MERYEM ANA HAVUZU. « Hatay Yeni Haber Gazetesi

22 Mayıs 2022 - 00:49

MERYEM ANA HAVUZU.

Arsuz’un Hacıahmetli Köyü’nden 8 kilometre ileride konumlanmış olan Meryem Ana Havuzu, halk arasında ‘Seydi’ adıyla bilinmektedir.

reklam
MERYEM ANA HAVUZU.
Son Güncelleme :

23 Nisan 2021 - 13:10

29 views
reklam

MERYEM ANA HAVUZU

Arsuz’un Hacıahmetli Köyü’nden 8 kilometre ileride konumlanmış olan Meryem Ana Havuzu, halk arasında ‘Seydi’ adıyla bilinmektedir. Meryem Ana Vadisi olarak da adlandırılan bu turistik bölge, hem doğal güzellikleriyle hem de Meryem Ana ile ilgili anlatılan efsaneleriyle dikkat çekmektedir.

Rhosus, Rhopolis,Arsuz sırasıyla Selevkoslara, Araplara, Bizanslılara, Memluklulara, Bizanslılara, Romalılara ve Selçuklulara ev sahipliği yapmıştır.


Antakya’daki Hıristiyanlığın hac merkezi haline gelen Senpiyer Kilisesine giden yol üzerinde bulunan Arsuz’da dünyanın en eski kiliselerinden olan Maryo Hanna Kilisesi ve Meryem Ana’nın banyo yaptığı yer olduğu iddia edilen Meryem Ana Havuzunu gezebilirsiniz.

Arsuz’un 8 km güneyinde eski antik kentlerden kalma izler görülmektedir. Surlar, duvarların yer aldığı bu kısmın biraz ilerisinde ise liman kalıntıları yer alır. Sütunlu Liman adı verilen bu kalıntının Helenistik döneme ait olduğu düşünülmektedir.

reklam

Arsuz’da tarihi yerlerin çok olduğu kadar, dinlenecek ve eğlenecek yerler de bir o kadar mevcuttur.

Araştırmacı yazar :Leman Toma Kuseyri
18.04.2021/Arsuz

reklam

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam