BAYRAM İKRAMİYESİNE DİSK VE EMEKLİ-SEN’DEN TEPKİ « Hatay Yeni Haber Gazetesi

22 Şubat 2024 - 07:56

BAYRAM İKRAMİYESİNE DİSK VE EMEKLİ-SEN’DEN TEPKİ

DİSK Emekli-Sen üyeleri, PTT önünde bayram ikramiyesine yönelik basın açıklaması gerçekleştirdi.

reklam
BAYRAM İKRAMİYESİNE DİSK VE EMEKLİ-SEN’DEN TEPKİ
Son Güncelleme :

18 Nisan 2021 - 10:47

154 views

DİSK Emekli-Sen üyeleri, PTT önünde bayram ikramiyesine yönelik basın açıklaması gerçekleştirdi. Emekliler yaptıkları açıklamada, ikramiyenin bayram ikramiyesi değil emekli ikramiyesi adı altında değiştirilmesini ve asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde yılda dört ikramiye olarak güncellenmesini talep ettiler. Yılda iki kez 1000 TL olarak ödenen bayram ikramiyesine yönelik DİSK/ EMEKLİ-SEN üyeleri basın açıklaması gerçekleştirdiler. Yaptıkları açıklamada, en düşük emekli ücretinin asgari ücret seviyesine yükseltilmesini talep ettiler. Açıklama yapan EMEKLİ-SEN üyeleri; “ Emeklilerin en temel insan haklarından biri olan sendikal örgütlenme hakkını engellemek için her yolu deneyen iktidar yine bizlerin en insani taleplerine; en düşük emekli ücretinin asgari ücret seviyesine yükseltilmesine, emekli ücretleri arasındaki dengesizliğin giderilmesi için intibak yasasının hayata geçirilmesine, sağlıkta katkı payının kaldırılmasına ve sendikal mücadelemizin temellerini oluşturan bütün diğer taleplerimize kulaklarını tıkamayı sürdürüyor” ifadelerini kullandı.


İKRAMİYELER ANLAM VE ÖNEMİNİ YİTİRDİ
Bayram ikramiyesi adı altında yapılan ödemeyi kınadıklarını dile getiren sendika üyeleri; “Yıllarca sendikamızın emekli ücretlerinin düşürülmesine ve asgari ücretin gerisinde kalmasına karşı yükselttiği mücadele ve ısrarcı taleplerimiz sonucu 2018 yılında yılda iki kez verilmeye başlanan ve o tarihten itibaren güncellenmeyerek 1000 TL olarak verilmeye devam edilen emekli ikramiyeleri bugün anlam ve önemini çoktan yitirmiş bulunuyor. Bizler, emeklilere yapılan her ödemeyi sadaka olarak gören bu anlayışı ve “bayram ikramiyesi” adı altında yapılan bu ödemeyi şiddetle kınıyor ve kabul etmiyoruz” açıklamasını yaptı.
1000 TL’LİK ÖDEMEYİ KABUL ETMİYORUZ
Yıllarca 1000 TL ikramiye aldıklarını dile getiren EMEKLİ-SEN’liler; “Bizler, hem asgari ücret hem de enflasyon karşısında eriyen emekli bayram ikramiyelerinin belli bir noktada sabitlenip, enflasyondan etkilenmeden 1000 lira olarak ödenmeye devam edilmesini kabul etmediğinizi bildiriyorduk. Bugün geldiğimiz noktada, günlük ortalama masrafı 10 milyon lira olan saraydan bildiriyorlar: Emeklilerin bayram ikramiyesine enflasyon oranında artış yapılacak(!) Bizlere müjde olarak sunulan bu sadakayı DISK Emekli-Sen olarak kabul etmeyecek; özellikle geçen bayramda yaşadığımız olumsuzlukları da göz önünden bulundurarak, bundan sonraki bayramları bayram tadında geçirebilmek için talebimizi dillendirmeyi sürdüreceğiz” dedi.

reklam


SENDİKALILAR MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEK
Verilen ikramiyenin bayram ikramiyesi değil emekli ikramiyesi olarak adlandırılmasını istediklerini söyleyen sendikalılar; “Bu anlamda acilen bu ikramiyenin “bayram ikramiyesi” değil “emekli ikramiyesi” adı altında değiştirilmesini ve asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde yılda dört ikramiye olarak güncellenmesini talep ediyoruz. Ve bir kez daha bildiriyoruz; onur kırıcı uygulamalara ve hak ihlallerine karşı emekliler, yaşamın ekonomik, toplumsal, kültürel her alanında söz söylemeye, mücadele etmeye devam edecek” diye konuştu.
Haber: Nazire GÜLENAY

reklam

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.