Yavuz: Hatay’ın anavatana katılması Türkiye’nin gücüne güç katmıştır « Hatay Yeni Haber Gazetesi

21 Temmuz 2024 - 22:36

reklam

Yavuz: Hatay’ın anavatana katılması Türkiye’nin gücüne güç katmıştır

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Hatay’ın Anavatana katılışının 82. Yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı.

Yavuz: Hatay’ın anavatana katılması Türkiye’nin gücüne güç katmıştır
Son Güncelleme :

22 Temmuz 2021 - 18:09

309 views

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Hatay’ın Anavatana katılışının 82. Yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı.

reklam


Gazi Mustafa KEMAL Atatürk’ün son barış zaferi olan, Hatay’ın Anavatana katılmasının Türkiye’ye güç kattığını ve Anavatana katılışın siyasi ve diplomatik başarı olarak Türkiye tarihinde anlamlı bir yeri olduğunu belirten Başkan Yavuz mesajında şunları söyledi; “Kararlı bir şekilde yürütülen barışçıl ve akılı politikalar sayesinde 82 yıl önce Hatay’ın Anavatana katılması, Cumhuriyetin ilanından sonra aziz milletimizin en önemli kazanımlarından biri olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “40 Asırlık Türk Yurdu Düşman Elinde Esir Kalamaz”, Hatay benim şahsi meselemdir” Vecizesi hayata geçirilerek Hatay’ın 82 yıl önce 23 Temmuz 1939 tarihinde Anavatanımız olan Türkiye Cumhuriyetine bağlanması gerçekleştirilmiştir. Ulu önderimiz Atatürk’ün de çözümü için değerli çabalar sarf ettiği ve büyük önem verdiği Hatay konusu, Hatay’lı hemşerilerimizin azim ve iradeleri, Türkiye’nin akılcı politika ve hamleleri sayesinde, barışçıl ve diplomatik yöntemlerle çözülmüştür. Bağımsız Hatay Parlamentosu’nun aldığı tarihi karar ile Hatay’ı anavatan Türkiye ile bütünleştirerek, büyük bir kucaklaşmayı gerçekleştirmiştir. Hatay’ın anavatana katılması, Milli Birlik ve Beraberliğimizin gücünü, birlikte yaşama irademizi ve milletimizin dayanışmasını tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Bağımsızlığını canından aziz bilen bir milletin evlatları olarak, bu kutsal mirasa en güçlü bir şekilde sahip çıkmak ve ebediyete kadar yaşatmak milletimize ve aziz şehitlerimize karşı asli borcumuzdur. Bulunduğu konum itibarı ile ipek yolu üzerinde bulunan, 3 yanı denizlerle çevrili oluşu ile stratejik öneme sahip bir coğrafyada bulunması nedeniyle tarihte yaşamış 8 ayrı medeniyete ait zenginlik unsurlarını üzerinde bulunduran Hatay ilimiz bir tarih ve kültür bahçesidir. Tarihi zenginliklerle çevrili kültürünü karşılıklı hoş görü ve sevgi iklimiyle buluşturmayı başaran Hatay İlimiz Dünyada eşine az rastlanır bir güzelliği iç içe yaşatmayı başara bilmiş özel bir ilimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle, Barış ve hoşgörü kenti olan güzel Hatay’ımızın Anavatana katılmasının 82. Yıldönümünü bir kez daha birlik ve beraberlik içinde coşkuyla kutlarken, İlimizin Anavatana katılması için mücadele ederek bu tarihi kararın alınması yönünde azimle uğraş veren başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen ve tüm silah arkadaşları olmak üzere vatanımızın kurtulması ve ülkemizin savunması uğruna şehit düşen tüm ecdadımız ile güvenlik kuvvetlerimizi saygı ve minnetle yâd ediyor, tüm şehitlerimize yüce Allah’tan (c.c.) Rahmet diliyorum. Ruhları şad, Mekânları Cennet olsun” dedi.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.