BAŞKAN SAVAŞ STK TEMSİLCİLERİ VE BASIN MENSUPLARIYLA İLE BİR ARADA « Hatay Yeni Haber Gazetesi

24 Temmuz 2024 - 15:02

reklam

BAŞKAN SAVAŞ STK TEMSİLCİLERİ VE BASIN MENSUPLARIYLA İLE BİR ARADA

BAŞKAN SAVAŞ STK TEMSİLCİLERİ VE BASIN MENSUPLARIYLA İLE BİR ARADA
Son Güncelleme :

29 Aralık 2017 - 14:23

174 views

BAŞKAN SAVAŞ STK TEMSİLCİLERİ VE BASIN MENSUPLARIYLA İLE BİR ARADA

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş 29 Aralık Cuma günü Hatay Habib-i Neccar Sosyal Tesisleri’nde basın mensupları ve STK temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi.

Gerçekleştirilen basın toplantısına Başkan Savaş’ın yanı sıra HBB Başkan Danışmanı Ömer Faruk Çelebi, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, Antakya Organize Sanayi Bölgesi(AOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Kabaali, İskenderun Çevre Koruma Dernek Başkanı Nermin Yıldırım Kara, Hatay İş-Kur Müdürü Ziya Yüksel, çok sayıda basın mensubu ve ilin önde gelen STK temsilcileri katılım gösterdi.

“ MEDENİYETLER KENTİNDE EŞİ BENZERİ OLMAYAN BİR BAHÇE OLUŞTURMAK İSTİYORUZ”

Başkan Savaş’ın atılımları ve yoğun çabasıyla Hatay iline kazandırılan EXPO 2021’in alt komisyonlarını konuşmak amacıyla düzenlenen toplantıda açılış konuşmalarını gerçekleştiren Çelebi, “ EXPO aslında İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yerle bir olan Avrupa’yı yeniden yapılandırmak ve yaşam merkezleri kurabilmek için kurulan bir organizasyon. Bu organizasyon bahçe ve parklardan öte adeta bir mahalle gibi. Orada yaşayan insanlar ve o mahallenin içi de cennet gibi. İçinde küçük şelaleler, dünyanın en güzel çiçekleri, botanik bahçe ve ağaçlar yapılıyor. Bizim temamız da ‘Medeniyetler Bahçesi’ oldu. Medeniyetler kentinde öyle bir bahçe yapalım ki bugüne kadar eşi benzeri olmayan bir medeniyetler bahçesi olsun. Bunu da adeta çiçek ve bitki olimpiyatları gibi yarışma ile yapıp dünyaya göstermek istiyoruz. 21. Yüzyılda böyle bir bahçeyi de, tarihimizi de geleceğe taşımak istiyoruz. Bu da bizim için çok heyecan verici. Eğer biz bu organizasyonu bu şekilde başarabilirsek Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya’ya ve Türkiye’ye de örnek olmuş oluruz. Buradaki çalışmalarımızı da halkımız ile birlikte paylaşacağız. Ayrıca bu organizasyon ile çiftçilerimizin kalkınması için de çok önemli. EXPO gerçek bir kalkınma projesidir. EXPO’yu olimpiyat gibi yapabilirsek çok ses getireceğimize inanıyorum.2018 yılında ilk 6 ay sadece EXPO alanı değil kırsal alanların kalkınması ile ilgili çalışmalar yapmak istiyoruz. 2019’da master planlarımız bitmiş olacak ve uygulamalara başlamış olacağız. 2020 yılı ise bu işin daha detaylı profesyonel olma zamanı olacak. O zaman da bütün aldığımız dersleri uygulamaya geçeceğiz. EXPO ve Hatay’ın tanıtımı için Gerek basınımız gerekse sivil toplum kuruluşlarımıza çok iş düşüyor” ifadelerine yer verdi.

“ HATAY’IN ANAVATANA KATILIŞINDAN SONRAKİ EN ÖNEMLİ İKİ OLAY EXPO VE GASTRONOMİDİR”

Başkan Savaş, “Bir davaya ne kadar fazla insan inanır ve elinden tutarsa o dava o kadar başarılı olur. Son altı buçuk yılda insanımız oldukça ümitsizliğe kapılmış, moral ve motivasyonu düşmüş, karamsar bir tablo içerisindeydi. Hem yurt içi hem de yurt dışında Hatay sanki bir savaş meydanıymış gibi algılanıyordu. 5-6 aydır bu ön yargıyı hep birlikte yıktık. Burada en önemli olay, savaşın sona ermesi ve insanlarımızın gelecek adına biraz da olsa umut beslemesidir. EXPO ve gastronomi olmak üzere iki önemli organizasyonumuz var. Bu organizasyonları gerçekleştirilirken her şeyi tek başına HBB yapmayacak. Bu iki organizasyonu sürdürebilmek çok önemli. Birini 2021 yılında gerçekleştireceğiz, diğeri ise hayat boyu altın bilezik görevi üstleniyor. Hatay’ın anavatana katılışından sonraki iki önemli olay, EXPO ve gastronomi. Bizler bu iki hadiseye sahip çıkarsak, Hatay hem zihinsel hem ekonomik hem de toplumsal bütünlük olarak yüzyıllarca

faydasını görür. Yeter ki biz, toplumumuzun insanımızın bilinç seviyesi ile takım ruhunu yükseltelim ve bu iki olaya onları odaklandıralım” dedi.

“BU SADECE HBB’NİN DEĞİL TÜM HATAY HALKININ PROJESİDİR”

Hatay’da siyaset yaparak karın doymadığının altını çizen Başkan Savaş, “Bugünden itibaren EXPO 2021 geleceğe daha da umutla baksın diye yol haritamızı oluşturup bu yükü birlikte taşıyabiliriz. Finale sıkışarak gitmek istemiyoruz. Hazır ve huzurlu bir şekilde gitmek istiyoruz. EXPO 2021’in hayal ettiğimiz gibi geçmesi için son 6 aya hazır girmemiz lazım. 2020’in son çeyreğinde bu işin hazır olması lazım. Bana diyorlar ki neden bu kadar uzun planlar yapıyorsun yarın ne olacağın belli değil? Küçücük ticari bir işletmenin bile master planı var. Biz de büyükşehiriz, Hatay’ız. Hatay’ın da kendine göre gelecekle ilgili bir plan projesi olması lazım. İnsanlar değişebilir ama hizmetler baki kalır. EXPO 2021’i ben kendimi düşünerek almadım. Onu oy verecek olan halk bilir. Bizim görevimiz gelecekle ilgili proje yapmak. Biz EXPO’nun yetişmesi için 2021 yılına hedef koyduk. Hedefi, planı ve projesi olmayan hiçbir şey başarılı olamaz. Geçtiğimiz günlerde bir yemek yarışması yaptık çok ses getirdi. Ocak ayı sonunda bir yemek yarışması daha yapacağız. Amacımız antrenman yapmak ve final gününde hazır olmak. Bu işe birlikte sahip çıkalım. Siyaseti karıştırmadan Hatay ve Hatay’ın geleceğini konuşacağız. Bu sadece HBB’nin bir projesi değildir, bu tüm Hatay halkının projesidir. Farklı görüşe sahip tüm kardeşlerimiz ve hemşehrilerimizle siyasi kaygı gütmeden zevkle çalışabiliriz” açıklamalarında bulundu.

Toplantının sonunda Başkan Savaş katılımcılara, yeni yıl hediyesi olarak kravat hediye etti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.