20 yıllık vergi tatili geliyor « Hatay Yeni Haber Gazetesi

21 Temmuz 2024 - 22:19

reklam

20 yıllık vergi tatili geliyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, stratejik yatırımların 20 yıllık arazi, liman, yol, elektrik fiyatı gibi taleplerini karşılayacaklarını, vergi tatili getireceklerini söyledi. Bakan Zeybekci’nin açıklamalarını ‘olumlu’ karşılayan işadamları, yatırımcı iştahının artacağını belirtiyor

20 yıllık vergi tatili geliyor
Son Güncelleme :

09 Haziran 2016 - 8:58

203 views

Vergi Konseyi’nin 2003 yılında gündeme getirdiği ‘vergi tatili’ stratejik yatırımlar için devreye giriyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Stratejik yatırımlar için firmaların arazi, liman, yol, 20 yıllık elektrik fiyatı, tüm vergilere 10-20 yıllık tatil gibi ne talepleri varsa karşılayacağız” dedi. Türkiye’nin bazı alanlarda kendi dev şirketini yaratmak için sektöre başkalarının girişiyle ilgili koruma önlemleri de alacaklarını dile getirerek, “Dünya kendi devlerini yaratmak için böyle yapmış, biz de demir-çelik, diğer cevherler, petro-kimya, elektrikli elektronik cihazlar rüzgâr santrali gibi alanlarda böyle yapacağız” diye konuştu. Bakan Zeybekci’nin açıklamaları iş dünyasında da olumlu algılandı.

DEVLERİN DİKKATİNİ ÇEKER
İşadamları stratejik yatırımların bu planlamayla çekilebileceğini belirtirken, “Türkiye’de dev ölçekli sanayi şirketlerine ihtiyaç var. Bu kararlar yatırımcıyı pozitif etkiler. Geçmiş dönemlerde açıklanan yatırım teşvikleri büyük şirketlerden yeterince ilgi görmemişti. Daha uzun vadelerde verilecek teşvikler dünya devlerinin dikkatini çeker. Artık devletler de yatırım çekmek için kendi aralarında yarışıyor. Dolayısıyla bu vergi tatili uygulaması hayata geçirilirse çok doğru bir adım olur” diyor.

DOLAR KURUNDA % 10 KÖPÜK VAR
Bakan Zeybekci, kurun seviyesiyle ilgili olarak da “TL’nin, dolar endeksini oluşturan para birimlerinin üzerinde yaşadığı kayıp benim için köpüktür. Şu anda yüzde 10’dan biraz daha az olsa da köpük var” dedi. Zeybekci, Merkez Bankası’nın faiz indirimine devam etmesini beklediğini, 50’şer baz puan indirimlerin iyi bir oran olduğunu belirtti. Zeybekci, cuma günü açıklanacak birinci çeyrek büyüme verisiyle birlikte 2016 için farklı şeyler konuşulmaya başlanacağını söyledi. Bakan Zeybekci, “Gümrük Birliği revizyonunda teknik görüşmeler son çeyrekte başlayacak” dedi.

Körfez’den yatırımcı gelir

Yavuz Eroğlu (PAGEV Başkanı) Türkiye, plastik mamul üretiminde yıllık 8.5 milyon ton üretim gücüyle dünyada 6’ncı sırada bulunuyor. Türkiye’de dev ölçekli sanayi şirketlerine ihtiyaç var. Bu kararlar yatırımcıyı pozitif etkiler. Özellikle Körfez’deki yatırımcılar Türkiye’deki plastik mamul pazarının büyüklüğüyle buraya yatırıma gelmek isteyecektir.

Teşvikte dikkatli davranılması gerek

Namık Ekinci (Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı) Sektörümüze karşı ABD ve Kanada tarafından vergi soruşturmaları açılıyor. Bu soruşturmaların bir kısmı devam ediyor. Bu sebeple sektöre verilmesi olası bir teşvik, ihracatımızın önünde büyük engeller oluşturur. Umarım bu unsurlar dikkate alınarak değerlendirme yapılır.

Elektronik sektörüne olan iştahı artırır

Murat Kolbaşı (Arzum Ev Aletleri Y.K. Başkanı) Elektronik cihazlarda marka sahipleri Kore ve ABD’li firmalar olmasına karşın, üretim Çin’de yapılıyor. Türkiye bu tür teşviklerle bu alanda yatırımcı çekebilir. Buraya gelen yatırımcı sadece ihracat değil, iç pazara da satış fırsatını yakalayabilir. Bu karar, yatırımcının iştahını artırır.

Karar bizi heyecanlandırıyor

Ahmet Nazif Zorlu (Zorlu Holding Y.K. Başkanı) Devletin stratejik yatırımları bu tür kolaylıklar sağlayarak desteklemesi çok yerinde bir karar. Ekonomi yönetiminin de sanayicinin halinden anladığını düşünüyoruz. Üretim bir ülke için olmazsa olmaz bir unsurdur. Hükümetin vergi tatili gibi bu tür konuları gündeme getirmesi bile bizi heyecanlandırıyor. Uygulamaya geçerse, üretim ve istihdam artar. AB ülkelerinde bile bu tür uygulamalar mevcut.

Uzun vadeli teşvik işe yarar

Murat Akyüz (İKMİB Başkanı) Petrokimya, ülkemizin ihtiyacı olan temel kimyasalların ve hammaddelerinin üretimi için en önemli stratejik yatırım kollarından biridir. Geçmiş dönemlerde açıklanan teşvikler bu tür yatırımların büyüklüğü dolayısıyla yeterince ilgi görmemişti. Daha uzun vadeli teşvikler dünya devlerinin dikkatini çeker. Vergi tatilinin yanı sıra arazi, liman, yol ve elektrikte 20 yıllık taahhüt de yatırımcı açısından oldukça ilgi çekici.

Vergi tatili nedir?
Yatırım gelirlerinin belirli bir süre vergi dışı bırakılmasıdır. Böylece, geçici bir süre de olsa yatırımların yergi yükünü azaltarak yeni yatırımları özendirici bir etki doğurur.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN