Günal: Ukrayna’daki savaş tüm insanlığın katlidir! « Hatay Yeni Haber Gazetesi

27 Eylül 2022 - 23:00

Günal: Ukrayna’daki savaş tüm insanlığın katlidir!

Eğitim İş Hatay 1 nolu Şube Başkanı Mustafa Günal, Türkiye’nin kuzeyinde yaşanan Ukrayna-Rusya savaşının insanlık suçu olduğunu kaydetti.

reklam
Günal: Ukrayna’daki savaş tüm insanlığın katlidir!
Son Güncelleme :

25 Şubat 2022 - 11:36

1.795 views
reklam

Günal: Ukrayna’daki savaş tüm insanlığın katlidir!

Eğitim İş Hatay 1 nolu Şube Başkanı Mustafa Günal, Türkiye’nin kuzeyinde yaşanan Ukrayna-Rusya savaşının insanlık suçu olduğunu kaydetti.

reklam

Başkan Günal, savaşın bir an önce sona ermesini dile getirdiği açıklamasında; “Emperyalist emeller, insanlığı bir kez daha savaşın ve acının kapısına bırakmıştır. ABD emperyalizmi ile Rusya’nın savaşçıl politikaları arasına sıkışan Ukrayna, ne yazık ki sokaklarında ölümün kol gezdiği bir ülke haline getirilmiştir. Bilindiği üzere Sovyetler Birliği’nin yıkılması sürecinde Kızıl Ordu birliklerinin Doğu Avrupa’dan çekilmesi karşılığında ABD ve NATO’nun bu ülkelere doğru genişlemeyeceğine dair verilen sözler tutulmamış ve bölgede yavaş tempolu bir gerilim yıldan yıla tırmandırılmıştır. NATO’nun Doğu Avrupa ülkelerini birer birer bünyesine katmasıyla yükselen tansiyon, 2014’te ABD destekli bir darbe ile Ukrayna’nın seçilmiş cumhurbaşkanı devrilmesiyle eşik atlamıştır. ABD eksenine sokulan Ukrayna’nın mazlum halkı, IMF’nin kemer sıkma politikalarının boyunduruğunda, kaynaklarını dış borç ödemeleriyle tüketerek, sürekli bir çatışma ortamı içerisinde kalmıştır.

SAVAŞ, İNSANLIK SUÇUDUR

ABD’nin gözü dönmüş sömürü politikaları altında ezilen Ukraynalılar, bu kez topraklarının kendi hakkı olduğunu iddia eden Rusya’nın eziyetine maruz kalmıştır. Ukrayna devlet başkanının şimdiye dek ABD tarafgirliğinden başka bir söylem ve politika sergilememiş olması da ateşe benzin dökmüştür. Altını çizmek gerekir ki 2022 yılında, bağımsız bir devletin topraklarının uzak geçmişe dayandırılarak adeta işgal edilmesi tüm insanlık adına utançtır. Çökmüş bir imparatorluğun başına akbabalar gibi üşüşen emperyalistlerle yıllarca savaşarak Cumhuriyetimizi kuran Büyük Komutan Atatürk’ün “Zorunlu olmadıkça savaş bir cinayettir” sözü, tüm insanlığa ışık olmalı ve Ukrayna’daki bu cinayet derhal durdurulmalıdır. Ateşler içindeki bir ülkeye bakarak zevk naraları atanlar, savaş çığırtkanlığı yapanlar bilsinler ki tarih failler gibi azmettiricileri de unutmaz! Savaş bir insanlık suçudur! Masum çocukların öldüğü bir savaşın kaybedeni tüm insanlıktır! Ukrayna halkının, Rusya’nın güç sarhoşluğu ve temelsiz cüretiyle giriştiği işgalden de ABD emperyalizminin NATO eliyle dizayn ettiği ekonomik ve fiziki kuşatmadan da kurtulabilmesini umuyoruz. Kendi ülkemizde nasıl savaş istemiyorsak, başka hiçbir ülkenin de bu acıyı yaşamamasını diliyor, “Yurtta sulh, cihanda sulh” diyoruz” ifadelerini kullandı.

reklam

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam