6 siyasi parti liderinden üçüncü ortak açıklama « Hatay Yeni Haber Gazetesi

14 Nisan 2024 - 06:59

6 siyasi parti liderinden üçüncü ortak açıklama

6 siyasi partinin genel başkanları, bir araya geldiği 3. liderler buluşmasının ardından yeni seçim yasasına karşı siyasi iş birliğini derinleştireceklerini açıkladı.

reklam
6 siyasi parti liderinden üçüncü ortak açıklama
Son Güncelleme :

25 Nisan 2022 - 9:13

213 views

6 siyasi parti liderinden üçüncü ortak açıklama

6 siyasi partinin genel başkanları, bir araya geldiği 3. liderler buluşmasının ardından yeni seçim yasasına karşı siyasi iş birliğini derinleştireceklerini açıkladı.

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” mutabakat metnine imza atan 6 siyasi partinin liderleri, üçüncü buluşmayı bugün Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın ev sahipliğindeki iftar yemeğinde yaptı.

ÖZAL’IN MAKAM ODASINDA İFTAR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Merak Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun ağırlandığı iftar yemeği; eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ANAP Genel Başkanı olarak son kullandığı makam odasında yenildi.

GÖRÜŞME 6.5 SAAT SÜRDÜ

6 liderin saat 19.33’te başlayan buluşması, saat 01.20 sıralarında sona erdi. Yaklaşık altı saat süren toplantının ardından, 6 liderin imzasıyla yapılan ortak yazılı açıklama şöyle:

Reklam

http://www.asitemizlik.com.tr, Bu Reklam Linki ile firmamıza başvuru yapanlara firmamız tarafından %10 indirim yapılacaktır.

 

“GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEMDE KARARLIYIZ”

“Milli Egemenliğimizin kaynağı Gazi Meclisimizin, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 23 Nisan 1920’de açılışının 102. yıl dönümünden bir gün sonra bir araya gelen altı siyasi partinin liderleri olarak, TBMM’ye yeniden itibar kazandıracak ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ konusundaki kararlılığımızı bir kez daha teyit ediyoruz.

“İKTİDAR, YENİ SEÇİM YASASIYLA SİYASET MÜHENDİSLİĞİ PEŞİNDE”

Bu bağlamda, iktidarın yeni seçim yasası ile yapmak istediği siyaset mühendisliğine karşı iş birliğimizi derinleştirerek sürdürme yönündeki çalışmalarımızı gözden geçirdik. Yoksullaşmayı derinleştiren hayat pahalılığı ve yaşanan ekonomik yıkım sürecinden çıkış yolları konusunda da görüş alışverişinde bulunduk.

ÇALIŞMA GRUPLARININ GÖREV ALANLARI KONUŞULDU

Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş sürecinin anayasal ve yasal çerçevesi, seçim güvenliği ve iş birliğimizin temel ilke ve hedefleri konularında oluşturmaya karar verdiğimiz çalışma gruplarının görev alanları ve çalışma yöntemlerini ele aldık.

Reklam

ÇALIŞMA GRUBUNA 4 GÖREV

Bu çerçevede anayasal ve yasal mevzuatla ilgili çalışma grubu; Siyasi ahlak yasası, Ekonomik ve Sosyal Konseye işlerlik kazandırılması ile ilgili düzenlemeler, Merkez Bankası bağımsızlığının teminat altına alınması, Uzun vadeli strateji ve planlamadan sorumlu bir kurumsal yapının oluşturulması, konularında yasal hazırlık yapılması için görevlendirilmiştir. Cumhurbaşkanı adayı nasıl belirlenecek

Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda liderler olarak birçok kez vurguladığımız gibi uzlaşmacı, özgürlükçü, demokratik değerleri içselleştirmiş, milletimizin tamamını kucaklayan, siyasi ahlak ilkelerini benimseyen, liyakat sahibi bir aday belirleyeceğiz.

“İKTİDAR, BİDEN’IN ‘SOYKIRIM’ İFADESİNE SESSİZ KALMIŞTIR”

Ayrıca, bugün ABD Başkanı Joe Biden’ın tarihi gerçekleri siyasi istismar aracı yapan açıklamasını kınıyor, geçen sene ‘soykırım’ ifadesinin ABD Başkanı tarafından ilk kez kullanılmasına güncel kaygılarla sessiz kalan iktidarın bu ağır vebalin ortak sorumluluğunu taşıdığını vurguluyoruz.”

KARAMOLLAOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

Buluşmaya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, ortak yazılı açıklama metnini paylaşarak, “Ortak sorunlarımız karşısında ortak sorumluluklarımızın farkındayız. Başta ev sahibi Gültekin Uysal Bey olmak üzere, Sayın Genel Başkanlara teşekkür ediyor; bu verimli toplantıda aldığımız kararların hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Reklam

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.