SAMANDAĞ’DA ULUSLARARASI ANADİL GÜNÜ ETKİNLİĞİ « Hatay Yeni Haber Gazetesi

17 Haziran 2024 - 04:10

reklam

SAMANDAĞ’DA ULUSLARARASI ANADİL GÜNÜ ETKİNLİĞİ

SAMANDAĞ’DA ULUSLARARASI ANADİL GÜNÜ ETKİNLİĞİ
Son Güncelleme :

26 Şubat 2018 - 8:53

200 views

SAMANDAĞ’DA ULUSLARARASI ANADİL GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER) Dünya Anadili Günü dolayısıyla Samandağ Yeni Çarşı Salonu’nda bir etkinlik düzenledi.

Etkinliği sunan Arap Ozan(FİNNEN) Nihat Çay okulda öğrencilerine Arapça öğreten öğretmenlere ve anne babalara teşekkür etti.

İlkokul çocuklarının Arapça’daki bilgi ve becerilerini sergilemelerine yönelik olan etkinliğe çok sayıda çocuk ve velileriyle birlikte katıldı. Etkinlikte çocuklar Arapça hikaye, şarkılar, tekerleme, atasözleri, bilmece, yarışmalar alanlarında bildiklerini söylediler. 7’den 70’e herkesin katıldığı etkinlikte çocukların sahne performansları izleyenler tarafından alkış aldı.

Etkinliğe, Belediye Başkanı Mithat Nehir, Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız,  Samandağ Belediye Meclis Üyesi Levent Fırıncıoğulları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, veliler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinlikte konuşmasını Arapça yapan Samandağ ÖVDER Başkanı Arkadaş Karataş şunları kaydetti;

“Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Kurulu, 1999 yılında aldığı bir kararla 21 Şubat gününü, “Uluslararası Anadili Günü” olarak kabul etmiş ve ilk kez 2000 yılında, dünya çapında kültürel çeşitliliği ve çok dilliliği desteklemek amacıyla “Dünya Anadili Günü” kutlanmaya başlamıştır. UNESCO verilerine göre dünya üzerinde 2 bin 500 dil yok olma tehlikesiyle karşı karşıyayken, Türkiye’de tehlikede olan anadili sayısı 18’i bulmaktadır. UNESCO tarafından yüz yıl içinde bir dili konuşacak çocuk kalmayacak durumda ise o dil tehlikede, bir dili konuşan hiç çocuk kalmamışsa o dil ölü kabul edilmektedir. Dil konuşulmazsa ölür. Konuşulan dili çocuklara, gelecek kuşaklara aktarılır. Biz bu sene Övder olarak bir ilki gerçekleştiriyoruz. Yıllardır bu topraklarda kardeşçe yaşıyoruz. Halklar kardeşçe yaşamasını çok iyi öğrenmişler. Samandağ’da şarkılarımız Türkçe, Arapça söyleniyor. Bugün bu bir ilk, umarım gelecek yıllarda bu etkinlikleri sürdürürüz. Çocuklarımız rüyasını Arapça ifade edebiliyorsa biz bunu başarmış olacağız. Samandağ Belediye Başkanımız Mithat Nehir’e ve katkı sunan bütün sponsorlarımıza teşekkürlerimizi bir borç biliriz.” dedi.

“Anadilimize, kültürümüze her zaman sahip çıkacağız”

Belediye Başkanı Mithat Nehir :” Her yıl bugünlerde burada sizlerle birlikte olmaktan, bu etkinliğin geleneksel hale gelmiş olmasından mutluluk duyuyoruz. Anadilimizi, gelenek, göreneklerimizi, kültürümüzü öğreneceğiz. Biz bu değerleri yaşatmayı, gelecek kuşaklara aktarmayı önemsiyoruz. Ülkemizde farklı diller konuşuluyor, farklı renkler yaşıyor. Hatay-Samandağ ortak yaşama değerlerinin oluşturulduğu ve kardeşçe, barış içinde bir yaşamın yüzyıllardır sürdürüldüğü bir şehirdir. Biz kültürel çeşitliliği ve zenginliği olan bir şehirde yaşıyoruz. Bu çeşitliliğin, zenginliğin yaşatılması için çaba harcıyoruz. Ayrı ayrı diller konuşuyor olabiliriz; ama bütünde biriz birlikteyiz. Ülkemizin birliği, dirliği, selameti, huzurlu bir yaşam için, aydınlık yarınlar için önemlidir. Bizler bu anlamda ne gerekiyorsa üstümüze düşeni yaptık, yapmayı da sürdürüyoruz. Her insanın anadilini çocuklarına öğretmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çocukların anadillerinde rüyalarını görebilmeleri, anadillerini iyi bir şekilde bilmeleri gerekmektedir. Değerli büyükler, veliler çocuklarınızın bu doğrultuda yetişmesi için irade koyarsanız bu işin rengi değişir. Çocuklarımızın birden çok dil öğrenmesi için çaba göstereceğiz. Bir kaç dil bilen çocuklar gelecekte daha başarılı olacaklar. Daha iyi yerlere geleceklerdir. Samandağ’da eğitim seviyesinin bu kadar üst seviyede olması tesadüf değildir.  Eğitimde başarı sıralamasında çocuklarımız, gençlerimiz çok önlerde yer alıyorlar. Bu yıl Samandağlı bir hemşerimiz Tus sınavında ülke genelinde birinci oldu. Bütün sınavlarda Samandağlı gençlerin önemli başarılara imza attığını görüyoruz. Çocuklarımızın İki dilli yetişmesi eğitimdeki başarıya yansıyor. Çocuklarımızın iki dilli yetişmesi önem arz ediyor. Büyüklerin, velilerin bu konuda tutum almalı, ısrarlı, kararlı bir duruş sergilemelidir. Bu etkinlikte emeği geçen herkesi tebrik ediyor, hepinize teşekkür ediyorum. Uluslararası Anadil gününü kutluyorum.”dedi.

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.