BİLİM MERKEZİ’NDEN SONRA ANTAKYA TOPLUM MERKEZİ AÇILDI « Hatay Yeni Haber Gazetesi

19 Temmuz 2024 - 08:26

reklam

BİLİM MERKEZİ’NDEN SONRA ANTAKYA TOPLUM MERKEZİ AÇILDI

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz; toplumun her kesimine yönelik eğitim öğretim hizmeti verebilme gayreti ile Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Save The Children kuruluşu iş birliği ile Antakya Toplum Merkezi’ni hizmete sundu.

BİLİM MERKEZİ’NDEN SONRA ANTAKYA TOPLUM MERKEZİ AÇILDI
Son Güncelleme :

30 Mart 2021 - 15:41

187 views

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz; toplumun her kesimine yönelik eğitim öğretim hizmeti verebilme gayreti ile Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Save The Children kuruluşu iş birliği ile Antakya Toplum Merkezi’ni hizmete sundu.


Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ve eşi Saadet Yılmaz’ın ev sahipliği yaptığı Antakya Toplum Merkezi tanıtım programına AK Parti Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko, Hatay Bilim Merkezi Müdürü Tuncay Yurtseven, Kadın Kolları İl Başkanı Zehra Eren, Save The Children Hatay Şube Müdürü Ahmet Dal, askeri erkan, protokol üyeleri, parti teşkilat üyeleri, belediye meclis üyeleri, başkan yardımcıları, basın mensupları ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Save The Children Hatay Şube Müdürü Ahmet Dal proje hakkında şu detaylara yer verdi; “ Ulusal ve uluslararası insani yardım fonlarının çocuklara ve insanlara en etkili ulaştırma yolunun ve projenin en sürdürülebilir hale getirmenin tek yolunun kamu partnerliğinden geçmekte olduğuna inanmaktayız. Save The Children Türkiye faaliyet ofisi olarak devletimizin yaptığı faaliyetleri desteklemek üzere çalışmalarımızı dizayn ediyoruz. Bu bağlamda 2021 yılı itibariyle Antakya Belediyesi ile güçlerimizi birleştirerek Antakya Belediyesi Toplum Merkezi projemizi hayata geçiriyoruz. Proje faaliyetlerinde Antakya Belediyesi Toplum Merkezi personelleri proje uygulayıcısı olarak, Save The Children personelleri finansmanından sorumlu olarak ulusal ve uluslararası fonlar sayesinde projenin desteklenmesine katkı sağlayacaklar. Projenin amacı herhangi bir sebeple okulundan uzak kalmış, okul dışı kalmış çocukların tekrar eğitim hayatına dönüşlerini sağlayabilmektir. Bu kapsamda proje üç ana faaliyet kolundan oluşmaktadır.

Bu kollar öğrencilerimizin eğitim devamlılığını sağlayacak olan Eğitim Birimi, koruma hizmetine ihtiyacı olan çocukların korunma hizmetlerine erişimini sağlayacak olan sosyal hizmet uzmanları ve pedagog/psikologlardan oluşan Koruma Birimi, ailelere de gelir elde etme becerileri sağlayacak olan Geçim Kaynakları destek ekibi. Çocuk işçiliği, yoksulluk, engellilik, sınıf tekrarı, akademik bilgi ve beceri eksikliği, okula aidiyetin olmayışı, akran zorbalığı, uzaktan eğitime erişimde materyal eksikliği gibi nedenlerle eğitim öğretimine uzak kalan ortalama 2200 çocuk ve ergenlerin ailelerine ve tabiki kendilerinin eğitimlerine destek vermeyi hedefliyoruz. Önceliğimiz tabiki çocukların kendi okullarına geri dönebilmelerini sağlamak olacak. Bu konuda ailelere de eğitim ve destek sağlayacağız. Böyle önemli bir projede bizleri destekleyen Antakya Belediye Başkanımız Sayın İzzettin Yılmaz’a teşekkürlerimi sunuyorum.”


Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ise konuşmasında; “Antakya Belediyesi olarak geleceğimizin teminatı çocuklarımızın eğitim ve öğretimine büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda hizmete sunduğumuz bilim merkezimiz ile öğrencilerimize bilim, astronomi, robotik kodlama, zeka gelişimi eğitimleri sağlıyoruz. Şimdi de Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Save The Children Türkiye kuruluşu iş birliği ile çeşitli nedenlerle eğitim öğretim alamayan, okuldan uzak kalan, EBA erişim sistemine erişemeyerek yaşıtlarından geri kalan çocuklarımızı önce okullarına dönmelerini sağlayacak, okula dönme imkanı sağlanamayan öğrencilerimize de ücretsiz eğitim imkanı sunacağız. Çocuklarımız geleceğimizin teminatıdır. Eğitim öğretimden uzak kalan çocuklarımızı yeniden kazanacağız.
Böylesine önemli bir projede paydaş olmaktan memnuniyet duyuyorum. Bizlere bu imkanı sağlayan Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve Save The Children proje ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.”

reklam


Bilim Merkezinde İncelemeler ve “Süper Solucan Ay” Gözlemi
Ziyaretin ardından programa katılan heyet Antakya Bilim Merkezi içerisinde incelemelerde bulundu. Bilim Merkezi’nde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan heyet sonrasında teleskop ile ay gözlemi etkinliğine katılarak “Süper Solucan Ay” gözlemi yaptı. Ayın gökyüzünde daha büyük ve daha parlak görüneceği anlamına gelen “Süper Solucan Ay” gökyüzünde görsel bir şölen oluştururken, teleskop ile inceleme imkanına sahip olan misafirler etkinlikten duydukları memnuniyetlerini Başkan Yılmaz’a ileterek teşekkür ettiler.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.