Başkan Genç’ten kongre teşekkürü « Hatay Yeni Haber Gazetesi

1 Ekim 2022 - 01:53

Başkan Genç’ten kongre teşekkürü

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Genel Başkan Nizam Genç, kongrenin ardından bir teşekkür mesajı yayınladı.

reklam
Başkan Genç’ten kongre teşekkürü
Son Güncelleme :

16 Temmuz 2021 - 16:16

54 views
reklam

Başkan Genç’ten kongre teşekkürü

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Genel Başkan Nizam Genç, kongrenin ardından bir teşekkür mesajı yayınladı.

reklam

İzmir’de gerçekleşen kongrede Genel Başkanlığa seçilen Genç, tüm katılımcılara teşekkür etti. Başkan Genç, yayınladığı açıklamada, “Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği olarak 15. olağan genel kurulumuzu İzmir’de yaptık. Salgın nedeniyle bir yıldan beri yapılamayan Genel Kurulumuz İzmir Mimarlık Merkezi salonunda Türkiye’nin 16 şube ve 20 temsilcilikteki delegelerimizin katılımıyla yapıldı. Hepsine katılımlarından dolayı teşekkürlerimizi sunarız. Genel Kurul öncesinde İzmir Milletvekili Necip Nasır’la derneğin çalışmaları ve yaşanan sorunlarla ilgili bilgi alışverişinde bulunduk. Genel Kurulumuza konuk olarak katılan İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır’a da yaptığı konuşmasından, gösterdiği ilgiden ötürü teşekkürlerimizi sunarız. Sındır, Yapı Denetim konusunu yakından takip ettiğini belirterek yakın zamanda yaşanan depremlerde yapı denetim hizmeti alarak yapılmış binaların az hasarla depremi atlatmış olmasından bahsetti. Katılımcılarımızdan İMO İzmir Şube Başkanı Eylem Ulutaş da benzer konulara dikkat çekti. Yapı Denetim Kuruluşlarında çalışan inşaat mühendislerinin çalışma koşullarının zorluğundan, alınan ücretlerin yetersizliğinden söz etti. Özellikle 30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan depremde yapı denetimli binalarda orta ve ağır hasarın bulunmadığını, yıkımın yaşanmadığını, sadece on binde dört oranında hafif hasar görüldüğünü, bu koşulların sağlanması için yapı denetim sisteminin ne kadar önemli ifade ettiler. İzmir Mimarlar Odası Başkanı İlker Kahraman’ın Bursa’da bir toplantıda olması nedeniyle yerine Yönetim Kurulu Üyesi Banu Aydın katıldı.

FAALİYETLERİMİZİ SÜRDÜRMEKTEYİZ

Ayrıca Gaziantep İMO Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk de aramızdaydı. Bu dönemde tüzük gereği aday olmayan önceki dönem Genel Başkanımız Tekin Saraçoğlu başta olmak üzere Yönetim Kurulu üyelerine, Denetleme ve Onur Kurulu üyelerine bugüne kadar verdikleri özverili çalışmalarından dolayı ayrı ayrı teşekkür ve şükranlarımı sunarım. %96’sı deprem bölgesinde bulunan ülkemizin, yaşanan depremler neticesinde yaşanan büyük can ve mal kayıplarının en aza indirilmesini hedefleyen Birliğimiz 2000 yılından itibaren milletimizin Bingöl Depremi (2003), Van Depremi (2011), Elazığ Depremi (2020), İzmir Depremi (2020) gibi acı günlere şahit olmasını engellemek adına Yapı Denetim Kuruluşları Birliği olarak faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Kuruluş faaliyetlerimiz arttıkça bu depremlerdeki hasar oranlarında büyük azalma gerçekleşmiştir. Kuruluşlarımız tarafından büyük bir özveri ile denetlenen yapılarda hiç bir ciddi hasar oluşmazken, yapı denetimsiz inşa edilmiş olan binaların ve kamu binalarının hasara ve yıkıma uğradığı görülmüştür. Deprem anından sonra afet alanındaki hasar tespit çalışmalarına da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızla iş birliği içerisinde katılım sağlamış olup çalışmaların tamamlanması için büyük emekler sarf etmiş bulunmaktayız. Böyle bir görevi üstlenmekten kuruluşumuz adına gurur duymaktayız. 2001 yılında yürürlüğe giren 4708 sayılı kanunumuz ve yönetmeliğimizdeki revizelerle hizmet kalitemiz her geçen yıl artmaktadır. Yaklaşık 20 yıldır 19 ilde, son 10 yıldır ise 81 ilde devletimizin verdiği yetkiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adına Yapı Denetim Kuruluşları olarak kamu binaları haricindeki yapıları denetleyerek toplumumuzun can ve mal güvenliğini sağlamak göreviyle hizmet vermekteyiz. Bu süre içerisinde denetim hizmeti verilen yapılarda gerek kalite bakımından gerekse deprem güvenliği bakımından çok önemli kazanımlar elde edilmiştir. Deprem öncesi ve sonrasında alınması gereken tüm önlemler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla birlikte, tüm yurt içi ilgili kurum, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarıyla ve yurt dışındaki ilgili kurumlarla işbirliği yaparak, yapı denetim sistemini iyileştirmek, güvenli ve sağlıklı yapıların inşa edilmesini temin etmektir.

BEREKETLİ VE GÜVENLİ BİR DÖNEM DİLERİZ

Bu uğurda Yönetim, Denetim ve Onur Kurulları üyelerimizle birlikte özverili çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Yapı Denetimin öznesi olan denetçi ve kontrol mühendisi mimar ve mühendisler ile şantiye şefi mimar ve mühendislerin iyi eğitim almış olmaları ve mevzuatımızı öğrenmeleri için “Yapı Denetimi Temel Eğitimi” ve “Şantiye Şefliği Temel Eğitimi” almalarının şart olduğunu ve bu çerçevede Birliğimizin yapı denetim sisteminin iyileştirilmesi için katkı koyacağını vurgulamak isteriz. Yapı Denetim Kuruluşları Birliği olarak birçok kez belirttiğimiz gibi kamu yapıları dâhil tüm yapıları kapsayan güçlü, bağımsız bir yapı denetim sistemi ile birlikte proje ve yapım sürecinin ele alınarak yapı üretim sürecinin güvenli ve nitelikli hale getirilmesini hedefliyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın oluşturduğu Elektronik Dağıtım Sistemi ile yapı denetim sisteminin iyileştirilmesi adımlarından en büyük olan adımı atılmıştır. Hizmet sektörümüzün kalitesinin iyileştirilmesi adına kuruluşlarımız “birlik” statüsü adı altında toplanmalıdır. Genel Kurulumuzun ardından yeni dönemimizde bunun sağlanması için tüm çabamızı sonuna kadar sarf edeceğiz. Herkese yapı üretim sürecinde daha bereketli ve güvenli bir dönem dileriz” ifadelerini kullandı.

reklam

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam