İMO 63 YAŞINI MUHTEŞEM YEMEK ORGANİZASYONU İLE KUTLADI « Hatay Yeni Haber Gazetesi

19 Nisan 2024 - 22:40

İMO 63 YAŞINI MUHTEŞEM YEMEK ORGANİZASYONU İLE KUTLADI

reklam
İMO 63 YAŞINI MUHTEŞEM YEMEK ORGANİZASYONU İLE KUTLADI
Son Güncelleme :

16 Aralık 2017 - 19:55

278 views

İMO 63 YAŞINI MUHTEŞEM YEMEK ORGANİZASYONU İLE KUTLADI

Kısa adı İMO olan İnşaat Mühendisleri Odası’nın 63. kuruluş yıldönümü düzenlenen yemekli geceyle kutlandı.

Antakya Anemon Otelde gerçekleşen yemeğe Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Yahya Hamurcu, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak ile İMO üyeleri katıldı.

BAŞKAN HARBİYELİ: KOLEKTİF ÇALIŞMALAR YÜRÜTTÜK

Gecede konuşma yapan İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şube Başkanı Selim Harbiyeli, Meslek odlarına görev almak gönüllülük esasına dayalı emek özveri ve deneyim gerektirir. İşte biz de yönetim kurulu olarak ciddi emekler vererek bu işi yapmaya çalıştıklarını belirterek, “Şuana kadar oda çalışmalarımızda kentimizin. Ülkemizin, mesleğimizin ve meslektaşlarımızın çıkarlarını ön plana tutarak kolektif çalışmalarımızı yürüttük.  Görevimizi yaparken odamızın ve görevimizin bizlerde yüklemiş olduğu sosyal sorumluluğumuzdan da hiç uzak durmamaya çalıştık. Toplumsal çalışmalarımızdan paydaşlarla birlikte hareket ederken, mesleki çalışmaları yürütürken de hem üyelerimizin hakları için mücadele ettik ve hem de üyelerimiz arasında eşitliği ve olası haksız rekabeti önlemeye ve bununla ilgili tedbirleri almaya çalıştık” dedi.

 

SORUNLAR YAŞIYORUZ

İMO olarak ilk genel kurulunu 19.12.1954’te yaptığını hatırlatan Başkan Harbiyeli, “63 yıldır toplumsal ve mesleki duyarlılıkları ön planda tutarak gerçek anlamda yanlışlara ve haksızlıklara karşı mücadele ederken, meslektaşlarımızı da her türlü yeniliğe, kanun ve yönetmenlik değişikliklerine karşı bilgilendirmektedir. İşte bu süreçte, 2013 yılında TMMOB yasasındaki değişiklik ile maalesef denetimsiz bir sürece girdik ve hemde oda üye ilişkisi zedelendi hem de üzülerek ifade etmem gerekir ki yapı ve hizmet üretiminde denetimsiz bir süreç yaşadık. Şuan ciddi anlamda bu yönetmenlik değişikliğinden kaynaklı sorunlarla TMMOB’a bağlı bütün meslek odalarında olduğu gibi bizler de sorunlar yaşıyoruz. Ülkemizin tamamında olduğu gibi bizler de Hatay Şube olarak çözüm üretmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede sağlıklı ve güvenli kentler için, Belediyelerle işbirliği protokolleri imzalanıyor. Bizde İnşaat Mühendisleri Hatay Şubesi olarak Hatay’daki TMMOB’ye bağlı meslek odaları ile birlikte “Sağlıklı Kentleşme, nitelikli yapılaşma, kültürel, tarihi ve doğal çevre değerlerinin korunarak geliştirilmesi için ortak mesleki ve teknik işbirliği protokolü” adı altında önce Samandağ Belediyesi ile sonra Defne Belediyesi ile protokol imzaladık. Önümüzdeki süreçte mimar olan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ile de görüşerek bu protokolü Antakya Belediyesiyle imzalamayı hedefliyoruz. Bu protokollerin, sağlıklı ve güvenli kentlerin oluşturulmasını ve denetimli hizmet üretimine sağlayacağı inancındayız. Burada Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’e ve Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman’a huzurunda tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Hatay İlimizde bir ilke imza atmış oldular. Bütün olumsuzlar ve zorluklara rağmen barış ve mutluluğun hakem olduğu bir dünya dileklerimizle saygılar sunuyorum” açıklamasında bulundu.

MAZMANOĞLU: İLKESİNDEN ASLA TAVİZ VERMEYEN BİR MESLEK ÖRGÜTÜNÜN KURULUŞUNU KUTLUYORUZ

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Cihat Mazmanoğlu da konuşmasında, “Bu yıl Odamızın kuruluşunun 63. Yılı kutluyoruz. Üyelerin hak ve çıkarlarını korumakla birlikte,  toplumsal yarar ilkesinden asla taviz vermeyen bir meslek örgütünün kuruluşunu kutluyoruz” dedi.

 

Mazmanoğlu, “İnsani ve sosyal yönü bu kadar görünüz bir başka mühendislik disiplini var mıdır bilmiyorum. Ancak bildiğim bir şey var. İnşaat mühendisleri çoğu zaman yaşamlarını hiçe sayarak mesleklerini icra etmişlerdir.

İdeallerine sıkı sıkıya bağlı ve böyle olduğu için de yalanması mümkün olmayan meslektaşlarımın önünde saygıyla eğiliyorum. Önemi bir teşekkürü de sizlerin her zaman yanında olan eşlerinize olduğunu belirtmek istiyorum. Bu duygularla yönetim kurulumuz adına bir kez daha sizleri kutluyor, yaşlanmayı değil yaşamı seçen meslektaşlarıma saygılar sunuyorum” dedi.

 

  1. VE 40. YILI DOLDURANLAR PLAKET VERİLDİ

İMO’nun 63. kuruluş yıldönümü gecesinde mesleğinde 25. ve 40. yılı tamamlayan İnşaat Mühendislerine plaket verildi.

Mesleğinde 25. Yılını dolduran Ali Muratoğlu, İsmail Altınöz, Behçet Serin,Cemal Hakan İpek ile 40. Yılını dolduran Cevdet Köse, Abdurrahman Nafiz Özcan, Züheyn Gülücü, Adnan Muratoğlu, Şekip Büyükaşık, İsmail Atmaca, Mehmet Ali Aksu, Fadış Dursun Ersöz, Mehmet Halef Emir, Fevzi Altay, Süleyman Metin Kalkan, Osman Aray, Şahap Karakaya ve Reşit Yalman’a hazırlık plaket ve onur belgeleri protokol üyeleri tarafından verildi. Gecede İMO üyeleri müzik eşliğinde gecenin geç saatlerine kadar eğlendiler. (Haber/Fotoğraf/Kamera: Levent AŞKAR)

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.