Yeşildal’dan DSİ’ye destek « Hatay Yeni Haber Gazetesi

1 Ekim 2022 - 01:29

Yeşildal’dan DSİ’ye destek

AK Parti Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal, Devlet Su İşleri ile Hatay Büyükşehir Belediyesi arasındaki su polemiğine son vermek adına bir basın açıklaması yaptı. Başkan Yeşildal, açıklamasında DSİ’ye destek vererek HBB’nin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini istedi.

reklam
Yeşildal’dan DSİ’ye destek
Son Güncelleme :

09 Temmuz 2021 - 13:58

41 views
reklam

Yeşildal’dan DSİ’ye destek

AK Parti Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal, Devlet Su İşleri ile Hatay Büyükşehir Belediyesi arasındaki su polemiğine son vermek adına bir basın açıklaması yaptı. Başkan Yeşildal, açıklamasında DSİ’ye destek vererek HBB’nin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini istedi.


Konuyla ilgili DSİ’den yayınlanan açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Hatay’a yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor. DSİ tarafından Hatay’da son 18 yılda sayısız esere imza atılmış ve Hataylıların hizmetine sunulmuştur. Bugün itibariyle de şehrin birçok noktasında DSİ’nin devam eden projelerine ait şantiyelerini görmek mümkündür. Tüm bunlarla birlikte şehirlerimizin içme suyu problemlerine kalıcı çözümler üreten DSİ, vatandaşlarımıza menba kalitesinde içme suyu temin etme gayretindedir. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Hatay’da çalışmaları devam eden Hatay İçme Suyu İsale Hattı işi kapsamında da üstüne düşen sorumluluğu her yönüyle yerine getirmiş fakat Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı HATSU Genel Müdürlüğünce takriben 5 yıl boyunca geciktirilen kamulaştırma işlemleri neticesinde Hatay İçme Suyu İsale Hattı’nın hizmete alınmasında gecikme yaşanmıştır. Hatay İçme Suyu İsale Hattı projesinin hayata geçirilmesi için 02.02.2016 tarihinde DSİ Genel Müdürlüğü ile HATSU Genel Müdürlüğü arasında anlaşma sağlanmış ve ortak bir protokol imzalanmıştır. Bu protokolün ilgili maddelerinde; DSİ tarafından inşa edileceği belirtilen ünitelerin belediye mücavir alan sınırları dışında kalan kısımlarındaki istimlak işleri DSİ tarafından, belediye mücavir alan sınırları içinde kalan kısımlarındaki istimlak işlerinin ise HATSU tarafından gerçekleştirileceği ve kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasının ardından HATSU tarafından yazı ile DSİ’ye bildirilmesi ile inşaat sürecinin başlayacağı, aksi durumda ise inşaat sürecinin başlamayacağı açıkça belirtilmiştir. Projenin ivedilikle hayata geçirilebilmesi için bu Protokole istinaden DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Hatay İçmesuyu İsale Hattı İkmali İnşaatı işinin ihalesi 26.07.2016 tarihinde yapılmıştır.

reklam


Çözüm Üretilmeden Kaybedilen 5 Yıl…
İlerleyen süreçte HATSU tarafından sorumluluk alanındaki istimlak işlemlerinin yapılmaması çalışmalarda ilerlemeyi imkansız hale getirmiştir. DSİ tarafından HATSU Genel Müdürlüğü’ne farklı tarihlerde müteaddit defalar yazılan yazılarda işlerin bitmesi için Depo ve Terfi Merkezlerinin yerlerinin tüm bu süreç başlamadan önce iki tarafında mutabık kalarak imzalamış olduğu “Protokol” gereği olarak HATSU tarafından kamulaştırılarak DSİ’ye teslim edilmesi hususunda yazılar yazılmasına rağmen olumlu bir dönüş olmamıştır. DSİ tarafından işin %81’i tamamlanmışken, Proje için hayati öneme sahip bu kamulaştırma işlemlerinin HATSU Genel Müdürlüğü tarafından yapılamaması sonucu Müteahhit Firmanın talebi üzerine 7161 sayılı kanun kapsamında 25.03.2020 tarihinde iş Tasfiye edilmiştir. 02.02.2016 tarihindeki Protokol gereği kamulaştırılması gerekli 7 adet alan (3 adet depo ve 4 adet tefi merkezi yerleri) ancak takriben 5 yıl sonra HATSU Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırılmıştır. Protokolün üzerinden yaklaşık 5 yıl gibi uzunca bir süre geçtikten sonra 08.04.2021 tarihli yazı ile kamulaştırma sorunlarının çözüldüğüne dair yazı ile durum HATSU tarafından DSİ’ye bildirilmiştir.
Proje Yatırım Programına Dahil Edildi
Hatay İçmesuyu Projesi; Büyük Karaçay Barajı, Hamsu İsale Hattı, İçmesuyu Arıtma Tesisi ve İçmesuyu İsale Hattı olmak üzere 4 ana üniteden oluşmaktadır. HATSU Genel Müdürlüğü tarafından yer teslimi yapılmadığından inşaatları yapılamayan 3 adet depo ve 4 adet terfi yerleri hariç DSİ Genel Müdürlüğü tarafından bütün imalatlar tamamlanmış durumdadır. DSİ tarafından %81’i tamamlanan işin geriye kalan imalatlarının da yapılarak içmesuyunun bir an önce faydaya dönüşebilmesi için 60.000.000 TL maliyetindeki Hatay İçmesuyu İsale Hattı Tamamlama işi 2021 yılı yatırım programında dahil edilmiştir. Protokolün 02.02.2016 tarihinde imzalanmasının üzerinden yaklaşık 5 yıl geçtikten sonra 08.04.2021 tarihinde söz konusu depo ve terfi merkezlerin kamulaştırma sorunlarının çözüldüğüne dair HATSU’dan gelen yazının hemen akabinde inşaat ihalesinin yapılabilmesi için 30.04.2021 tarihli yazı ile DSİ Genel Müdürlüğü tarafından ihale işlemleri başlatılmıştır. Bu kapsamda 10.08.2021 tarihinde işin ihalesi yapılacaktır.
ASLANTAŞ BARAJI VARKEN YERALTI KAYNAKLARININ KULLANILMASI DOĞRU OLMAZ
İskenderun İlçemizin 2050 yılına kadar, nüfus projeksiyonuna göre yılda 650.000 kişinin güvenli içme suyu temin edilmiştir. Proje kapsamında,
1. İskenderun Cevdetiye Su Alma Yapısı ve Bağlantıları:
2. İskenderun İçmesuyu Arıtma Tesisi:
3. İskenderun İçmesuyu İsale Hattı:
4. Osmaniye Cevdetiye Regülatörü-Hamis Çayı Mansap Düzenlemesi: Projeleri 2012 -2019 yılları arasında hayata geçirilmiştir. Projelerimizin toplam yatırım maliyeti 185 Milyon TL’dir. Yapımları tamamlanan “İskenderun İçmesuyu Arıtma Tesisi” ve “İskenderun İçmesuyu İsale Hattı “projelerimiz 13.09.2017 tarihi itibari ile HATSU Genel Müdürlüğüne devredilmiştir. Ancak Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı HATSU Genel Müdürlüğü tarafından sistemi çalıştıracak personel temini yapılmadığından devreye alınmadığını kendilerince defaatle ifade etmişlerdir. Yine 22.02.2021 tarihinde Hatay Valimiz Sayın Rahmi DOĞAN koordinasyonunda tesisin işletmeye açılması noktasında ilgili kurumların katılımıyla bir toplantı tertip edilmiş, toplantıda kurumumuzu sorumluluğunda olmamasına rağmen Valimizin talimatı ile Cevdetiye Su Alma Yapısının bulunduğu noktada mahmuz yapısı ve ulaşım yolunun Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce yapılması talimatlandırılmış, akabinde HATSU Genel Müdürlüğünce inşaat çalışmaları tamamlanmasına rağmen yaklaşık 5 yıldır işletilmeyen tesisin ivedilikle işler hale gelmesi için gerekli çalışmaların yapılması ifade edilmiştir. Devlet Su İşleri 6.Bölge Müdürlüğünce yaklaşık 2.5 Milyon TL maliyeti bulunan mahmuz yapısı ve ulaşım yolu tamamen idari imkanlar ile yapılarak tamamlanmıştır. Fakat akabinde HATSU Genel Müdürlüğünce “İskenderun İçmesuyu Arıtma Tesisi” faliyete geçmesi adına herhangi bir çalışma yapmadığı görülmüştür. Aslantaş Barajından ve Cevdetiye Su Alma yapısının olduğu noktalardan alınan tüm numuneler içmesuyu parametrelerine uygun olduğu görülmüştür. Ayrıca tesis HATSU Genel Müdürlüğüne devredilmeden önce Arıtma Tesisi Devreye alınmış olup söz konusu İçmesuyu Parametrelerine uygun olarak arıtma yapılmış ve Belediye yetkililerinin imzaladığı performans testleriyle tutanak altına alınmıştır. Bilindiği üzere Ülkemiz su zengini olan ülkeler kategorisinde olmayıp su stresi çeken ülkeler arasında bulunmaktadır. Bu noktada su kaynakların etkin ve en verimli şekilde kullanılması asıl olandır. Öncelikli olarak yerüstü su kaynaklarının en üst düzeyde kullanılması bu konuda çok büyük önem arz etmektedir. Bu noktada Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce Ceyhan Nehri üzerine kurulu olan Aslantaş Barajı’ndan cazibe ile alınan suların kullanılması imkanı varken, İskenderun İlçemizin su ihtiyacının karşılanması için yer altı su kaynaklarının üstelik çok yüksek enerji maliyetleri oluşarak karşılanması kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması adına doğru bulunmamaktadır” denildi.

reklam

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam