Aydıncı: Dava HDP’nin tasvfiyesini hedefliyor « Hatay Yeni Haber Gazetesi

28 Eylül 2022 - 00:33

Aydıncı: Dava HDP’nin tasvfiyesini hedefliyor

HDP İskenderun İlçe Teşkilatı, Kobani Davası kapsamında yargılanmaya başlanan HDP’li isimlerle ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

reklam
Aydıncı: Dava HDP’nin tasvfiyesini hedefliyor
Son Güncelleme :

26 Nisan 2021 - 14:22

204 views
reklam

Aydıncı: Dava HDP’nin tasvfiyesini hedefliyor

HDP İskenderun İlçe Teşkilatı, Kobani Davası kapsamında yargılanmaya başlanan HDP’li isimlerle ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi.


İskenderun HDP İlçe Örgütü adına açıklamayı PM Üyesi Mahmut Aydıncı okudu.
Bugün Ankara’da görülmeye başlanan Kobanî Davası, AKP-MHP ittifakının topluma dayattığı rejimi tahkim etmek için karanlık odalarda hazırlanmış bütünüyle siyasi bir davadır. Baştan sona yalan ve iftiralarla dolu olan Kobanî Davası, siyasi talimatla hazırlanmış tarihin gördüğü en büyük kumpas davalarından biridir. Toplumu rehin almayı ve demokrasiyi boğmayı amaçlayan bu dava, IŞİD zihniyetinin sürdüğünü göstermektedir. O gün nasıl dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanında halklar IŞİD zihniyetine karşı Kobanî için bir olmuş, sesini yükseltmiş ve dayanışma içine girmişse bugün de Kobanî davasına karşı ortak dayanışma göstererek bu davayı düşürecektir. Unutulmamalıdır ki, karanlığa hakikati boğdurmayacak olan tek güç dayanışma ve demokrasi güçlerinin ortak mücadelesi olacaktır. Türkiye’de demokratik siyasetin tamamıyla teslim alınmasına yönelik bu kumpas davası, HDP’nin tasfiye edilmesini amaçlamaktadır.
BU KUMPAS DAVASI KÜRTLERE KARŞI AÇILMIŞTIR
Protestolar yaşandıktan 6 yıl sonra dava açılması bu hakikati ortaya koymaktadır. AKP-MHP iktidarı bugün her alanda Kürtlere ve demokrasi güçlerine saldırmakta, bu saldırılar üzerinden içine düştüğü ekonomik, toplumsal ve siyasal krizi aşmaya çalışmaktadır. Kobanî Davası talimatlarla açılmış bir davadır. Emniyet mensuplarının Kobanî Davası savcısına gönderdiği 26 Ekim 2018 tarihli bilgi notu ise polisin savcıya nasıl da talimat verdiğini açıkça ortaya koymaktadır. Bu bilgi notu ile Türkiye’de yargının tarafsız ve bağımsız olmadığı bir kez daha açığa çıkmıştır. Yargının içine düştüğü bu durumu göstermesi açısından ibretlik olan bu belge ile vekillerimizin dokunulmazlığının kaldırılması ve akabinde Kobanî operasyonu kapsamında gözaltına alınması talimatı verilmiştir. Yine bu talimat notunda Kobanî kumpas davası ile HDP’yi kapatmanın hukuki zemininin sağlanacağı vurgulanmıştır. Sadece bu belgenin kendisi bile Kobanî davasının siyasi bir kumpas davası olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Kobanî düşmedi diye üzülenler bunun intikamını şimdi almaya çalışmaktadır. Bu kumpas davası, topluma ve demokrasi mücadelesine karşı açılmış bir davadır. Bu komplo ve kumpas davası Kürtlere ve demokrasi güçlerine karşı açılmıştır.

reklam


HERKESİ DÜZENE KARŞI KOYMAYA DAVET EDİYORUZ
Bu dava, muhalefeti susturmayı hedeflemekte, itiraz eden, sesini yükselten, Anayasal bir hak olan demokratik gösteri hakkını kullanan ve bunu savunan herkesi suçlu ilan etmektedir. Bu dava, kadınların verdiği mücadelenin HDP’de kendine yer bulmasına karşı açılmış bir davadır. HDP’nin kadın mücadelesine, demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadelesine yönelik açılan Kobanî davasında yargılanacak olan AKP-MHP iktidarı olacaktır. AKP-MHP iktidarı bir taraftan Kobanî davası üzerinden demokratik siyaseti boğmaya çalışırken diğer taraftan Kürt düşmanı bir politikayla sınır ötesi operasyonlarla yayılmacı siyasetini genişletmeye çalışmaktadır. Kürt halkının kazanımlarına yapılan bütün saldırıları kınıyoruz. Kobanê’de Kürtlerin ve dostlarının direnişine toslayan işgal ve yayılma politikaları bugün Kürdistan Bölgesel Yönetim topraklarında tamamlanmak istenmektedir. Kürt halkının iradesini bütünüyle teslim alıp tasfiye etmeyi amaçlayan bu zihniyet her alanda saldırılarını arttırmakta, özgürlük ve eşitlik mücadelesini boğmaya çalışmaktadır. Kobanî davasına karşı dayanışmayı büyütelim, bu kumpası demokrasi ve toplumu savunma davasına dönüştürelim. Her türlü savaş politikasına karşı sesimizi yükseltelim. Başta demokratik kamuoyu olmak üzere, tüm sivil toplum kurum ve kuruluşlarını bu yalan ve talan düzenine karşı durmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. (Haber:Levent AŞKAR)

reklam

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam