Seyfettin’den sağlık çalışanlarına teşekkür « Hatay Yeni Haber Gazetesi

21 Temmuz 2024 - 00:44

reklam

Seyfettin’den sağlık çalışanlarına teşekkür

Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin, koronavirüs sürecine yönelik bir basın açıklaması yayınladı. Koronavirüs hayatımıza gireli 1 yıl oldu diyen Seyfettin, 1 yıllık süreçte gösterdikleri yoğun çabalardan dolayı tüm sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Seyfettin’den sağlık çalışanlarına teşekkür
Son Güncelleme :

11 Mart 2021 - 10:57

194 views

Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin, koronavirüs sürecine yönelik bir basın açıklaması yayınladı. Koronavirüs hayatımıza gireli 1 yıl oldu diyen Seyfettin, 1 yıllık süreçte gösterdikleri yoğun çabalardan dolayı tüm sağlık çalışanlarına teşekkür etti.


Bir yıl önce Çin Wuhan’da başlayan ve 10 Mart 2020’de ülkemizde de gündeme gelen amansız pandeminin birinci yılını doldurduk. Gün itibariyle 27’si dişhekimi, 3’ü diş teknisyeni olmak üzere 385 sağlık çalışanı, ülkemizde ise toplamda 29.160 kişi vefat etmiştir. Bu süreçte kamuda ADSM ve üniversitelerdeki uzmanlık öğrencileri filyasyonda görevlendirildiler, karşılaştıkları olumsuzluklara rağmen en ön safta büyük özveri ile görevlerini yaptılar. Özelde çalışan dişhekimlerimiz de, kamuda halkın ağız diş sağlığı hizmetine ulaşım hakkının pandemi döneminde kısıtlı olmasına rağmen bu kamusal hizmete cevap vermek için görevlerinin başındaydılar. Bulaşın önlenmesi için tam kapanma ve tüm toplumun bağışıklanması için aşı temini konusunda yapılması gerekenler tam olarak yerine getirilmemiştir. Temin edilen 9 milyon aşı toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için yeterli değildir. Sadece 2 milyon yurttaşımıza ikinci doz aşı yapılabilmiş ve aşılanmadan sonra toplumun sadece %2 kadarının bağışıklanmış olması beklenmektedir. Toplumsal bağışıklığın elde edilmesi için nüfusun en az %70’nin bağışıklanması gerekir. Tıpkı 1 Haziran normalleşme kararları gibi bu kararlar da erken alınmıştır. Sosyal devlet ilkelerine uygun bir şekilde 14-28 gün kapanma uygulanamamış, resmi rakamlarla 3 milyona yakın yurttaşımız hasta olmuş, 30 bine yakın yurttaşımız yaşamını kaybetmiştir.


SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR EDERİZ
TDB olarak önerimiz; yeterli bağışıklama düzeyini sağlayabilecek en az 150 milyon doz aşının temin edilerek, aşıya adil ve eşit erişim ile toplumsal bağışıklığı sağlamak, eş zamanlı olarak da sosyal devlet ilkeleriyle bağdaşacak şekilde yurttaşlarımıza mali yardım desteği sağlanarak, 14-28 gün bireysel hareketliliğin korunduğu, toplumsal kısıtlamaların getirildiği bir kapanma uygulamasını hayata geçirmektir. Sağlık Bakanlığına bir kez daha sağlık emek ve meslek örgütleri ile işbirliğinin önemini hatırlatıyoruz. Kayıplarımız önünde sevgi, özlem ve yas ile eğiliyor, pandemi ile savaşın en ön safında savaşan meslektaşlarımız başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına Türk Dişhekimleri Birliği olarak teşekkür ediyoruz. Pandemi sürecinde bilimsel doğrular üzerinden şeffaf, halkı önceleyen, kamucu çözüm ve önlemler için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna ve basına saygılarımızla bildiririz” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.