Dönmez: “Şiddete suskun kalmayacağız” « Hatay Yeni Haber Gazetesi

26 Eylül 2022 - 07:17

Dönmez: “Şiddete suskun kalmayacağız”

İstanbul sözleşmesi iptali ile ilgili Danıştaya itiraz sürecini başlatmak adına Deva Partisi 81 il başkanlığı ile birlikte ‘Hatay İl Kadın Politikaları Başkan Yardımcısı Sümeyra Dönmez basın açıklaması yaptı.

reklam
Dönmez: “Şiddete suskun kalmayacağız”
Son Güncelleme :

29 Mart 2021 - 16:49

68 views
reklam

İstanbul sözleşmesi iptali ile ilgili Danıştaya itiraz sürecini başlatmak adına Deva Partisi 81 il başkanlığı ile birlikte ‘Hatay İl Kadın Politikaları Başkan Yardımcısı Sümeyra Dönmez basın açıklaması yaptı.

DEVA Partisi Hatay İl Binası önünde İl Başkanı Sabit Coşkun’un ve il yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı basın açıklamasını okuyan Dönmez, “İstanbul Sözleşmesi aile kurumu ya da geleneksel aile yapısı için bir tehdit değildir. Aksine aile kurumu içinde şiddet gören kadın ve kız çocuklarını koruyan, şiddeti yaşam boyu süren işkence ve kader olmaktan çıkaran bir sözleşmedir. Şiddetin toplum ve aile yapısı içinden arındırılmasını sağlayan koruyan, önleyen mekanizmalar içeren uluslararası uygulanan bir anlaşmadır” denildi.


‘Şiddet sustukça çoğalır’
Açıklamada bu karar karşısında susmanın şiddete destek vermek olduğu şu sözlerle ifade edildi: “Biz kadına yönelik şiddete sessiz kalmanın, şiddete ortak olmak anlamına geldiğini bilerek; şiddet sustukça çoğalır diyerek, şiddet karşısında susmayacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz. Şiddete uğrayan her bir kadının arkasında susmayan DEVA’lı kadınlar olarak duracağımızın bilinmesini istiyoruz. DEVA YAŞATIR diyerek, şiddetsiz bir Türkiye, şiddetsiz bir Avrupa ve şiddetsiz bir dünya için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

reklam


Yok hükmündeki karar düzeltilsin!
Açıklamada ayrıca 10 yıl önce TBMM tarafından onaylanan bir sözleşmeden ancak TBMM kararıyla çekilmenin mümkün olduğu vurgulandı: “2011 yılında Ak Parti hükümeti tarafından imzalanan İstanbul Sözleşmesi’nden şimdi, üzerinden 10 yıl geçmişken, sırf bazı kesimleri memnun etmek adına çekilme kararı verilmesi yersizdir, hukuksuzdur, mesnetsizdir. 10 yıl boyunca yürürlükte kalan bir sözleşmeyi sudan bahanelerle, üstelik usule aykırı olarak geçersiz saymaya kalkmak kimsenin yetkisinde değildir. TBMM’den onaylanarak geçen uluslararası bir sözleşmeden ancak TBMM kararı ile geri çekilmek mümkündür. Çıktık, oldu, bitti açıklamaları tek taraflıdır. Hukuken yok hükmündedir. Biz bugün bu hukuksuzluğun, yok hükmündeki çekilme kararının düzeltilmesi için Danıştay’a davamızı açıyoruz. Danıştay yetkililerinden beklentimiz; iptal kararını hiçbir etki altında kalmadan, tüm şiddet gören kadınları vicdanlarında hissederek, vicdanlarının sesini dinleyerek Türkiye’deki tüm kadınlar için vermeleridir. Biz inanıyoruz ki Türkiye devleti bir hukuk devletidir” ifadelerini kullandı.

reklam

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam