CHP’li Şahin: Maliyetler Arttı Çiftçi Tarımı Bıraktı! « Hatay Yeni Haber Gazetesi

14 Nisan 2024 - 08:39

CHP’li Şahin: Maliyetler Arttı Çiftçi Tarımı Bıraktı!

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, yapılan enerji zamları nedeniyle tarımdaki maliyetlerin arttığını ve çiftçilerin arazilerini artık sulayamayacaklarını söyledi.

reklam
CHP’li Şahin: Maliyetler Arttı Çiftçi Tarımı Bıraktı!
Son Güncelleme :

26 Nisan 2022 - 14:30

147 views

CHP’li Şahin: Maliyetler Arttı Çiftçi Tarımı Bıraktı!

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, yapılan enerji zamları nedeniyle tarımdaki maliyetlerin arttığını ve çiftçilerin arazilerini artık sulayamayacaklarını söyledi.

”ÇİFTÇİ TARIMI BIRAKTI”

Tarımsal elektrik kullanımı artan maliyetler neticesinde yerli ve milli tarımın çıkmaza girdiğini, çiftçilerin üretemez hale geldiğini belirten CHP’li Şahin, “Tarımsal üretimin vazgeçilmez bir parçası olan su tüketimi, tarımsal sulamada, Devlet Su İşlerinin verilerine göre işletmeye açılan yerlerde %22-23 yağmurlama, %18-20 damla, % 40-45 basınçlı sistemlerle kullanılmakta. Cazibeli sulama alanı ise %55-60 düzeyinde gerçekleşmekte. Türkiye’de ağırlıklı kullanılan basınçlı sulama sisteminin işlevsel olabilmesi elektriğe bağlı olması nedeniyle suyun etkin bir şekilde kullanılması elektrik aboneliği ile doğrudan ilişkilidir. Son dönemde enerji maliyetlerinin artması her sektörü etkilediği gibi tarımsal üretimi de olumsuz olarak etkilemiştir. Tarımsal elektrik kullanımı artan maliyetler neticesinde çıkmaza girmiş, çiftçiler üretemez hale gelmiştir. Kuraklık ve her yıl yaşanan diğer doğal afetler de dikkate alındığında tarımsal girdilere yapılan zamlar, çiftçilerin ekim yapamaması ile sonuçlanmaktadır. Sadece sulamadan dolayı çiftçilerin kullandıkları elektriğin fiyatı en az 2 kat artış göstermiş, maliyetleri karşılayamayan çiftçiler üretimden vazgeçmeye başlamış, bu durum zaten zorda olan tarım ve gıda sektörünü büyük bir krizle baş başa bırakmıştır.” diye konuştu.

TARIMDA KULLANILAN ELEKTRİKTEN KDV %1 ALINMALI

Yerli tarımın desteklenmemesi ve ithalatın teşvik edilmesinin enflasyonu artırdığını söyleyen CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin tarımda kullanılan elektrikte KDV’nin %1’e düşürülerek çiftçinin desteklenmesi konusunda hükümete çağrı yaptı ve “Tarımsal sulamada çiftçilerin karşı karşıya kaldığı sorunların başında elektrik fiyatları gelmekte, özellikle fon, pay ve vergi dahil 2020 Aralık ayı itibarıyla 85,2 kuruştan elektrik alan çiftçilerimiz 2021 Aralık ayında %22,2’lik artışla 104,1 kuruştan elektrik kullanmak zorunda kalmıştır. Çiftçilerimiz elektrik fiyatlarındaki fahiş artışlarla birlikte mesken abonelerine göre %163,4 daha pahalı elektrik kullanmak durumunda kalmıştır. Öte yandan 2022 tarihinde yapılan astronomik zamlar, tarımsal sulamada kullanılan elektriğin, tek zamanlı alçak gerilim fiyatında 2021’e göre %94,8 oranında fiyat artışına neden olmuştur. 2021 Aralık ayında, ‘KDV ve diğer kalemler’ hariç tek zamanlı alçak gerilim birim fiyatı kilovat saatte 86 kuruş iken, gelen zamla birlikte kilovat saatte 167 buçuk kuruşa yükselmiş, artan elektrik fiyatları üretimin sürdürülebilirliği için büyük bir tehdit unsuru haline gelmiştir. Üreticilerimiz bu elektrik fiyatlarıyla üretim yapamaz hale gelmiştir.  Tarımda kullanılan KDV oranı derhal %1’e çekilmeli yerli ve milli tarım teşvik edilmelidir.” şeklinde konuştu.

”ÇİFTÇİ BORCUNU ÖDEYEMİYOR”

Çiftçilerimizin üretime devam edebilmesi ve buna paralel olarak gıda tedarik zincirinin sürdürülebilmesi için tarımsal üretimde kullanılan sulama suyu ve elektrik kullanımında düzenleme yapılması acil ve önemli olduğunu söyleyen Şahin yaptığı açıklamada “DSİ tarafından her yıl yayımlanan Su Kullanım Hizmet Bedeli Tarifelerine göre buğday, ayçiçeği, çeltik, pamuk, mısır, meyve ve sebze sulamalarında 2015-2020 yılları arasında sulama ücretleri, cazibe sulamada %72 ile % 92 arasında, pompaj sulamada ise % 91 ila % 193 arasında değişen oranlarda artış olmuştur. Benzer şekilde yeraltı suyu ücretleri de 2015 yılında dekar başına 1 lira iken 2021 yılında 17 liraya çıkmıştır. Çiftçilerimiz yaşanan bu artışlar karşısında çaresiz kalmış ve borlarını ödeyememiştir. Önemli bir maliyet kalemini oluşturan sulama ücretleri, Covid-19 salgını nedeniyle belirsizlik ve artan maliyetler karşısında üretimini planlamakta güçlük yaşayan üreticilerimizin, su borçlarını ödemesine imkân bulunmamaktadır. Bu ücretler makul seviyelerde olmadığı gibi, su borcu olan çiftçiler desteklerini de alamamaktadırlar. Sulama borçları desteklerden mahsup edilmekte veya bloke konmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Reklam

http://www.asitemizlik.com.tr, Bu Reklam Linki ile firmamıza başvuru yapanlara firmamız tarafından %10 indirim yapılacaktır.

Reklam

Reklam

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.