Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay’da tesisleri hizmete açtı « Hatay Yeni Haber Gazetesi

24 Temmuz 2024 - 15:05

reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay’da tesisleri hizmete açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay’da yapımı tamamlanan ve yapımına başlanacak olan tesislerin açılışı için Hatay’a geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay’da tesisleri hizmete açtı
Son Güncelleme :

25 Haziran 2021 - 17:02

205 views

Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay’da tesisleri hizmete açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay’da yapımı tamamlanan ve yapımına başlanacak olan tesislerin açılışı için Hatay’a geldi. Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, onlar, boş teneke gibi sadece laf yaparlar, ama biz hizmetlerimizle konuşuruz dedi.

Erdoğan, açılış töreninde Hatay Stadı, BOTAŞ Ertuğrul Gazi Yüzer Depolama Ve Gazlaştırma Tesisi Hizmete Alımı, MOBSAN Sanayi Sitesi, Çevlik Mahallesi- Kale Mahallesi arası 26 km. Yol, 12 Adet Birinci Derece Sağlık Tesisi ve Diğer Sağlık Yatırımları, Madenli Yat Limanı ve Su Sporları Merkezi, 81 Yeni Okulun (1281 Derslik) Yapımı, 89 Okulun Deprem Güçlendirmesi, Tarihî Hatay Meclis Binası’nın Restorasyonu, Altınözü ve Belen Belediyesi Millet Bahçeleri, 15 Temmuz Parkı ve Atatürk Parkı’nın kurdelesini keserek hizmete açtı. Programa Erdoğan’ın yanı sıra Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, bakanlar, milletvekilleri, il başkanları ve belediye başkanları da eşlik etti.

Bugün birçok açılışı başta stadyum olmak üzere barajlar, spor tesisleriyle Hatay’ı farklı bir hale getirmenin adımlarını atıyoruz. Hatay’ımızın hoşgörü atmosferini de selamlıyorum. Bir olacağız, iyi olacağız, diri olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız dedik. Önümüzde daha iyi günler var. Bunu sizlerle gerçekleştireceğiz. 2023 inşallah Hatay’da bir değişim ve dönüşüm yılı olacak. Hatay’da çakılı bir çivi yok. Ana arterler bıraktığımız yerde kalmış. Biz eserlerimizle konuşuruz. Onlar ise sadece laf ederler. Hatay’ın gençliğine ne layıksa onu yapacağız.

STADIMIZ HAYIRLI OLSUN

Bugün ben Hataylı kardeşlerimi büyük ilgiyle gördüğüm için müteşekkirim. Sizler bizim yanımızda oldukça Hatay çok daha iyi günlerle kucaklaşacaktır. Havalimanını biz yaptık. Havalimanı’ndan buraya kadar olan yolları kim yaptı. Diğerlerinin burada yaptığı bir yol var mı? Amik Ovası taşkın sorununu bitirdik. Su sıkıntılarıyla ilgili adımları da atıyoruz. Hatay nasıl ki işgalin acısını özgürlüğün tadının ne demek olduğunu çok iyi bilir. Biz de Hatay’a hizmet etmenin ne demek olduğunu iyi biliriz. Yapacağımız çok şey var. Hatay Stadyumu müstesna statlarımızdan biri oldu. 26 bin kapasitesiyle bu yıl Hatayspor’un başarılarıyla şenlenecek. Stadımız hayırlı olsun. BOTAŞ’ın Dörtyol terminalindeki Ertuğrul Gemisi kendi sınıfında son teknolojiyle inşa edildi. Günlük 28 Milyon metreküp kapasiteyle gazlaştırma hizmeti verecek, doğrudan yükleme kapasitesine sahiptir. BU gemi gazlaştırma kapasitesi itibariyle ülkemizin ihtiyacının yüzde 10’unu sağlayabiliyor. Özellikle kış ayındaki dalgalanmalara karşı ülkemize esneklik kazandıracak. Bu yatırımın milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi ahşap işlemeciliği merkezi olacak. Bu alanda Antakya yeni bir atılım yapacak. Mobilyacılarımız 200 bin metrekare alana sahip sitede mobilyacılar üretime devam edecek. Çevlik-Kale Mahalleleri arasındaki 26 km’lik yolun, Hatay Meclis Binası’nın restorasyonunun, Madenli yat limanının, 81 yeni okulun yapımı ve 89 okulun deprem güçlendirme çalışmalarının, 12 sağlık tesisi ile diğer sağlık yatırımı, Belen ve Altınözü Millet Bahçeleri’nin de resmi açılışlarını bugün yapıyoruz. Bu eserlerin Hatay’ın emrine verilmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Ülkemiz Cumhuriyet döneminde yapılanların 5-10 katı hizmete biz kavuşturduk. Eğitimden sağlığa, ulaştırmadan spora, sosyal desteğe kadar her alanda en ileri hizmetlerle ülkemizi biz donattık. 19 yılda 35 milyar TL yatırım yaptık. 8836 yeni derslik kazandırdık. 2. Devlet üniversitesi olarak İskenderun Teknik Üniversitesi’ni biz kurduk. Yurt binaları açtık.

HİZMETLER SAYMAKLA BİTMEZ

Antakya, Kırıkhan ve İskenderun’da 2352 kapasiteli yurt binaları da açacağız. Dünyanın en büyük mozaik müzesini biz kazandırdık. 44 spor tesisi ve gençlik merkezleriyle birlikte 26 bin kapasiteli stadyumu da biz kazandırdık. Sağlıkta Hatay’a 45 sağlık tesisi inşa ettik. 23 tesisin yapımı devam ediyor. İskenderun Devlet Hastanesi proje çalışması sürüyor. TOKİ ile 8000 konut projesini hayata geçirdik. 287 bin metrekare alanda 6 millet bahçesi yapacağız. 151 km’den devraldığımız bölünmüş yolu 532 km’ye çıkardık. Hatay Havalimanı’na 4 milyon yolcu kapasiteli terminal binasını kazandırdık. 7 baraj, 3 gölet inşa ettik. 3 baraj, 2 gölet daha inşa ediyoruz. 585 bin dekar araziyi sulayacak Reyhanlı Barajı Hatay’ın gelişmesine katkı sağlayacak. Yarım asırlık hayal olan Tahtaköprü Barajı’nı yükselttik. Hatay’ın tarım alanlarının yarısını sulama kapsamına aldık. Hataylı çiftçilerimize 3 Milyar TL’lik destek verdik. Ormanlarımızı fazlasıyla yeniden yeşillendirmek için kolları sıvadık. Sanayide 19 yılda 4 yeni OSB, 2 teknopark, 2 AR-GE merkezi kurduk. Hatay’a kazandırdığımız hizmetler saymakla bitmiyor. Biz laf değil, hizmet siyaseti yapıyoruz. Biz büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etmek istiyoruz. Hatay’a bize verdiği destek için teşekkür ediyorum.

reklam

ANTAKYA MOBİLYACILAR SANAYİ SİTESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının ardından Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi açılışı gerçekleştirildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik’in katıldığı açılış töreninde tesis hizmete girdi. Bakan Varank, 6 bin işçinin çalıştığı tesiste hedeflerinin 10 bin kişilik istihdam olduğunu belirtti.

BOTAŞ ERTUĞRUL GAZİ YÜZER AKARYAKIT DEPOLAMA TESİSİ DE HİZMETE GİRDİ

Burada da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla BOTAŞ Ertuğrul Gazi Yüzer Akaryakıt Depolama Tesisi de hizmete girdi. 295 metre uzunluğunda ve 3 futbol sahası büyüklüğündeki gemi, dünyanın en büyük gazlaştırma kapasitesine sahip olacak şekilde tasarlandı. Bu tesisin açılışının ardından diğer tüm tesislerin açılış kurdelesini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra TFF Başkanı Nihat Özdemir, Hatay Valisi Rahmi Doğan, bakanlar, Hatay milletvekilleri, il başkanları ve belediye başkanları keserek hizmete aldı. Açılış töreni hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Haber: Levent AŞKAR

REKLAM

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.