Culha: Güvenceli iş, güvenli gelecek için gerçek toplu iş sözleşmesi istiyoruz « Hatay Yeni Haber Gazetesi

1 Ekim 2022 - 01:41

Culha: Güvenceli iş, güvenli gelecek için gerçek toplu iş sözleşmesi istiyoruz

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası Yürütme Kurulu Mali Sekreteri İlhan Culha, ekonomik krizin derinden etkilediği memurların maaş konusu ve sosyal haklarıyla ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

reklam
Culha: Güvenceli iş, güvenli gelecek için gerçek toplu iş sözleşmesi istiyoruz
Son Güncelleme :

05 Temmuz 2021 - 21:51

52 views
reklam

Culha: Güvenceli iş, güvenli gelecek için gerçek toplu iş sözleşmesi istiyoruz

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası Yürütme Kurulu Mali Sekreteri İlhan Culha, ekonomik krizin derinden etkilediği memurların maaş konusu ve sosyal haklarıyla ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

TÖB-SEN üyelerinin de katıldığı eylemde basın açıklamasını okuyan Culha, “Ekonomik krizin en ağır biçimde yaşandığı bir dönemdeyiz. 25 milyon’a yakın icra dosyalarının olduğu söyleniyor. 17 milyon insanın yoksulluk sınırının altında yaşadığı, 19 milyon insanın yoksulluk sınırında yaşadığı, Nüfusun %60’ının asgari ücret ile geçindiği bir ülke gerçeğimiz var. 1 Ağustos 2021 tarihinde 6. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başlayacaktır. Yıllardır Memur Sen ile Bakanlığın gizli görüşmelerinin kameralar önünde oynanmış haline dönen ve kamu emekçileri nezdinde satış sözleşmesi olarak adlandırılan toplu iş sözleşmesinde Memur Sen’i takınacağı tavır konusunda uyarıyoruz. 5 Dönemdir tek yetkili konfederasyon olarak Toplu İş Sözleşmesine imza atan Memur Sen’in kamu emekçilerinin sorunlarının çözümü noktasında hükümete herhangi bir baskıda bulunmadığı gibi kamu çalışanlarının sorunları daha da büyümüştür. Kamuda atama, yükselmede Liyakat sorunu,vergi dilimi adaletsizliği; vekil, ücretli, taşeron, sözleşmeli gibi parçalı istihdam ve buna bağlı olarak iş güvencesinin azalması, özelleştirme sorunu, taciz ve mobing gibi sorunlar olabildiğince artmıştır.
EMEKÇİLERİN TALEPLERİ GÖRMEZDEN GELİNİYOR
Kamu emekçilerinin 3600 ek gösterge talebi, kreş hakkı gibi taleplerde görmezlikten gelinmiştir. Bunun yanında artan enflasyon oranlarının karşısında maaşlarımızdaki erimede devam etmektedir. 5 dönemdir kamu emekçileri maalesef ezdirilmektedir. Memur Sen kendini çaresiz hissediyorsa kamu emekçilerinin öz gücü olan grev hakkını masaya yatırmalı ve bu seçeneği kullanmalıdır. Bu durumda alınacak karar’a sendikamız TÖB SEN kesinlikle destek verecektir. Pandemi ile birlikte dahada artan ve derinleşen ekonomik kriz,reel enflasyon karşısında maaşlarımızın erimesi, uzaktan çalışma adı altında birçok ödeneğin kesilmesi, liyakatsız atamaların torpil ve adam kayırmacılığın kamuda sıradan hale gelmesi gibi sorunlar yaşamın her alanında hayatımıza girmişken Memur Sen’in yine kamu emekçilerini ezdirecek bir sözleşmeye imza atması durumunda kamu emekçilerinin bu sefer çok sert bir tavır içinde olacaklarına inanıyoruz. Memur Sen bunu kendi üyelerine bile anlatamayacaktır. Hele hele böyle bir dönemde yine bir Toplu İş Sözleşmesini %3-%4 lerle imzalayacak bir konfederasyon bunun bunun altından kalkamayacaktır. Ayrıca İLO(uluslararası iş söleşmesi)’ya aykırı olan grev hakkını yasaklayan yasanın kaldırılması ve demokratik, gerçek grevli toplu iş sözleşme yasasının olması konusunda mücadele etmek gerektiğini de belirtmek isteriz.

reklam


TALEPLERİMİZ
Kamu’da sözleşmeli,taşeron, vekil ve ücretli olarak farklı adlar altındaki parçalı -güvencesiz istihdam kaldırılsın herkese güvenceli-kadrolu istihdam sağlansın.
0-6 yaş çocuklarımız için tüm kamu kurumlarında bir an önce ücretsiz kreşlerin açılsın.Kreşlerin açılmaması durumunda aylık 1000tl kreş yardımı yapılmalıdır.
Kamuda torpil, kayırma, kadrolaşma, sendikal ayrımcılık son bununla ilgili bir yasa oluşturulsun.
Kamuda alımlarında maalesef siyasi görüş,mezhep,doğduğu yer,inancı,üyesi olduğu sendika ve diğer özelliklere göre şekillenenen sözlü sınav ve mülakatlar kaldırılsın.Mülakat ve sözlü sınav torpil ve kadrolaşmanın bir aracı olmuş durumdadır.
Sadece adayı değil, yakınlarının da kapsayan Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması kaldırılsın
İnsanca Yaşam için enflasyon karşısında eriyen maaşımız için en az %35 maaş zammı istiyoruz.
Lisans ve ön lisans mezunu tüm kamu çalışanlarına(polis,asker,din görevlisi,öğretmen v.s) ek göstergesinin 3600’e çıkarılmasını talep ediyoruz
Vergi dilimi adaletsizliği kaldırılsın, Birinci vergi diliminin %15 ten % 8’e düşürülerek,yoksulluk sınırına kadar olan maaşların-ücretlerin birinci vergi diliminde sabitlenmesini,asgari ücretlilerin vergi dışı bırakılmalarını talep ediyoruz.
Mevcut emeklilik maaşları insanca yaşam koşullarına uygun hale getirilsin
EYT haksızlığı son bulsun
Kadın çalışanların 20 hizmet yılı, erkek çalışanların 25 hizmet yılı dolduğunda yazılı talepleri halinde emekli olma hakkı kazanmasını,
Ohal komisyonu kaldırılsın hakkında mahkemeler tarafından herhangi bir karar olmayan tüm kamu çalışanları işlerine iade edilsin.
Kamu okullarına yeterli ödenek sağlansın.
GERÇEK TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İSTİYORUZ
Haklarımızın gasp edilmesi görüşmelerine dönüşmüş olan Toplu İş sözleşmesi görüşmeleri yasa gereği üye sayısı en fazla olan 3 konfederasyon katılmaktadır. Fakat tek yetkili konfederasyon Memur Sen olup diğer 2 konfederasyon gözlemci olarak masada oturmaktadır. Bizler yeni kurulmuş bir sendika olarak sizlere çağrımzıdır; gerçek toplu iş sözleşmesi için TÖB SEN’e üye olalım TÖB SEN’i güçlendirelim. Masaya yetkili olarak oturanların iktidardan aldıkları direktifler ile Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri yapmalarına karşı mücadelemiz devam edecektir. TÖB SEN milyonlarca kamu emekçisinin ekonomik, sosyal, demokratik, özlük ve mesleki hak ve çıkarlarını temel alan, grev hakkı ile tamamlanmış gerçek bir toplu sözleşme zemini oluşması konusunda sonuna kadar mücadele edecektir. Ayrıca belirtmek isteriz ki hangi sendikanın üyesi olursak olalım hep birlikte haklarımız için omuz omuza verelim. Masa başında haklarımızın gasp edilmesine karşı, İnsanca yaşam koşulları için Gerçek Toplu İş sözleşmesi istiyoruz” ifadelerini kullandı.

reklam

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam