DEVA Hatay’dan tarım eylem planı « Hatay Yeni Haber Gazetesi

24 Eylül 2023 - 21:27

DEVA Hatay’dan tarım eylem planı

Demokrasi ve Atılım Partisi Hatay’da tarım eylem planı ve ilçe kongreleriyle ilgili bir toplantı düzenledi.

reklam
DEVA Hatay’dan tarım eylem planı
Son Güncelleme :

28 Haziran 2021 - 11:56

116 views

DEVA Hatay’dan tarım eylem planı

Demokrasi ve Atılım Partisi Hatay’da tarım eylem planı ve ilçe kongreleriyle ilgili bir toplantı düzenledi. Defne İlçe Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıya İl Başkanı Sabit Coşkun, Antakya İlçe Başkanı Uğur Çakılı, Defne İlçe Başkanı İnan Beyazgül ve partililer katıldı.

Programda konuşan Deva Partisi İl Başkanı Sabit Coşkun, “Dışarıya bağımlı olmadan üretebilen, vatandaşının gıda ihtiyacını zamanında, uygun şekilde karşılayabilen ülkeler bir adım öne çıktı. Oysa ülkemizde iktidarın tarım sektörünü görmezden gelmesi, sorunlarına duyarsız kalması, yeterli desteği vermemesi ve işin kolaycılığına kaçarak içeride üretimi teşvik etmek yerine gümrük vergilerini de kaldırarak ülkemizi adeta bir ithalat cenneti haline getirmesi yüreklerimizi burkuyor. Bütçenin sadece yüzde 2’si oranında tarıma ve çiftçiye doğrudan destek ayıran iktidar, yeri geldiğinde ithalatı kolaylaştırıp ihracatı kısıtlayarak çiftçiye nefes alanı bırakmamıştır. Ülkenin pek çok sorununun kaynağı, iktidarın halktan kopuk ve çiftçiden, işçiden, memurdan, emekliden bihaber saraylara hapsolmuş yönetimsizlik anlayışıdır.”

‘BECERİKSİZLİKLERİNİ ÖRTMEK İÇİN ÇİFTÇİYİ, HALCİYİ BİLE TERÖRİST İLAN ETTİLER’

“Hatta son üç yıldır iktidar dönem dönem kendi vatandaşını, çiftçisini, halcisini, neredeyse vatan haini, terörist ilan etti. Yani kısaca iktidar, kendi plansızlığının, beceriksizliğinin, ağır faturasını çiftçiye, halciye, depocuya yükledi. Her türlü imkânsızlığa rağmen üretim yapmak isteyen çiftçimiz, ürettiği ürünü değerinde satamaz, emeğinin karşılığını alamaz ve borcunu ödeyemez duruma düşürüldü. Tarım aletleri, traktörü, toprağı, hayvanları haczedildi. Borç sarmalında debelenir hale getirildi… Her türlü zorluğa rağmen çiftçimiz sevgiyle, hoşgörüyle üretmeye, ülkeye değer katmaya devam ediyor. 84 milyon insanımızı besleyen çiftçilerimiz ile gurur duyuyoruz.”

‘İNSANA VE DOĞAYA SAYGILI, KATMA DEĞERİ YÜKSEK BİR TARIM POLİTİKASI’

Ülkemizin ve çiftçimizin sorunlarının çözülmesinin tek yolu, sorunları ve çözümleri bilen, iyi planlanmış politikalara sahip, liyakatlı kadrolardan oluşan bir iktidar, DEVA iktidarı olacaktır.  DEVA Partisi’nin “insana, toprağa, çevreye saygılı, üretici ve tüketicinin haklarını koruyan; sağlıklı ve sürdürülebilir üretimi esas alan; veriye ve bilime dayalı; yüksek katma değer üreten” bir tarımsal üretim yaklaşımını benimsiyoruz ve insanımızın gıda güvenliğinin teminatı olacak iyi eğitimli çiftçilere sahip bir Türkiye arzu ediyoruz.

ÇİFTÇİYE DEVA OLACAK ADIMLAR

DEVA Partisi iktidarında çiftçiye ve tarım sektörüne nefes aldırmak için öncelikli atılacak adımlar şöyledir:

Çiftçi üretecek, ürettiğini değerinde satacak, emeklerinin karşılığını alacak ve hayata güvenle bakacak, daha onurlu bir yaşama kavuşacak.

DEVA Partisi iktidarında tarım sektörüne ve çiftçimize hak ettiği desteği vererek ülkemizi bölgenin tarımda lider ülkesi haline getireceğiz.

Havza bazlı üretim ve destekleme modeline geçerek üretimde planlama sağlayacağız ve değer yaratacağız.

Üreticimize kullandığı gübrenin yarısını destek olarak vereceğiz. ÖTV’siz mazot kullanmasını sağlayacağız. Elektriği daha ucuza vereceğiz. Hayvancılıkta kullanılan yemin yarısına kadar destek vereceğiz.

Tarım desteklerini üretim sezonu öncesi açıklayacak ve üretim yılı içinde ödeyeceğiz.

150 Milyar TL’ye ulaşan ve bugünün şartlarında ödenmesi neredeyse imkânsız hale gelen çiftçi borçlarını, faizsiz en az 2 yıl süreyle erteleyeceğiz.

Çiftçimizin, tarlası, tarım aleti, traktörü hayvanı haczedilmeyecek.

Tarımsal sulama yatırımlarını hızla tamamlayarak üretimde verimliliği artıracağız. Toprağı su ve teknolojiyle buluşturarak sulamada israfı önleyecek, sulu tarım yapan çiftçinin gelirini bilinçli sulama ve üretim planlaması ile en az 3 kat artıracağız.

Tarım Bakanlığı’nı tarım sektörünün gelişmesine köstek değil destek olan, öncülük eden bir kurum haline getirecek, her köye Ziraat Danışmanı/Veteriner Hekim projesini hayata geçirerek çiftçimizin her daim yanında olacağız.

Tarım Liseleri açacağız ve bu liseleri aynı zamanda Çiftçi Eğitim Merkezi yapacağız. Tarım Liselerinden mezun olan gençlerimize uygun kredi sağlayarak Genç Çiftçi Projemizi hızla hayata geçireceğiz.”

Bu politikaları hayata geçirerek tarım sektöründe ilave en az 1 milyon yeni istihdam oluşturacağız.

HERKESİ KONGREMİZE BEKLİYORUZ

Kuzeyden güneye, doğudan batıya ülkemizi DEVA Partisi çatısı altında buluşturuyor, damla damla büyüyor, umudu yeşertiyoruz. Bu anlamda Antakya ve Defne ilçe kongremizi 14 Temmuz Çarşamba günü saat 13:30’da Anemon Otelde gerçekleştireceğiz. Bunun heyecanını yaşıyoruz. Partimiz iktidarının 90 ve 360 günlük tarım eylem planını sahada çiftçilerimize anlatıyor, sorunlarını dinliyoruz. Şu anda çiftçimiz pandemi ile birlikte artan büyük sorunlar yaşıyorlar. Maliyetler arttı. Bu yaz kuraklık, çiftçimizi vurmuş durumda. Tarım eylem planımızda 56 madde var ve hepsini takvime bağladık. Laf üretmek kolay, biz iş üretiyoruz.” Çiftçilerimizin üretmiş olduğu ürünlerin sofralarımıza nasıl geldiğini bir düşünün; Tohum ve fide aşamasından, sulamasına, ilaçlamasına kadar geçen zaman dilimini ve emeği düşünün; Çiftçilerimizin ürettiği ürünler karşılığında elde ettiği kazanç asla yeterli değildir. Onlara fedakârlıklarından ve sabırla üretmeye devam ettiklerinden dolayı teşekkür etmek lazım. Esnafımız, üreticimiz, çiftçimiz zorda; Boş laflarla kaybedecek bir dakikamız yok. Çözümü konuşmak gerekiyor. Suni gündemler, anlamsız tartışmalar vatandaşın derdini çözmüyor. Biz, yapay gündemlere aldırış etmeksizin, kepenk indiren esnafın, geçinemeyen emeklinin, üniversiteli gencin ve işsiz mezunlarımızın sorunlarını konuşmaya devam edeceğiz. Sorunlardan çıkış yolu; adalettir, hak ve hukuktur, denge – denetlemedir, ehliyet ve liyakattir, şeffaflıktır, kurumsallaşmadır, yargının tam bağımsızlığıdır,  kayırmacılık yapmamaktır, her daim doğruya sahip çıkmaktır.

reklam

Gençlik sadece gelecek değil, aynı zamanda bugündür. Türkiye’nin bugünden yarına gideceği rotanın belirleyicisi de gençlik olacaktır. Her şeyden önce, gençliğin dinamizmi, ilham ve gücü hayal ettiğimiz özgür, adil ve demokratik Türkiye’ye giden yoldaki en önemli taşıyıcıdır. “Ciddi bir plansızlık var. Plansızlığın olduğu yerde de kargaşa oluşuyor. Sonra da ‘Gençler iş beğenmiyor’ diyorlar.“ Her şart altında sağduyunuzu asla kaybetmeyin. Unutmayalım ki, bu ülke ancak onurlu, ilkeli, tutarlı, iyi ve işini iyi yapan insanlarla sorunlarının üstesinden gelebilir. “Devletin her kademesinde ehliyet ve liyakat esas alınmalıdır.” Bu topraklara duyduğumuz sorumluluk, hissettiğimiz sevginin gereğidir. Biz çalışacağız, Türkiye DEVA bulacak. Söz veriyoruz DEVA partisi iktidarı ile memleketimize bahar gelecek. Haklı olmanın ve doğru işler yapmanın verdiği bambaşka bir güç var; İşte biz o güce sahibiz. Dünya’da söz sahibi, itibarlı ve saygın bir Türkiye istiyoruz. DEVA Partisi, tüm kadrolarıyla ülkemizi topyekûn kalkındırmaya hazır.  Türkiye’nin DEVA’sı hazır. Antakya ve Defne’nin DEVA’sı hazır. Bu duygu ve düşüncelerle sizleri  14 Temmuz Çarşamba günü saat:13:30’da Antakya ve Defne ilçe kongrelerimizin yapılacağı Anemon otele bekliyoruz” ifadelerini kullandı. (Haber: Levent AŞKAR)

REKLAM

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.