HTO’DAN UYARI: GEÇ OLMADAN GEREKLİ TEDBİRLER ALINMALIDIR « Hatay Yeni Haber Gazetesi

28 Eylül 2022 - 00:45

HTO’DAN UYARI: GEÇ OLMADAN GEREKLİ TEDBİRLER ALINMALIDIR

Hatay Tabip Odası, bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada Sağlık Bakanlığı’na uyarılarda bulunuldu. HTO adına açıklamayı Başkan Sadık Nazik yaptı.

reklam
HTO’DAN UYARI: GEÇ OLMADAN GEREKLİ TEDBİRLER ALINMALIDIR
Son Güncelleme :

09 Nisan 2021 - 14:18

39 views
reklam

Hatay Tabip Odası, bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada Sağlık Bakanlığı’na uyarılarda bulunuldu. HTO adına açıklamayı Başkan Sadık Nazik yaptı.

Nazik açıklamasında, “Mutasyonlar geçirerek dünya genelinde etkisini arttıran Covid-19, ülkemizde pandeminin başladığı günden bugüne kadarki en yüksek vaka ve ölüm sayısına ulaşmıştır. Bir aylık seyir “kademeli normalleşme” uygulamasının fiyasko ile sonuçlandığını göstermiştir. Şu an itibarı ile pandeminin 3. pikini yaşıyoruz. Vaka sayıları ülke genelinde 5-10 kat artarken, ilimizde de iki katına çıkmıştır. Bakanlığın geçen haftadaki verilerine göre ilimizde günlük en az 300 yeni vaka tespit edilmektedir. Sahadan aldığımız veriler artışın devam ettiği yönündedir. Ülkemiz günlük yeni vaka sayısında Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sıraya yükselmiştir. Servislerde ve yoğun bakımlara yatışlarda ciddi bir artış gözlenmektedir. Tekrar ek servis ve yoğun bakım üniteleri açılması gündemdedir. İlerideki günlerde servis ve yoğun bakımlarda yer bulma sıkıntısı yaşanmasından kaygı duyuyoruz. Hükümet salgını iyi yönetememektedir. Bilimin ışığında akılcı bir pandemiyle mücadele yürütülmemektedir. Toplumsal düzeyde bulaşıcılık önlenememiştir. Algılar üzerinden yürütülen bir pandemi mücadele programı uygulanmaktadır.  AVM’ler açık, insanlar sokakta, işçiler çalışıyor ve toplu taşıma araçları kalabalık. Hayat 5 gün tüm hızıyla devam etmekteyken iki günlük kapanmalarla salgın önlenemez. Hükümet ekonomik kaygılarla hareket etmektedir. Ekonomi insan hayatından önemli değildir. Giden her bir can ailesi için bir hayattır, hükümet için ise bir rakamdan ibarettir. Bu gidişata göre korkarız ki ülkemizde nisan ayı içerisinde en az 6000 ile 10000 arası insanımızı kaybedeceğiz. En kısa zamanda sosyal ve ekonomik destek paketleri açıklanarak ortalık yangın yerine dönmeden tam kapanma sağlanmalıdır. Kasım-Aralık aylarının bir benzerini yaşamaya ne sağlık çalışanlarının ne de halkımızın tahammülü kalmamıştır. Bir yıldır salgınla mücadele eden sağlık çalışanlarının meslek örgütlerinin ve sendikalarının hiçbir talebi tam karşılanmamıştır. Sağlık çalışanları tükenmişlik ile karşı karşıyadır.

reklam

ACİL TALEPLERİMİZ

  1. Aşı teminindeki sıkıntılar giderilerek, hızlı aşılama yapılmalı ve test sayısı arttırılarak kısıtlamalara gidilmelidir.
  2. İller arası seyahat yasaklanmalı, toplumsal hareketlilik ve kapalı ortamlarda toplanmalar yasaklanmalıdır.
  3. Para getiren futbol sektörü değil, hizmetin sürdürülebilmesi için öncelikli sektörlerler “öğretmenler, basın mensupları, adalet bakanlığı personelleri, zabıtalar, cezaevlerinde bulunanlar, askerler, polisler, gıda ve taşımacılık sektöründe çalışan işçiler” öncelikli olarak aşılanmalıdır.
  4. Hükümet pandemiyi şeffaf bir şekilde, insan hakları merkezli yönetmelidir. Pandemiyle mücadele toplumsal mücadele ve hak arama yöntemlerini engelleyici bir tarza evrilmemelidir.

En değerli şey insan hayatıdır. Hükümeti daha fazla gecikmeden insan hayatını koruyacak tedbirleri almaya çağırıyoruz. Vatandaşlarımızı da mümkün olduğunca dışarıya çıkmamaya ve sosyal mesafe kurallarına uymaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

reklam

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam