Teknoloji ve Ar-Ge Merkezi Ölçüm Belirsizliği ve Validasyon Eğitimleri « Hatay Yeni Haber Gazetesi

23 Nisan 2024 - 08:26

Teknoloji ve Ar-Ge Merkezi Ölçüm Belirsizliği ve Validasyon Eğitimleri

reklam
Teknoloji ve Ar-Ge Merkezi Ölçüm Belirsizliği ve Validasyon Eğitimleri
Son Güncelleme :

29 Mart 2018 - 17:29

10.019 views

Teknoloji ve Ar-Ge Merkezi Ölçüm Belirsizliği ve Validasyon Eğitimleri

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2017 yılı Teknik Destek Eylül-Ekim dönemi kapsamında kabul edilen “Mustafa Kemal Üniversitesi Teknoloji ve Ar-Ge Merkezi Ölçüm Belirsizliği ve Validasyon Eğitimleri Sağlama Projesi” başarı ile gerçekleştirildi.

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı teknik destek başvurusu kapsamında; MARGEM’e Akredite Laboratuvar Statüsü kazandırılması ile İlgili çalışmalar başladı. Bu amaçla EDGE Gıda Yem Çevre Sağlığı Analiz ve Laboratuvarından Senem Karakaya, Aynur Zeyrek ve Ezgi Çınar tarafından 1 hafta süre ile eğitim verildi. Eğitimlere; MARGEM’de çalışan Deney personelleri,  Ziraat Fakültesi ve Veteriner Fakültesinde görevli ilgili personeller katılım sağladı.

Verilen eğitimler kapsamında Senem Karakaya tarafından Kimyasal analizlerde Validasyon ve Ölçüm Belirsizliği Hesaplama Eğitimi, Aynur Zeyrek tarafından Mikrobiyolojik analizlerde Validasyon ve Ölçüm Belirsizliği Hesaplama Eğitimi, Ezgi Çınar tarafından ise Kromatografik cihazlar (HPLC, GC FID, LCMSMS) ve Spektroskopik Cihazlar (AAS ve AES) için Validasyon ve Ölçüm Belirsizliği Hesaplama Eğitimleri verildi.

Kalkınma Bakanlığı ve Mustafa Kemal Üniversitesinin sağladığı destekler ile toplamda yaklaşık 20 milyon TL bütçe ile yeniden yapılandırılan Mustafa Kemal Üniversitesi Teknoloji ve Ar-Ge Uygulama ve Araştırma Merkezi (MARGEM), gerek ilimizdeki kamu/özel kurum/kuruluşlara gerekse bölgede bulunan diğer basta üniversiteler olmak üzere kurum/kuruluşlara laboratuvar hizmeti vermek amaçlarıyla kuruldu.

Teknolojik cihaz altyapısı ve modern fiziki altyapısı ile Akredite Analiz ihtiyacı duyan Sanayici ve firmalara, Kamu kurum ve kuruluşlarına, birbiri arasında analiz yaptırıp “Third Party” ihtiyacı duyan özel sektör firmalarının tamamına pozitif yönde katma değer sağlama parolası ile çalışmalarına başlayan MARGEM; Üniversite içerisinde yapılan akademik çalışmaların kalitesinin arttırılması ve Uluslararası düzeyde Üniversitemiz ve İlimizin tanınırlığı arttırılması, İlimizde yapılacak Ar-Ge faaliyetlerine destek olunarak daha etkin bir Üniversite-Sanayi İşbirliği sağlanmasını hedefliyor. (Haber Merkezi)

 

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.