğrencilerin itirazlarına, velilerin isyanlarına, sendikaların ve eğitim uzmanlarının uyarılarına rağmen YKS’nin, uzaktan eğitime erişemeyen öğrencilerin içinde bulunduğu koşullar dikkate alınmadan yapılması, milyonlarca gencin ve ailelerinin hayallerini yıkmıştır. YKS sonuçlarına ilk bakışta bile eğitimin ‘ben yaptım oldu’cu tavra kurban edilmemesi gerektiği anlaşılacaktır. Eğitim-İş olarak pandemiyle birlikte daha da derinleşen fırsat eşitsizliğine ve korona tehlikesine rağmen sınava girmeye mecbur bırakılan öğrencilerin fazladan stres yaşayacaklarını vurgulamıştık. ÖSYM’nin açıkladığı sayısal veriler bu endişelerimizi haklı çıkarmış, başvurduğu halde, TYT’ye 175.416, AYT’ye ise 154.533 aday girmemiştir. Bu durum on  binlerce kontenjanın boş kalmasına neden olacaktır. Başarı ortalamasının düşüklüğü bu sınava da damgasını vurmuştur. TYT’de 150 ve üzeri puan alan yani barajı geçen aday yüzdesi 68’dir. Üniversite adaylarının,  en çok sayısal alanda zorlandığını ortaya koyan AYT ortalamaları ise: Türk Dili ve Edebiyatı: 24/5.932, Matematik:40/5.294, Fizik:14/1.564, Kimya:13/1.991, Biyoloji:13/2.502 şeklindedir.

YKS’DE BARAJIN ALTINDA KALAN MEB’İN KENDİSİ OLMUŞTUR

Her zaman olduğu gibi kulağını öneri ve uyarılarımıza kapatan MEB hüsranla biten bu sürecin tek sorumlusu olmuştur.  Her sınavda ve eğitim sisteminin genelinde yaşanan sorunun kaynağında, eşitsizlikler yatmaktadır. Uzaktan eğitimde, bilgisayarı, interneti ve hatta televizyonu olmadığı için derslere katılamayan öğrencilerin yok sayılması ve sınavda sorumlu oldukları müfredatın yüz yüze eğitime göre değerlendirilmesi bu tabloyu yaratmıştır. Çocuklarımızın eşit şartlarda eğitim olanaklarından faydalanamadıkları ve eşit şartlarda sınavlara hazırlanamadıkları gerçeği varlığını korumaktadır. Özel okulların eğitim sistemindeki varlığı büyüyerek devam ettiği sürece de sistemin yarattığı eşitsizlikler varlığını artırarak devam ettirecektir. Eğitim politikaları konusunda iktidarın ve eğitimden sorumlu kurumların, görevlerini yerine getiremedikleri ortadadır. Eğitim-İş olarak velilerimize de sesleniyoruz: Beklediğinizden düşük puan alan evlatlarınızı daha da sıkmaktan lütfen geri durunuz. Biliniz ki, bu YKS’de barajın altında kalan MEB’in kendisi olmuştur” ifadelerine yer verdi.

reklam

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam