Parlar: 30 Ağustos Kuvay-i Milliye ruhuyla kazanıldı « Hatay Yeni Haber Gazetesi

30 Mayıs 2023 - 04:20

Parlar: 30 Ağustos Kuvay-i Milliye ruhuyla kazanıldı

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay İl Başkanı 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları çerçevesinde Atatürk Anıtı önünde bir konuşma yaptı.

reklam
Parlar: 30 Ağustos Kuvay-i Milliye ruhuyla kazanıldı
Son Güncelleme :

30 Ağustos 2022 - 14:10

166 views
reklam

Parlar: 30 Ağustos Kuvay-i Milliye ruhuyla kazanıldı

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları çerçevesinde Cumhuriyet Halk Partisi Hatay İl Teşkilatı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Hatay Şubesi Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay İl Başkanı 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları çerçevesinde Atatürk Anıtı önünde bir konuşma yaptı.

Zaferin kahramanlarını minnetle anarak sözüne başlayan Parlar konuşmasında; “Osmanlı devleti birinci Dünya Savaşı’nda yenilince Mondros anlaşmasıyla teslim olmuş, emperyalist devletler Yunanlıları da yanlarına alarak Anadolu’nun dört bir köşesine el koymuş ve Sevr dedikleri bir proje yapmışlardı.

Masa başında oturup harita üzerinde ülkemizi paylaşmışlardı. İşte o büyük adam ilk sözünü söyledi “zaferin başkomutanı ve önderi” Mustafa Kemal ve arkadaşları çok zor koşullarda bindiler Bandırma vapuruna. Bilmeyenlere anlatmak lazım. İşgal edilmiş bir ülke. Ne ordu kalmış ne silah, ne de cephane. Borç batağında ki devletin maliyesi yabancıların kontrolünde. Özgürlük ve Bağımsızlık mücadelesi  Kuvayi Milliye ruhuyla Anadolu’da böylece başladı.

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM parolasıyla. Samsun’dan çıktılar yola. Adım adım dolaştılar Anadolu’yu. Ve kongrelerle anlattılar halka işgalden ancak milletin azim ve kararı ile kurtulmanın mümkün olacağını. Mecliste alınan kararlarla yönetildi Kurtuluş Savaşımız. Dört yıl boyunca kadınıyla erkeğiyle omuz omuza cephe cephe savaşıldı işgal ordularıyla.

BAĞIMSIZLIĞIN DEĞERİNİ BİLMELİYİZ

Ve sonunda gelindi 26 Ağustos sabahına. Özgürlük ve bağımsızlık yolunda atılacak son adıma sıra gelmişti. 26 Ağustos‘ta başladı büyük Taarruz Kocatepe’den  Afyon ovasına doğru. Beş gün süren savaşın sonunda Dumlupınar’da ulaşıldı zafere. Ve 30 Ağustos‘ta zafer geldi. Zaferin Başkomutanı 1 Eylül‘de “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir İLERİ!” diyerek hedefi gösterdi. Evet, geldikleri gibi gittiler kendi ülkelerine.

Bugün var isek, Çağdaş bir ülkenin özgür bir yurttaşı olarak yaşıyor isek Büyük Bağımsızlık Savaşımıza borçluyuz. Büyük Bağımsızlık Savaşımızda can veren; Ülkemizin her bir köşesinden şehitlerimize borçluyuz. Kanların döken gazilerimize borçluyuz. Ve geldikleri gibi  giderler diyerek bu büyük bağımsızlık Savaşımızı yaratan ve önderlik yapan gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına borçluyuz. 30 Ağustos emperyalizmin askeri alanda ilk defa yenildiği gündür.

30 Ağustos bu büyük bağımsızlık Savaşımızın zafer günüdür. Zaferin bayramıdır 30 Ağustos. 30 Ağustos zaferini ve tüm ulusal bayramlarımızı bir bayram günü olarak kutlamaktan öte anlamamız, anlatmamız, değerini bilmemiz ve her gün sahip çıkmamız gerekmektedir. 30 Ağustos zaferini kazananları ve bizlere emanet edenleri saygıyla anıyorum. 30 Ağustos zafer bayramımız kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Program hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Reklam

Reklam

Reklam

http://www.asitemizlik.com.tr, Bu Reklam Linki ile firmamıza başvuru yapanlara firmamız tarafından %10 indirim yapılacaktır.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam