Başkan Altan, husumetli aileleri barıştırdı « Hatay Yeni Haber Gazetesi

10 Aralık 2023 - 12:55

Başkan Altan, husumetli aileleri barıştırdı

Uzun zamandan bu yana küs olan Şanlıurfa ve Diyarbakır illerinde bulunan aileleri bir araya getiren Başkan Altan, iki büyük aile arasında yaşanan problemlere de son verdi.

reklam
Başkan Altan, husumetli aileleri barıştırdı
Son Güncelleme :

21 Haziran 2021 - 22:32

116 views

Uzun zamandan bu yana küs olan Şanlıurfa ve Diyarbakır illerinde bulunan aileleri bir araya getiren Başkan Altan, iki büyük aile arasında yaşanan problemlere de son verdi.

reklam

Başkan Altan’ın evsahipliğinde iki ailenin de hazır bulunduğu barış yemeğine AK Parti MKYK Üyesi Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız, Diyarbakırın, Şanlıurfa’nın ileri gelenleri katıldı.
Altan: Düşmanlığı Körükleyen Kan Davalarını Bitirmeliyiz
Programda hakem konumunda bulunan Başkan Altan yaptığı konuşmada, “Kan davası yüzyılların toplumsal hastalığıdır. Bunun anlamı,insanların adaleti kendi elleriyle gerçekleştirme arzusu ve intikam alarak onur kurtarma anlayışına dayanan zincirleme olarak cinayet işlenmesidir. İslam dini cahiliye adeti olan kan davasını ortadan kaldırmış,insan haklarının dokunulmaz bir özgürlüğe sahip olduğunu ilan etmiştir.Bu durumu açıklayan ayet-i kerime şöyledir. ‘’ Kim bir mümini kasten öldürürse, cezası, içinde ebedi olarak kalacağı cehennemdir. Allah ona gazap ve lanet etmiş, onun için büyük bir azap hazırlamıştır.’’( Nisa Suresi 4/93 ) Öldürmek, yeryüzünü fesada uğratmak ve insan neslini yok etmek olduğunu için İslamda haram kılınmıştır. Katili affetme seçeneği, toplumsal barışı güçlendirmek içindir.Zira böyle bir davranış, üstün bir erdemin ifadesidir.Çünkü suçsuz olarak öldürülen kişi Cenab-ı Hak tarafından desteklenecek, katilde cezasını çekecektir. Affetme ve bağışlama yetkisi Yüce Rabbimizin sıfatı, Sevgili Peygamberimizin de güzel ahlakındandır. O düşmanlarını, güçsüz oldukları zaman bağışlamış bundan dolayı pek çok insan iman etmiştir.O kötülüğe kötülükle karşılık vermemiş intikam almayı da asla düşünmemiştir. Allah’ın, büyük değer verdiği insanın kendi değerini bilmesi ve konumuna yaraşmayacak kötü fiilleri yapmaması gerekmektedir. Bizler de kan davalarının ortadan kalmasını, cinayetlerin durmasını, akan kanın durmasını istiyoruz. Çocuklar yetim kalmasın artık. Kadınlar dul kalmasın, gözleri yaşları anneler olmasın istiyoruz. Bu süreçte emeği geçen, Diyarbakırdan, Şanlıurfa’dan gelen emek harcayan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah gayretlerinizi en makbul ibadetlerden kabul etsin. Kaya ailesine bir kez daha taziye dileklerimi yeniliyorum. Bu olayların tekrarlanmaması için dua ediyor, üzerimize düşen her türlü fedakarlığı yapacağımızı da sizlerle paylaşıyorum” dedi.
Başkan Altan’ın öncülüğünde bir araya gelen iki ailenin bireyleri, tüm katılımcıların huzurunda kan davasının sona erdiğine dair söz verdiler.

reklam

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.